2013 November Month Events List of Industrial, Festival & Commercial

eventsHere is the list of educational, industrial, commercial, festival events scheduled for the month of november month of the year 2013.

  • Nov 08 , 2013 – Nov 08 , 2013 – Conferences/ Debates at New Delhi – The fourth Edition Manufacturing IT Summit 2013 of Delhi presents the pioneer worldwide case studies from top manufacturing sectors
  • 08.11.2013 – 09.11.2013 is the Hyderabad, Andhra Pradesh’s Katriya Hotel & Towers presents AIOUG Sangam ’13 which is the 4th annual user group conference co-hosted among AIOUG, IndiaOAUG and J
  • 07.11.2013 – 09.11.2013 is an expo Expo from Mumbai, Maharashtra Bombay convention and Exhibition Centre MRO India giving high profile international networking conference cum exhibition
  • 07.11.2013 – 09.11.2013 is an educational campus of gurdaspr, punjab fame Guru Nanak Dev University Regional Campus presents the Rock Show called The Battle Of Band festival from
  • 08.11.2013 – 09.11.2013 Hyderabad ComNet 2013 offering International Conference on Present Trends in Communication & Computer Networks 2013
  • Nov 09, 2013 – Nov 10, 2013 helds all over India mine festival 2013 from Indian School of Mines presenting the Royal dept of Mining engg of Indian School of Mines, & SME ISM Student Chapter

2013 Madhya Pradesh Election Date & Final Voter List of Assembly Constituencies

mpThe Madhya Pradesh state Single phase election is scheduled on 25.11.2013. Totally there are about 230 seats in Madhya Pradesh Assembly polling and the date of notice is on 1.11.2013. The election date of MP polling for the year 2013 is Scheduled for General Elections to the Legislative Assembly constituencies.

  • The Notification date of issue is on 1st nov 2013
  • The due date of make Nominations is on 8th november 2013
  • The Nominations will be scrutinized on 9th november 2013
  • the due date to withdraw candidates is on 11th nov 2013 on Monday
  • The vote Polling fixed on 25.11.2013
  • The vote counting is on 8.12.2013
  • All final completion of election is on 11th december 2013.

The largest state Madhya Pradesh assembly elections updates like note, polling date, live counting results of every assembly constituency are listed here.

BJP rules the Madhya Pradesh state with famous figure chief Minister Shiv Raj Singh Chauhan and if this election of 2013 is got to be victory then BJP Government Shiv Raj Singh Chauhan makes a hat trick or simply fails.

All the two hundred and thirty seats Polling in Madhya Pradesh is stated to be on one day according to eci.

The poll Counting of Madhya Pradesh assembly is scheduled on 8.12.2013 where the Local political news channels such as Sadhna News channel, ETV MP live, & Sahara Samay will telecast results trend of Madhya Pradesh election counting. Even few National news channels like Zee News, Aaj Tak, ABP news etc will also be broadcasting 2013 assembly election result of all 5 states such as Delhi, Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Rajasthan and Mizoram.

with 230 vidhan sabha seats in the state of MP bjp took position in 2008 winning 143 seats by Shiv Raj Singh Chauhan.

Here is the list of district wise election assembly constituency for madhya pradesh election 2013

Constituency number Name District
1 Sheopur Sheopur
2 Vijaypur Sheopur
3 Sabalgarh Morena
4 Joura Morena
5 Sumawali Morena
6 Morena Morena
7 Dimani Morena
8 Ambah Morena
9 Ater Bhind
10 Bhind Bhind
11 Lahar Bhind
12 Mehgaon Bhind
13 Gohad Bhind
14 Gwalior Rural Gwalior
15 Gwalior Gwalior
16 Gwalior East Gwalior
17 Gwalior South Gwalior
18 Bhitarwar Gwalior
19 Dabra Gwalior
20 Sewda Datia
21 Bhander Datia
22 Datia Datia
23 Karera Shivpuri
24 Pohari Shivpuri
25 Shivpuri Shivpuri
26 Pichhore Shivpuri
27 Kolaras Shivpuri
28 Bamori Guna
29 Guna Guna
30 Chachoura Guna
31 Raghogarh Guna
32 Ashok Nagar Ashok Nagar
33 Chanderi Ashok Nagar
34 Mungaoli Ashok Nagar
35 Bina Sagar
36 Khurai Sagar
37 Surkhi Sagar
38 Deori Sagar
39 Rehli Sagar
40 Naryoli Sagar
41 Sagar Sagar
42 Banda Sagar
43 Tikamgarh Tikamgarh
44 Jatara Tikamgarh
45 Prithvipur Tikamgarh
46 Niwari Tikamgarh
47 Khargapur Tikamgarh
48 Maharajpur Chhatarpur
49 Chandla Chhatarpur
50 Rajnagar Chhatarpur
51 Chhatarpur Chhatarpur
52 Bijawar Chhatarpur
53 Malhara Chhatarpur
54 Pathariya Damoh
55 Damoh Damoh
56 Jabera Damoh
57 Hatta Damoh
58 Pawai Panna
59 Gunnaor Panna
60 Panna Panna
61 Chitrakoot Satna
62 Raigaon Satna
63 Satna Satna
64 Nagod Satna
65 Maihar Satna
66 Amarpatan Satna
67 Rampur-Baghelan Satna
68 Sirmour Rewa
69 Semariya Rewa
70 Teonthar Rewa
71 Mauganj Rewa
72 Deotalab Rewa
73 Mangawan Rewa
74 Rewa Rewa
75 Gurh Rewa
76 Churhat Sidhi
77 Sidhi Sidhi
78 Sihawal Sidhi
79 Chitrangi Singrauli
80 Singrauli Singrauli
81 Devsar Singrauli
82 Dhauhani Sidhi
83 Beohari Shahdol
84 Jaisingnagar Shahdol
85 Jaitpur Shahdol
86 Kotma Anuppur
87 Anuppur Anuppur
88 Pushprajgarh Anuppur
89 Bandhavgarh Umaria
90 Manpur Umaria
91 Barwara Katni
92 Vijayraghavgarh Katni
93 Murwara Katni
94 Bahoriband Katni
95 Patan Jabalpur
96 Bargi Jabalpur
97 Jabalpur Purba Jabalpur
98 Jabalpur Uttar Jabalpur
99 Jabalpur Cantonment Jabalpur
100 Jabalpur Paschim Jabalpur
101 Panagar Jabalpur
102 Sihora Jabalpur
103 Shahpura Dindori
104 Dindori Dindori
105 Bichhiya Mandla
106 Niwas Mandla
107 Mandla Mandla
108 Baihar Balaghat
109 Lanji Balaghat
110 Paraswada Balaghat
111 Balaghat Balaghat
112 Waraseoni Balaghat
113 Katangi Balaghat
114 Barghat Seoni
115 Seoni Seoni
116 Keolari Seoni
117 Lakhnadon Seoni
118 Gotegaon Narsinghpur
119 Narsingpur Narsinghpur
120 Tendukheda Narsinghpur
121 Gadarwara Narsinghpur
122 Junnardeo Chhindwara
123 Amarwara Chhindwara
124 Churai Chhindwara
125 Saunsar Chhindwara
126 Chhindwara Chhindwara
127 Parasia Chhindwara
128 Pandhurna Chhindwara
129 Multai Betul
130 Amla Betul
131 Betul Betul
132 Ghoradongri Betul
133 Bhainsdehi Betul
134 Timarni Harda
135 Harda Harda
136 Seoni-Malwa Hoshangabad
137 Hoshangabad Hoshangabad
138 Sohagpur Hoshangabad
139 Pipariya Hoshangabad
140 Udaipura Raisen
141 Bhojpur Raisen
142 Sanchi Raisen
143 Silwani Raisen
144 Vidisha Vidisha
145 Basoda Vidisha
146 Kurwai Vidisha
147 Sironj Vidisha
148 Shamshabad Vidisha
149 Berasia Bhopal
150 Bhopal Uttar Bhopal
151 Narela Bhopal
152 Bhopal Dakshin-Paschim Bhopal
153 Bhopal Madhya Bhopal
154 Govindpura Bhopal
155 Huzur Bhopal
156 Budhni Sehore
157 Ashta Sehore
158 Ichhawar Sehore
159 Sehore Sehore
160 Narsinghgarh Rajgarh
161 Biaora Rajgarh
162 Rajgarh Rajgarh
163 Khilchipur Rajgarh
164 Sarangpur Rajgarh
165 Susner Shajapur
166 Agar Shajapur
167 Shajapur Shajapur
168 Shujalpur Shajapur
169 Kalapipal Shajapur
170 Sonkatch Dewas
171 Dewas Dewas
172 Hatpipliya Dewas
173 Khategaon Dewas
174 Bagali Dewas
175 Mandhata Khandwa
176 Harsud Khandwa
177 Khandwa Khandwa
178 Pandhana Khandwa
179 Nepanagar Burhanpur
180 Burhanpur Burhanpur
181 Bikhangaon Khargone
182 Badwah Khargone
183 Maheshwar Khargone
184 Kasrawad Khargone
185 Khargone Khargone
186 Bhagwanpura Khargone
187 Sendhawa Barwani
188 Rajpur Barwani
189 Pansemal Barwani
190 Badwani Barwani
191 Alirajpur Alirajpur
192 Jobat Alirajpur
193 Jhabua Jhabua
194 Thandla Jhabua
195 Petlawad Jhabua
196 Sardarpur Dhar
197 Gandhwani Dhar
198 Kukshi Dhar
199 Manawar Dhar
200 Dharampuri Dhar
201 Dhar Dhar
202 Badnawar Dhar
203 Depalpur Indore
204 Indore-1 Indore
205 Indore-2 Indore
206 Indore-3 Indore
207 Indore-4 Indore
208 Indore-5 Indore
209 Dr. Ambedkar Nagar-Mhow Indore
210 Rau Indore
211 Sanwer Indore
212 Nagada-Khachrod Ujjain
213 Mahidpur Ujjain
214 Tarana Ujjain
215 Ghatiya Ujjain
216 Ujjain Uttar Ujjain
217 Ujjain Dakshin Ujjain
218 Badnagar Ujjain
219 Ratlam Rural Ratlam
220 Ratlam City Ratlam
221 Sailana Ratlam
222 Jaora Ratlam
223 Alot Ratlam
224 Mandsour Mandsaur
225 Malhargarh Mandsaur
226 Suwasra Mandsaur
227 Garoth Mandsaur
228 Manasa Neemuch
229 Neemuch Neemuch
230 Jawad Neemuch

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List:

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences AMPAS is to be present the 86th Academy Awards ceremony – The Oscars 2014.

The awards are issued for honoring the best actors, technical achievements, and films that had been released in the year 2013.

The 86th Academy Awards ceremony is to be held on 2nd March 2014, Sunday at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles.

The awards for about 24 various categories is to be issued on the 86th Academy Awards which will be telecast by ABC in United States .

For the Oscars 2014 86th Academy Awards Comedian Ellen DeGeneres is to host which will be the second time since the year 2007.

Already the list of nominees for various categories of the 86th Academy Awards was released on 16th January 2014, at the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, California.

86th Academy Awards Nominees List:

Best Picture Nominees List:

  • American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, and Jonathan Gordon
  • Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti, and Michael De Luca
  • Dallas Buyers Club – Robbie Brenner and Rachel Winter
  • Gravity – Alfonso Cuarón and David Heyman
  • Her – Megan Ellison, Spike Jonze, and Vincent Landay
  • Nebraska – Albert Berger and Ron Yerxa
  • Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan, and Tracey Seaward
  • 12 Years a Slave – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas, Bill Pohlad and Arnon Milchan
  • The Wolf of Wall Street – Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, and Emma Tillinger Koskoff

Best Director Nominees List:

  • David O. Russell – American Hustle
  • Alfonso Cuarón – Gravity
  • Alexander Payne – Nebraska
  • Steve McQueen – 12 Years a Slave
  • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Best Actor Nominees List:

  • Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
  • Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
  • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
  • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
  • Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

Best Actress Nominees List:

  • Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
  • Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette “Jasmine” Francis
  • Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
  • Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
  • Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

Best Supporting Actor Nominees List:

  • Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
  • Bradley Cooper – American Hustle as Agent Richard “Richie” DiMaso
  • Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
  • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
  • Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

Best Supporting Actress Nominees List:

  • Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
  • Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
  • Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave as Patsey
  • Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
  • June Squibb – Nebraska as Kate Grant

Best Writing – Original Screenplay Nominees List:

  • American Hustle – Eric Warren Singer and David O. Russell
  • Blue Jasmine – Woody Allen
  • Dallas Buyers Club – Craig Borten and Melisa Wallack
  • Her – Spike Jonze
  • Nebraska – Bob Nelson

Best Writing – Adapted Screenplay Nominees List:

  • Before Midnight – Richard Linklater, Julie Delpy, and Ethan Hawke
  • Captain Phillips – Billy Ray
  • Philomena – Steve Coogan and Jeff Pope
  • 12 Years a Slave – John Ridley
  • The Wolf of Wall Street – Terence Winter

Best Animated Feature Nominees List:

  • The Croods – Kirk DeMicco, Chris Sanders, and Kristine Belson
  • Despicable Me 2 – Pierre Coffin, Chris Renaud, and Chris Meledandri
  • Ernest & Celestine – Benjamin Renner and Didier Brunner
  • Frozen – Chris Buck, Jennifer Lee, and Peter Del Vecho
  • The Wind Rises – Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki

Best Foreign Language Film Nominees List:

  • The Broken Circle Breakdown (Belgium) in Dutch – Felix Van Groeningen
  • The Great Beauty (Italy) in Italian – Paolo Sorrentino
  • The Hunt (Denmark) in Danish – Thomas Vinterberg
  • The Missing Picture (Cambodia) in French – Rithy Panh
  • Omar (Palestine) in Arabic – Hany Abu-Assad

Best Documentary – Feature Nominees List:

  • 20 Feet from Stardom – Morgan Neville, Gil Friesen, and Caitrin Rogers
  • The Act of Killing – Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • Cutie and the Boxer – Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
  • Dirty Wars – Richard Rowley and Jeremy Scahill
  • The Square – Jehane Noujaim and Karim Amer

Best Documentary – Short Subject Nominees List:

  • CaveDigger – Jeffrey Karoff
  • Facing Fear – Jason Cohen
  • Karama Has No Walls – Sara Ishaq
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life – Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall – Edgar Barens

Best Live Action Short Film Nominees List:

  • Aquel no era yo (That Wasn’t Me) – Esteban Crespo
  • Avant que de tout perdre (Just Before Losing Everything) – Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • Helium – Anders Walter and Kim Magnusson
  • Pitääkö mun kaikki hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) – Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • The Voorman Problem – Mark Gill and Baldwin Li

Best Animated Short Film Nominees List:

  • Feral – Daniel Sousa and Dan Golden
  • Get a Horse! – Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • Mr. Hublot – Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • Possessions – Shuhei Morita
  • Room on the Broom – Max Lang and Jan Lachauer

Best Original Score Nominees List:

  • The Book Thief – John Williams
  • Gravity – Steven Price
  • Her – William Butler and Owen Pallett
  • Philomena – Alexandre Desplat
  • Saving Mr. Banks – Thomas Newman

Best Original Song Nominees List:

  • “Happy” from Despicable Me 2 – Pharrell Williams
  • “Let It Go” from Frozen – Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “The Moon Song” from Her – Karen Orzolek and Spike Jonze
  • “Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom – U2
  • “Alone, Yet Not Alone” from Alone Yet Not Alone – Bruce Broughton and Dennis Spiegel

Best Sound Editing Nominees List:

  • All Is Lost – Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • Captain Phillips – Oliver Tarney
  • Gravity – Glenn Freemantle
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge and Chris Ward
  • Lone Survivor – Wylie Stateman

Best Sound Mixing Nominees List:

  • Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, and Chris Munro
  • Gravity – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, and Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, and Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff, and Peter F. Kurland
  • Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders, and David Brownlow

Best Production Design Nominees List:

  • American Hustle – Judy Becker (Production Design); Heather Loeffler (Set Decoration)
  • Gravity – Andy Nicholson (Production Design); Rosie Goodwin and Joanne Woollard (Set Decoration)
  • The Great Gatsby – Catherine Martin (Production Design); Beverley Dunn (Set Decoration)
  • Her – K. K. Barrett (Production Design); Gene Serdena (Set Decoration)
  • 12 Years a Slave – Adam Stockhausen (Production Design); Alice Baker (Set Decoration)

Best Cinematography Nominees List:

  • The Grandmaster – Philippe Le Sourd
  • Gravity – Emmanuel Lubezki
  • Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
  • Nebraska – Phedon Papamichael
  • Prisoners – Roger Deakins

Best Makeup and Hairstyling Nominees List:

  • Dallas Buyers Club – Adruitha Lee and Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
  • The Lone Ranger – Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Costume Design Nominees List:

  • American Hustle – Michael Wilkinson
  • The Grandmaster – William Chang Suk Ping
  • The Great Gatsby – Catherine Martin
  • The Invisible Woman – Michael O’Connor
  • 12 Years a Slave – Patricia Norris

Best Film Editing Nominees List:

  • American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers, and Alan Baumgarten
  • Captain Phillips – Christopher Rouse
  • Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy and Martin Pensa
  • Gravity – Alfonso Cuarón and Mark Sanger
  • 12 Years a Slave – Joe Walker

Best Visual Effects Nominees List:

  • Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, and Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and Eric Reynolds
  • Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, and Dan Sudick
  • The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, and John Frazier
  • Star Trek Into Darkness – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, and Burt Dalton

oscar.go.com

Cyber Monday Deals Offers Coupons Discounts December 2nd 2013

cyberCyber Monday 2013 for this weekend in November 2013 for the Cyber Monday Deals! Cyber Monday offers one the best online shopping deals and coupon codes of Cyber Monday 2013, this year on Monday on 2.12.2013. So Grab the recent cyber monday deals, coupons and sign-up for cyber monday daily alerts.

 

  • Bath & Body Works coupon codes Toys R Us coupon codes closes on 11/9/2013
  • The Childrens Place coupon codes Save 20% Off closes on 11/4/2013 Macys coupon codes closes on 11/14/2013 Bath & Body Works coupon codes Forever 21 coupon codes Carter’s coupon codes jcpenney coupon codes closes on 11/9/2013 Victorias Secret coupon codes closes on 12/4/2013
  • Office Depot coupon codes closes on 11/12/2013 Amazon coupon codes UGG Australia coupon codes Victorias Secret coupon codes Best Buy coupon codes CheapOair coupon codes
  • Orbitz coupon codes closes on 11/30/2013 Overstock coupon codes
  • Hanna Andersson coupon codes closes on 11/8/2013
  • Naturalizer coupon codes closes on 11/30/2013 Orbitz coupon codes closes on 12/31/2013 Bath & Body Works coupon codes closes on 11/24/2013 Carter’s coupon codes closes on 11/30/2013 Amazon coupon codes
  • Babies R Us coupon codes closes on 11/10/2013
  • Hanna Andersson coupon codes closes on 12/31/2013 eBay coupon codes
  • Clarins coupon codes ShoeMall coupon codes closes on 11/29/2013 Dickies coupon codes 6pm coupon codes
  • Newegg coupon codes
  • Roku coupon codes closes on 1/31/2014
  • Adorama coupon codes The Perfect Gift: Send an Adorama Gift Card closes on 1/31/2014
  • Kyoku for Men coupon codes Save 20% Off Sitewide closes on 11/16/2013 J Crew coupon codes Save Extra 30% off Sale closes on 11/6/2013 DIRECTV coupon codes The Big Deal is Here – Offer Starts at $24.99 a Month fo closes on 11/26/2013
  • Maidenform coupon codes Pre-Holiday Cyber Sale: Weightless Comfort Shapewear Onl closes on 11/4/2013
  • Gaiam coupon codes Save 15% Off $75+ closes on 11/30/2013 Boden coupon codes
  • Target coupon codes Sony coupon codes
  • CheapOair coupon codes Toys R Us coupon codes QVC coupon codes
  • Target coupon codes GameStop coupon codes
  • Tennis Express coupon codes Wilsons Leather coupon codes closes on 11/4/2013
  • Bambeco coupon codes HP Home Store coupon codes
  • Unionbay coupon codes Save $25 Off $100+ closes on 11/4/2013 Anne Klein coupon codes Send Anne Klein Gift Cards from $25 closes on 1/31/2014
  • Modell’s Sporting Goods coupon codes Get the Perfect Gift for your Sports Loving Fanatic: Gif closes on 1/31/2014
  • Ahnu Footwear coupon codes Surprise Them with an Online Gift Card closes on 1/31/2014

 

Madhya Pradesh State Voters List General Assembly Election 2013 Electoral Roll

Madhya Pradesh State Voters List General Assembly Election 2013 Electoral Roll:

Election 2014 India

The terms of the Legislative Assembly of Madhya Pradesh to be expired on 12th December 2013 and so the Election Commission of India is to conduct the General Assembly Election 2013.

The General Assembly Election 2013 of Madhya Pradesh state is to be conducted for all the 230 Assembly Constituencies with 35 Reserved for SCs and 47 Reserved for STs.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 last date for Nominations is 08.11.2013, Friday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 date for Scrutiny of Nominations is 09.11.2013, Saturday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 last date for withdrawal of candidatures is 11.11.2013, Monday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 date of poll will be 25.11.2013, Monday.

The Counting of votes for the Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 will be held on 08.12.2013, Sunday.

The Chief Electoral Officer, Madhya Pradesh had released the Electoral Roll with the voters name list.

The voters can check the name from the voters list by selecting the District Name and Assembly Constituency Name.

MP Districts List

Madhya Pradesh Districts List
1. Alirajpur 18. Gwalior 35. Ratlam
2. Anuppur 19. Harda 36. Rewa
3. Ashoknagar 20. Hoshangabad 37. Sagar
4. Balaghat 21. Indore 38. Satna
5. Barwani 22. Jabalpur 39. Sehore
6. Betul 23. Jhabua 40. Seoni
7. Bhind 24. Katni 41. Singrauli
8. Bhopal 25. Khandwa 42. Shahdol
9. Burhanpur 26. Khargone 43. Shajapur
10. Chhatarpur 27. Mandla 44. Sheopur
11. Chhindwara 28. Mandsaur 45. Shivpuri
12. Damoh 29. Morena 46. Sidhi
13. Datia 30. Narsinghpur 47. Tikamgarh
14. Dewas 31. Neemuch 48. Ujjain
15. Dhar 32. Panna 49. Umaria
16. Dindori 33. Raisen 50. Vidisha
17. Guna 34. Rajgarh

MP Assembly Constituencies List:

Madhya Pradesh 230 Assembly Constituencies List
1 Sheopur 81 Nowrozabad (ST) 161 Biaora
2 Bijeypur 82 Jaisinghnagar (ST) 162 Narsingarh
3 Sabalgarh 83 Kotma (ST) 163 Sarangpur (SC)
4 Joura 84 Anuppur (ST) 164 Rajgarh
5 Sumawali 85 Sohagpur 165 Khilchipur
6 Morena 86 Pushprajgarh (ST) 166 Shujalpur
7 Dimni (SC) 87 Baihar (ST) 167 Gulana
8 Ambah (SC) 88 Lanji 168 Shajapur
9 Gohad (SC) 89 Kirnapur 169 Agar (SC)
10 Mehgaon 90 Waraseoni 170 Susner
11 Attair 91 Khairlanjee 171 Tarana (SC)
12 Bhind 92 Katangi 172 Mahidpur
13 Ron 93 Balaghat 173 Khachrod
14 Lahar 94 Paraswada 174 Badnagar
15 Gwalior 95 Nainpur (ST) 175 Ghatiya (SC)
16 Lashkar East 96 Mandla (ST) 176 Ujjain North
17 Lashkar West 97 Bichhia (ST) 177 Ujjain South
18 Morar 98 Bajag (ST) 178 Depalpur
19 Gird 99 Dindori (ST) 179 Mhow
20 Dabra 100 Shahpura (ST) 180 Indore-I
21 Bhander (SC) 101 Niwas (ST) 181 Indore-II
22 Seondha (SC) 102 Bargi (ST) 182 Indore-III
23 Datia 103 Panagar (ST) 183 Indore-IV
24 Karera 104 Jabalpur Cant. 184 Indore-V
25 Pohri 105 Jabalpur East (SC) 185 Sawer (SC)
26 Shivpuri 106 Jabalpur Central 186 Dewas
27 Pichhore 107 Jabalpur West 187 Sonkatch (SC)
28 Kolaras (SC) 108 Patan 188 Hatpipalya
29 Guna 109 Majholi 189 Bagli
30 Chachaura 110 Sihora 190 Khategaon
31 Raghogarh 111 Bahoriband 191 Harsud (ST)
32 Shadora (SC) 112 Murwara 192 Nimarkhedi
33 Ashoknagar 113 Badwara 193 Pandhana (SC)
34 Mungaoli 114 Vijairaghogarh 194 Khandwa
35 Bina 115 Gadarwara 195 Nepanagar
36 Khurai (SC) 116 Bohani 196 Shahpur
37 Banda 117 Narsimhapur 197 Burhanpur
38 Naryaoli (SC) 118 Gotegaon (SC) 198 Bhikangaon (ST)
39 Sagar 119 Lakhanadon (ST) 199 Barwaha
40 Surkhi 120 Ghansor (ST) 200 Maheshwar (SC)
41 Rehli 121 Keolari 201 Kasrawad
42 Deori 122 Barghat 202 Khargone
43 Niwari 123 Seoni 203 Dhulkot (ST)
44 Jatara 124 Jamai (ST) 204 Sendhwa (ST)
45 Khargapur (SC) 125 Chhindwara 205 Anjad (ST)
46 Tikamgarh 126 Parasia (SC) 206 Rajpur (ST)
47 Malehra 127 Damua (ST) 207 Barwani (ST)
48 Bijawar 128 Amarwara (ST) 208 Manawar (ST)
49 Chhatarpur 129 Chaurai 209 Dharampuri (ST)
50 Maharajpur (SC) 130 Sausar 210 Dhar
51 Chandla 131 Pandhurna 211 Badnawar
52 Nohata 132 Piparia 212 Sardarpur (ST)
53 Damoh 133 Hoshangabad 213 Kukshi (ST)
54 Patharia (SC) 134 Itarsi 214 Alirajpur (ST)
55 Hatta 135 Seoni-Malwa 215 Jobat (ST)
56 Panna 136 Timarni (SC) 216 Jhabua (ST)
57 Amanganj 137 Harda 217 Petlawad (ST)
58 Pawai 138 Multai 218 Thandla (ST)
59 Maihar 139 Masod 219 Ratlam Town
60 Nagod 140 Bhainsdehi (ST) 220 Ratlam Rural
61 Raigaon (SC) 141 Betul 221 Sailana (ST)
62 Chitrakoot 142 Ghora Dongri (ST) 222 Jaora
63 Satna 143 Amla (SC) 223 Alot (SC)
64 Rampur Baghelan 144 Budhni 224 Manasa
65 Amarpatan 145 Ichhawar 225 Garoth
66 Rewa 146 Ashta (SC) 226 Suwasara (SC)
67 Gurh 147 Sehore 227 Sitamau
68 Mangawan 148 Govindpura 228 Mandsaur
69 Sirmaur 149 Bhopal South 229 Neemuch
70 Teonthar 150 Bhopal North 230 Jawad
71 Deotalab (SC) 151 Berasia
72 Mauganj 152 Sanchi (SC)
73 Churahat 153 Udaipura
74 Sidhi 154 Bareli
75 Gopadbanas 155 Bhojpur
76 Dhauhani (ST) 156 Kurwai (SC)
77 Deosar (ST) 157 Basoda
78 Singrauli (SC) 158 Vidisha
79 Beohari 159 Shamshabad
80 Umaria 160 Sironj

ceomadhyapradesh.nic.in

 

Voters List General Assembly Election 2013 Chhattisgarh State Electoral Roll

Voters List General Assembly Election 2013 Chhattisgarh State Electoral Roll:

Election 2014 India

The Eelction Commission of India is to conduct the Chhattisgarh State Legislative Assembly Election 2013.

The Chhattisgarh State Legislative Assembly consist of 90 Assembly Constituencies with 10 seats Reserved for SCs and 29 seats Reserved for STs.

In the Chhattisgarh State Legislative Assembly there are totally 1,67,96174 electors with 21,418 Polling Stations.

1st Phase Election:

The last date for the Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 25.10.2013, Friday.

The date for Scrutiny of Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 26.10.2013, Saturday.

The last date for withdrawal of candidatures to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 28.10.2013, Monday.

The polling of votes will be conducted on 11th November 2013 at various polling booths allotted for the voters.

2nd Phase Election:

The last date for the Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 1.11.2013, Friday.

The date for Scrutiny of Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 2.11.2013, Saturday.

The last date for withdrawal of candidatures to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 4.11.2013, Monday.

The polling of votes will be conducted on 11th November 2013 at various polling booths allotted for the voters.

The counting of votes for the Chhattisgarh State Legislative Assembly Election 2013 will be done on 8th December 2013.

The voters name list are available online at the website of Chief Electoral Officer, Chhattisgarh.

The candidates can select the District and Assembly Constituency to select the voters name from the voters list.

Chhattisgarh Districts List:

Balod, Baloda Bazar, Balrampur, Bastar, Bemetara, Bijapur, Bilaspur, Dantewada, Dhamtari, Durg, Gariaband, Jashpur, Janjgir-Champa, Kondagaon, Korba, Koriya, Kanker, Kabirdham, Mahasamund, Mungeli, Narayanpur, Raigarh, Rajnandgaon, Raipur, Surajpur, Sukma, Surguja.

Chhattisgarh Assembly Constituencies List:

Chhattisgarh Assembly Constituencies
1 Bharatpur-Sonhat (ST) 31 Beltara 61 Gunderdehi
2 Manendragarh 32 Masturi (SC) 62 Patan
3 Baikunthpur 33 Akaltara 63 Durg-Rural
4 Premnagar 34 Janjgir-Champa 64 Durg City
5 Bhatgaon 35 Sakti 65 Bhilai Nagar
6 Pratappur (ST) 36 Chandrapur 66 Vaishali Nagar
7 Ramanujganj (ST) 37 Jaijaipur 67 Ahiwara (SC)
8 Samri (ST) 38 Pamgarh (SC) 68 Saja
9 Lundra (ST) 39 Saraipali (SC) 69 Bemetara
10 Ambikapur 40 Basna 70 Nawagarh (SC)
11 Sitapur (ST) 41 Khallari 71 Pandariya
12 Jashpur (ST) 42 Mahasamund 72 Kawardha
13 Kunkuri (ST) 43 Bilaigarh (SC) 73 Khairagarh
14 Pathalgaon (ST) 44 Kasdol 74 Dongargarh (SC)
15 Lailunga (ST) 45 Baloda Bazar 75 Rajnandgaon
16 Raigarh 46 Bhatapara 76 Dongargaon
17 Sarangarh (SC) 47 Dharsiwa 77 Khujji
18 Kharsia 48 Raipur Rural 78 Mohla-Manpur (ST)
19 Dharamjaigarh (ST) 49 Raipur City West 79 Antagarh (ST)
20 Rampur (ST) 50 Raipur City North 80 Bhanupratappur (ST)
21 Korba 51 Raipur City South 81 Kanker (ST)
22 Katghora 52 Arang (SC) 82 Keshkal (ST)
23 Pali-Tanakhar (ST) 53 Abhanpur 83 Kondagaon (ST)
24 Marwahi (ST) 54 Rajim 84 Narayanpur (ST)
25 Kota 55 Bindranawagarh (ST) 85 Bastar (ST)
26 Lormi 56 Sihawa (ST) 86 Jagdalpur
27 Mungeli (SC) 57 Kurud 87 Chitrakot (ST)
28 Takhatpur 58 Dhamtari 88 Dantewada (ST)
29 Bilha 59 Sanjari Balod 89 Bijapur (ST)
30 Bilaspur 60 Dondi Lohara (ST) 90 Konta (ST)

BJP Party Candidates 1st List:

C.no Constituency Name Name of the Candidates
2 Manendragarh Shri Shyam Bihari Jayaswal
3 Baikunthpur Shri Bhaiyalal Rajware
6 Pratappur (ST) Shri Ramsewak Paikra
7 Ramanujganj (ST) Shri Ramvichar Netam
8 Samri (ST) Shri Siddhnath Paikra
9 Lundra (ST) Shri Vijaynath Singh
10 Ambikapur Shri Anurag Singh Dev
12 Jashpur (ST) Shri Rajsharan Bhagat
13 Kunkuri (ST) Shri Rohit Sai
14 Pathalgaon (ST) Shri Shivshankar Sai
15 Lailundra (ST) Smt. Suniti Rathiya
17 Sarangarh (SC) Smt. Kerabai Manhar
19 Dharamjaigarh (ST) Shri Omprakash Rathiya
20 Rampur (ST) Shri Nankiram Kanwar
21 Korba Shri Jogesh Lamba
22 Katghora Shri Lakhan Devangan
25 Kota Shri Kashi Sahu
26 Lormi Shri Tokhan Sahu
27 Mungeli (SC) Shri Punnulal Mohale
28 Takhatpur Shri Raju Kshatriya
29 Bilha Shri Dharamlal Kaushik
30 Bilaspur Shri Amar Aggarwal
31 Beltara Shri Badridhar Diwan
32 Masturi (SC) Dr. Krishnamurti Bandhi
33 Akaltara Shri Dinesh Singh
35 Sakti Dr. Khilawan Sahu
36 Chandrapura Shri Yudhvir Judev
38 Pamgarh (SC) Shri Ambesh Jangde
39 Saraipali (SC) Shri Ramlal Chouhan
40 Basna Smt. Roopkumari Chaudhary
43 Bilaigarh (SC) Dr. Sanam Jangde
44 Kasdol Shri Gourishankar Aggarwal
45 Baloda Bazar Smt. Laxmi Baghel
47 Dharsiwa Shri Devji Bhai Patel
48 Raipur Rural Shri Nande Sahu
49 Raipur City West Shri Rajesh Munat
50 Raipur City North Shri Srichand Sundrani
51 Raipur City South Shri Brijmohan Aggarwal
53 Abhanpur Shri Chandrasekhar Sahu
55 Bindranawagarh (ST) Shri Govardhan Majhi
57 Kurud Shri Ajay Chandrakar
59 Sanjari Balod Shri Pritam Sahu
61 Gunderdehi Shri Virendra Sahu
62 Patan Shri Vijay Baghel
64 Durg-City Shri Hemchand Yadav
65 Bhilai Nagar Shri Pramprakash Pandey
67 Ahiwara (SC) Shri Sanvalram Dahire
68 Saja Shri Labhchand Bafana
70 Nawagarh (SC) Shri Dayaldas Baghel
73 Khairagarh Shri Komal Janghel
74 Dongargarh (SC) Smt. Sarojini Banjare
75 Rajnandgaon Dr. Raman Singh, CM
76 Dongargaon Shri Dinesh Gandhi
77 Khujji Shri Vijay Sahu
78 Mohala-Manpur (ST) Shri Bhojesh Shah
79 Antagarh (ST) Shri Vikram Usandi
80 Bhanupratappur (ST) Shri Satish Lathia
81 Kanker (ST) Shri Sanjay Kadopi
82 Keshkar (ST) Shri Sewak Ram Netam
83 Kondagaon (ST) Sushree Lata Usendi
84 Narayanpur (ST) Shri Kedar Kashyap
85 Bastar (ST) Shri Subhau Kashyap
86 Jagdalpur Shri Santosh Baphna
87 Chitrakot (ST) Shri Beiduram Kashyap
88 Dantewara (ST) Shri Bhima Mandavi
89 Bijapur (ST) Shri Mahesh Gagda
90 Konta (ST) Shri Dhaniram Barse

ceochhattisgarh.nic.in

 

Download Online Chhattisgarh Election ID Voters List & Electoral Card 2013

chhattisgarhChhattisgarh in this election will form a new 90-member state assembly. The BJP has full confidence on winning the Chhattisgarh government favoring its development posted.

This election 2013 of chhattisgarh Phase – 1 will constitute eighteen constituencies as per annexure I for which the gazette notice issued on 18th october 2013 on friday fixing the due date of nomination on 25th oct 2013. All the nominated applications will be scrutinised on 26-10-2013 on saturday.
The final date for candidate withdrawal is on 28th october 2013. The polling date of chhattisgarh is on 11th november 2013 on monday.

The second Phase of 72 assembly constituencies of 2nd annexure notified on 25.10.2013 for its nomination date closing on 1st november 2013 and to go scrutiny on 2nd november 2013 on saturday. The candidate can withdraw on 4.11.2013 with the election date on 19th november 2013. The vote Counting is scheduled on  08.12.2013.
The Date of election be finished on 11.12.2013 Wednesday

The first Phase of 18 Constituencies are 77 Khujji, 78 Mohla-Manpur, 79 Antagarh, 80 Bhanupratappur, 81 Kanker, 73 Khairagarh, 74 Dongargarh, 75 Rajnandgaon, 76 Dongargaon, 82 Keshkal, 83 Kondagaon, 84 Narayanpur, 85 Bastar, 86 Jagdalpur, 90 Konta, 87 Chitrakot, 88 Dantewada, and 89 Bijapur

The Statistics of election seats in total are ninety for 1.67 crore voters polling in 21418 booth with 10 seats are sc reserved and 29 seats are reserved for scheduled tribe.

The election candidate can download the voter id card in the official chhattisgarh election website along with photograph upon submitting the voter id serial no.

The official website of chief election officer of chhatisgarh http://ceochhattisgarh.nic.in/

 

S.No District Parliamentary Constituency Assembly Contituency
1 Koria 4 Korba 1 Bharatpur-Sonhat
2 Manendragarh
3 Baikunthpur
2 surajpur 1 Sarguja 4 Premnagar
5 Bhatgon
3 Balrampur 6 Pratappur
7 Ramanujganj
8 Samri
4 Sarguja 9 Lundra
10 Ambikapur
11 Sitapur
5 Jashpur 2 Raigarh 12 Jashpur
13 Kunkuri
14 Pathalgaon
6 Raigarh 15 Lailunga
16 Raigarh
17 Sarangarh
18 Kharsia
19 Dharamjaigarh
7 Korba 4 Korba 20 Rampur
21 Korba
22 Katghora
23 Pali – Tanakhar
8 Bilaspur 24 Marwahi
5 Bilaspur 25 Kota
9 Mungeli 26 Lormi
27 Mungeli
10 Bilaspur 28 Takhatpur
29 Bilha
30 Bilaspur
31 Beltara
32 Masturi
11 Janggir-Champa 3 Janjgir-Champa 33 Akaltara
34 Janjgir-Champa
35 Sakti
36 Chandrapur
37 Jaijaipur
38 Pamgarh
12 Mahasamund 9 Mahasamund 39 Saraipali
40 Basna
41 Khallari
42 Mahasamund
13 Balodbazar 3 Janjgir-Champa 43 Bilaigarh
44 Kasdol
8 Raipur 45 Baloda Bazar
46 Bhatapara
14 Raipur 47 Dharsiwa
48 Raipur Rural
49 Raipur City West
50 Raipur City North
51 Raipur City South
52 Arang
53 Abhanpur
15 Gariyaband 9 Mahasamund 54 Rajim
55 Bindrawagarh
16 Dhamtari 11 Kanker 56 Sihawa
9 Mahasamund 57 Kurud
58 Dhamtari
17 Balod 11 Kanker 59 Sanjari Balod
60 Daundi Lohara
61 Gunderdehi
18 Durg 7 Durg 62 Patan
63 Durg Gramin
64 Durg City
65 Bhilai Nagar
66 Vaishali Nagar
67 Ahiwara
19 Bemetara 68 Saja
69 Bemetara
70 Navagarh
20 Kabirdham 6 Rajnandgaon 71 Pandariya
72 Kawardha
21 Rajnandgaon 73 Khairagarh
74 Dongargarh
75 Rajnandgaon
76 Dongargaon
77 Khujji
78 Mohla – Manpur
22 Kanker 11 Kanker 79 Antagarh
80 Bhanupratappur
81 Kanker
23 Kondagaon 82 Keshkal
10 Bastar 83 Kondagaon
24 Narayanpur 84 Narayanpur
25 Bastar(jagdalpur) 85 Bastar
86 Jagdalpur
87 Chitrakot
26 Dantewada 88 Dantewad
27 Bijapur 89 Bijapur
90 Konta

Assembly Election 2013 Dates for Delhi and 4 states Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan

Assembly Election 2013 Dates for Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan and Delhi:

Election 2014 India

The Election Commission of India will be announcing the Assembly Election 2013 dates for 4 states Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan and Delhi.

The Assembly Election 2013 dates for 4 states Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan and Delhi  was announced today by the Election Commission of India ECI.

  • 70-member Delhi assembly election              –   December 4
  • 200- member Rajasthan assembly election –  December 1
  • 40-member Mizoram assembly election        – December 4
  • 90-member Chhattisgarh state assembly –         November 11 and November 19
  • 230 member Madhya Pradesh state assembly –  November 25.

The Voters List will be prepared and the updated voters name list will be released by the Election Commission of India.

The partied from various state Assmebly and Delhi will be announcing the nomination candidates list.

The election campaign will be conducted by various parties of the 4 states Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan and Delhi.

The polling for the 4 states Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan and Delhi will be conducted at various polling booths.

The counting of votes for the 4 states Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Mizoram, Rajasthan and Delhi will be done by the Election Commission of India.

The Election Commission of India will be announcing the Assembly Election results of the winners list with the total votes in the election.

This Assembly Election will be the last for the year 2013 and the Indian general election 2014 will likely to be conducted in the month of April and May 2014,  or  sooner in February itself

 

1 2 3 4 28