Croma Customers Can Costly Products at Cheap Price for New Year 2016

cromaIndian customers are well aware of the store Croma which is famous across the indian metro cities. Croma brings the best buyback new purchase offers every new year from the best brands as well as its own brand. There are thousands of regular and returning buyers purchasing home appliance, electronics from croma retail showroom across the indian states especially in the diwali, new year festival time. Croma delivers the unit to the standard guarantee and warranty. The online customer reach croma through their official website that has a shopping cart to pay and buy.

Alike last year 2015 croma is going to bring the big gala back for all its household products along with few new coming line of items. There are big list of croma outlets at every nook and corner of the city in India. Swimming in the competitive world of retail showroom croma gives the best possible price list for its line of portfolio. One can buy here lcd televisions, audio systems, fridge, home appliances at cheap.

The updated contact address with email, mobile or landline phone is listed down here to contact for any enquiries.

 

Sl No State Landmark Complete Address Ph. No.
1 Andhra Pradesh Hyderabad CROMA ,
Ground Flr & First ,Plot no.755 ,
Road no.36 ,Jubille Hills ,
Hyderabad – 500033
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
2 Andhra Pradesh Hyderabad CROMA,
Nagarjuna Ikon, Plot No 4, Survey No 19,Kothguda Village, Serlingampally mandal,RaŶga Reddy DistriĐt, Hyderaďad – ϱϬϬϬϴϭ
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
3 Andhra Pradesh Hyderabad CROMA,
Plot No 4&5, Road No 12,Banjara Hills,Shaikpet Village,Hyderaďad – ϱϬϬϬϯϰ
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
4 Andhra Pradesh Hyderabad CROMA,
‘Prestige Towers” Ground Flr6-3-664,Panjagutta Main Road,
Somajiguda,Hyderabad – 500018
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
5 Andhra Pradesh Hyderabad CROMA,
Ground Floor,Gayatri Westend,Survey No.54,Kakaguda,Karkhana Road,Vikrampuri,
Secunderabad-500015
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
6 Delhi Delhi CROMA,
B2/6 , Satyavati College Road,Ashok Vihar ,Phase 2
New Delhi-110052
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
7 Delhi Delhi CROMA ,
Ground Floor,
Odeon Cine Complex,D Block,
Connaught Place,Delhi-110 001
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
8 Delhi Delhi CROMA,
Unit No. 5H & 5I,
8 Security Hold Area,Terminal T -1-D ,Domestic Airport ,Delhi – 110007
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
9 Delhi Delhi CROMA,
Soul City Mall,At Plot No.4,
Sector-13, Dwarka,New Delhi-110075
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
10 Delhi Delhi CROMA ,
͞Laŵďa House͟,
Plot No.E-11-A,
East of Kailash,Delhi-110 065
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
11 Delhi Delhi CROMA ,
͞Laŵďa House͟,
Plot No.E-11-A,
East of Kailash,Delhi-110 065
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
12 Delhi Delhi CROMA Unit No.D-18,
Security Hold Area (SHA),Domestic Departure,Terminal -3,
Indira Gandhi International Airport,Delhi 110037
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
13 Delhi Delhi CROMA UŶit Ŷo. IN – ϭϴď & IN – ϭϵa, Security Hold Area (SHA),International Departure,
Terminal -3,
Indira Gandhi International Airport,Delhi 110037
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
14 Delhi Delhi CROMA ,
Plot No.B 2/38,Janakpuri,
B2 Market,Delhi 110058
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
15 Delhi Delhi CROMA,
27, Bunglow Road,Kamla Nagar,Delhi – 110007
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
16 Delhi Delhi CROMA Plaza ,Situated at C-10,
Rajouri Garden Ring Road ,Delhi -110027
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
17 Delhi Delhi CROMA,
Vikas Surya Shopping Mall,Plot No. 18,
Mangalam Place,Sector -3 ,
Rohini , Delhi110041
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
18 Delhi Delhi CROMA ,E-150 ,
Saket ,
Delhi -110017
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
19 Delhi Delhi CROMA ,D-14,
South Ex .Part 2,Delhi -110049
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
20 Gujarat Ahmedabad CROMA,
Unit No.11 & 12,
Turquoise, Opp Centre Point,Panchavati 5 Cross Roads, CG Road,Ahmedabad-380006
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
21 Gujarat Ahmedabad CROMA,
Basement of Himalaya Mall,Indraprasth Tower,
Drive in Rod,Memnagar,Ahmadabad,380052
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
22 Gujarat Ahmedabad CROMA,
Dev Arc Mall,
Junction of Sg Road and Satellite Road,Next to Fun Republic,
Ahmadabad,380065
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
23 Gujarat Ahmedabad CROMA,
1st, Floor,Star Bazar,Iscon Mall,
Jodhpur Char Rasta,Opp Bidiwala Park,Satellite Road,Ahmedabad-380015
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
24 Gujarat Surat CROMA ,
Ripple Mall,
Opposite to Arun Motors,Piplod,
Dumas Road,Surat-395001
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
25 Gujarat Surat CROMA Crossway Mall,Ram Chowk,
Ghod Dod Road,Surat – 395007
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
26 Karnataka Bangalore CROMA woodys 45/1-1,17th Main,
5th cross,IInd Phase,
Merenhalli road,J.P.Nagar,Bangalore – 560 078
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
27 Karnataka Bangalore CROMA,
Unit/Anchor No.1,Royal Meenakshi Mall,
Opposite Meenakshi Temple,Bannergatta Road,
Bangalore – 560076
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
28 Karnataka Bangalore CROMA,
S.R.P. Arcade,30/31,
6th Phase,Banshankari,3rd Stage,
100 ft Ring Road,Bangalore-560 085
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
29 Karnataka Bangalore CROMA 60 Eva Mall,Ground Floor & First Floor ,Brigade Road,
Bangalore – 560025
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
30 Karnataka Bangalore CROMA ,767 – 767/1,
Hal 2nd Floor ,100 Ft Road ,Indiranagar ,
Banagalore – 560038
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
31 Karnataka Bangalore CROMA Plot No.20 Samarth,New BEL Road ,
Jaladarshini Layout ,Bangalore – 560054
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
32 Karnataka Bangalore CROMA,
S S Manor ,chelikere ring road,
Chikka Tayapa Reddy Layout,Kalyana Nagar Post,Bangalore-560043.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
33 Karnataka Bangalore CROMA Ground Floor ,Indraprastha Equinox ,Plot no.23 ,
100 Feet Inner Ring Road ,Koramangala ,
Bangalore – 560095
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
34 Karnataka Bangalore CROMA,
Star Bazaar,H.M.VibhaTowers ,
1st Floor (above Mezzanine),Koramangala,
Bangalore -560029
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
35 Karnataka Bangalore CROMA,
Market City
,Ground Floor Atrium,Unit No. F69, First Floor,Phoenix Market City,
Mahadevpura, Nr. Krishnarajapuram FlyoverBangalore-560048
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
36 Karnataka Bangalore CROMA Ground Floor,
P.R. Business Centre,
Survey No.36/2 (p) and 37/1 (p),Kadubeesanahalli,
Marathahalli,Sarjapur,
Outer Ring Road,Bangalore-560 034
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
37 Karnataka Bangalore CROMA Ramkumar Mills,Unit No.10,
Golden Heights,1/2,
59th Cross Road,Rajaji Nagar,Bengalooru – 560 010.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
38 Karnataka Bangalore CROMA Ground and first Floor,Sycon Polaris 1/58,
8th Main,
RMV Extension,Sadashivanagar,Bangalore
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
39 Karnataka Bangalore CROMA,
Forum Value Mall,Ground Floor Atrium,
No. 62,Whitefield Main RoadBangalore-560066
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
40 Maharashtra Mumbai CROMA,
Lords Bldg,Plot 35 & 35A,Sec-15,
CBD Belapur,
Navi Mumbai-400614
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
41 Maharashtra Mumbai CROMA,
Rashesh Mall,Near Maxus Mall ,
Sri Vallabhacharyaji Marg,Near New fly over Bridge,Next Venkatesh Hall,Bhayander -401 101
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
42 Maharashtra Mumbai CROMA,
Dhun-Abad,
106 Bhulabai Desai road,
Junction of Warden road & Napean Sea road,Mumbai – 400 036
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
43 Maharashtra Mumbai CROMA,
Thakur Shopping Mall & Multiplex Situatedat Near Dahisar Check Naka,
Westeren Express Hightway,Thane.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
44 Maharashtra Mumbai CROMA ZIP,
Ground floor,”Elphistone Building”,10,
Veer Nariman Road,Horniman Circle,Fort,
Mumbai – 400 023
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
45 Maharashtra Mumbai CROMA,
Unit No.G 10 ,Ground Floor ,Rcity,
L.B.S Marg ,
Ghatkopar (W) Mumbai – 400086
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
46 Maharashtra Mumbai CROMA ,
Unit no F-25 ,First Floor ,
Oberoi Mall Pvt Ltd,
Off Western Express Highway,Goregaon (East) ,
Mumbai-400063
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
47 Maharashtra Mumbai CROMA ,
Unit no .G-1 ,
Ground Floor “Mega Mall” situated nearLokhandwala Complex ,
Opp Oshiwara bus depot,Andheri W Mumbai – 400102
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
48 Maharashtra Mumbai CROMA Outlet No.6,Level 2,
Terminal 1C,
Chhatrapati Shivaji International AirportMumbai – 400099.
CROMA,
At Ph II of Terminal B1 at CSI Airport,Mumbai 400099.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
49 Maharashtra Mumbai CROMA,
Ground Floor,Vasundhara CHS,
Opp Utpal Shanghvi School,JVPD,
Vile Parle West,Mumbai- 49.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
50 Maharashtra Mumbai CROMA,
V Souk, B-2, Sector-10,
Opposite Kamla Vihar Sports Club,Mahavir Nagar, Kandivali (West),Mumbai-400 067
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
51 Maharashtra Mumbai CROMA, Lower Ground floor,
“Link Square mall” Plot no.490 & 491 ,33rd Road ,
off linking Road Bandra(W),Mumbai – 400 050
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
52 Maharashtra Mumbai CROMA, Block No.43,
“Grand Galleria”,
Pheonix Mills Compound,462,
Senapati Bapat Marg,Lower Parel,
Mumbai -400013
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
53 Maharashtra Mumbai CROMA,
Plam Spring Center,Ground Floor,Malad Link Road,Mumbai -400064.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
54 Maharashtra Mumbai CROMA,
Colour Scape,
Mall Dhamaal Off LBS Road,Dumping Road ,
Opp. R Mall,
Next to Mulund Bus Depot,
Opp. R MallNear Mulund Checknaka ,Mulund (W),
Mumbai 400080
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
55 Maharashtra Mumbai CROMA ,
Sion Garage Bldg.,Plot No. 112,
Sion Koliwada Rd.,Near Cinemax,Muŵďai – ϰϬϬ ϬϮϮ.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
56 Maharashtra Mumbai CROMA ,
R Mall,Godhbunder Road,
Thane (West)Mumbai -400607
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
57 Maharashtra Mumbai CROMA Ground Floor,Unit no. G-23/24/25,Center One,
Plot no.33,Sector 30-A,Vashi,
Navi Muŵďai – ϰϬϬ ϳϬϱ.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
58 Maharashtra Pune CROMA ,
Pulse The Mall,
F.P Plot No 88/4,
Near Aga Khan Palace,Nagar Road ,
Pune -411006
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
59 Maharashtra Pune CROMA,
Kiosk space FK 03 next to Hypercity on 1stFloor,
Kumar Pacific Mall, Seven Loves ChowkShankar Seth Road,Gultekdi, Pune 411042
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
60 Maharashtra Pune CROMA ,
Giridhar Avenue ,Ground Floor S.No.20/2 ,Plot No.R1,
CTS No.677 ,
Kothrud ,Pune – 411038
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
61 Maharashtra Pune CROMA,NSG IT Park ,
Survey No.127/2B/1A,ITI Road,
Near Sarjaa Restaurant Aundh Pune – 411007
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
62 Maharashtra Pune CROMA ,
Shubhan Galleria ,Shop no. 2 ,
Opp Judson High School,Next to Finolx Chowk ,Pimpri ,
Pune – 411018
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
63 Maharashtra Pune CROMA,
The electronics megastore,At Star Bazaar,
Market City,Viman Nagar,Pune – 411 014.
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
64 Maharashtra Pune CROMA Krome Mall,32/1,
Pune Solapur Road,Wanowari,
Pune-411013
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
65 Punjab Chandigarh CROMA,
ChaŶdigarh – seĐtor Ϯϲ, The electronics Megastore,“CO Ŷo. ϱϳ, “eĐtor – Ϯϲ, Madhya Marg,
Chandigarh – 160 101
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
66 Punjab Chandigarh CROMA,
Ground &First Floor,Building SCO No.1094-1095,Sector 22B,
Chandigarh-160022
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
67 Punjab Ludhiana CROMA,
Silver arch mall, first floor,Firozpur road,
Near Aarti Chowk,Ludhiana-141001
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
68 Tamil Nadu Chennai CROMA Tarapore Towers 826 Ground Floor,Anna Salai Chennai-600002. Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
69 Tamil Nadu Chennai CROMA Khanna Building AA-5,2nd Avenue,
Annanagar,Chennai-6000040
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
70 Tamil Nadu Chennai CROMA Ground Floor,KENCES Towers,
No.1,
Ramakrishnan Street,
North Usman Rd.Chennai-600017
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636
71 Tamil Nadu Chennai CROMA ,
H.M. Center,New Plot No.29,
Nungambakkam High Road,Nungambakkam,
Chennai- 600 034
Toll Free CustomerSupport 1800-258-3636

SSC NR Sub Inspectors Delhi Police CISF Exam Result 2013 Selected List, Cut Off Marks – ssc.nic.in

SSC NR Sub Inspectors Delhi CISF Exam Result 2013 Selected List, Cut Off Marks – ssc.nic.in:

Staff_Selection_commission

The Staff Selection Commission SSC Northern Region NR had released an notification about the Delhi Police CISF recruitment examinations 2013 results.

Earlier the Staff Selection Commission SSC Northern Region NR had invited both male and female candidates to apply for the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

Many candidates had applied online using the online application form for registration to the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

The Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination was conducted on 23rd June 2013 at various examination centers allotted for the candidates.

The Staff Selection Commission SSC Northern Region NR had announced the results of Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

The list of candidates qualified for appearing in PET/Medical Examination and Paper-II of both male and female candidates had been released based on the performance in the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

The cut off marks for the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013 for both Male and Female candidates had also been released.

The candidates those who had appeared for the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013 can get the final results of the selected candidates for the PET/Medical Examination and Paper-II and also the cut off marks.

The Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013 selected candidates results and cut off marks are made available online at the official website of Staff Selection Commission SSC Northern Region NR.

ssc.nic.in
ssc.nic.in/results/home.html
ssc.nic.in/press-release/MALE-P1Q.pdf
ssc.nic.in/press-release/FEM-P1Q.pdf

Contact Details:
Regional Director (NR),
Staff Selection Commission,
Block No.- 12, 5th Floor,
CGO Complex,
Lodhi Road,
New Delhi,
India.

 

Rajasthan Vidhan Sabha Election 2013 List of Members BJP, Congress

Rajasthan Vidhan Sabha Election 2013 List of Members BJP, Congress:

bjp vs congress

There are totally 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan with 34 Reserved for SCs and 25 Reserved for STs.

In the 200 Assembly Constituencies there are totally 4,06,08056 electors and 45,334 polling station across the Districts of Rajasthan state.

The Last date for the withdrawal of candidatures will be 16th November 2013, Saturday for the 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan.

The voting for the 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan will be conducted on 1st December 2013 at various polling booths.

The Counting of votes for the Rajasthan Assembly Election 2013 will be done on 8th December 2013 followed by the results of the winners list.

Rajasthan State Assembly Constituencies List:

1 Sadulshahar 51 Civil Lines 101 Ajmer South (SC) 151 Kherwara (ST)
2 Ganganagar 52 Kishanpole 102 Nasirabad 152 Udaipur Rural (ST)
3 Karanpur 53 Adarsh Nagar 103 Beawar 153 Udaipur
4 Suratgarh 54 Malviya Nagar 104 Masuda 154 Mavli
5 Raisinghnagar (SC) 55 Sanganer 105 Kekri 155 Vallabnagar
6 Anupgarh (SC) 56 Bagru (SC) 106 Ladnun 156 Salumber (ST)
7 Sangaria 57 Bassi (ST) 107 Deedwana 157 Dhariawad (ST)
8 Hanumangarh 58 Chaksu (SC) 108 Jayal (SC) 158 Dungarpur (ST)
9 Pilibanga (SC) 59 Tijara 109 Nagaur 159 Aspur (ST)
10 Nohar 60 Kishangarh Bas 110 Khinvsar 160 Sagwara (ST)
11 Bhadra 61 Mundawar 111 Merta (SC) 161 Chorasi (ST)
12 Khajuwala (SC) 62 Behror 112 Degana 162 Ghatol (ST)
13 Bikaner West 63 Bansur 113 Makrana 163 Garhi (ST)
14 Bikaner East 64 Thanagazi 114 Parbatsar 164 Banswara (ST)
15 Kolayat 65 Alwar Rural (SC) 115 Nawan 165 Bagidora (ST)
16 Lunkaransar 66 Alwar Urban 116 Jaitaran 166 Kushalgarh (ST)
17 Dungargarh 67 Ramgarh 117 Sojat (SC) 167 Kapasan (SC)
18 Nokha 68 Rajgarh-Laxmangarh (ST) 118 Pali 168 Begun
19 Sadulpur 69 Kathumar (SC) 119 Marwar Junciton 169 Chittorgarh
20 Taranagar 70 Kaman 120 Bali 170 Nimbahera
21 Sardarshahar 71 Nagar 121 Sumerpur 171 Bari Sadri
22 Churu 72 Deeg-Kumher 122 Phalodi 172 Pratapgarh (ST)
23 Ratangarh 73 Bharatpur 123 Lohawat 173 Bhim
24 Sujangarh (SC) 74 Nadbai 124 Shergarh 174 Kumbhalgarh
25 Pilani (SC) 75 Weir (SC) 125 Osian 175 Rajsamand
26 Surajgarh 76 Bayana (SC) 126 Bhopalgarh (SC) 176 Nathdwara
27 Jhunjhunu 77 Baseri (SC) 127 Sardarpura 177 Asind
28 Mandawa 78 Bari 128 Jodhpur 178 Mandal
29 Nawalgarh 79 Dholpur 129 Soorsagar 179 Sahara
30 Udaipurwati 80 Rajakhera 130 Luni 180 Bhilwara
31 Khetri 81 Todabhim (ST) 131 Bilara (SC) 181 Shahpura (SC)
32 Fatehpur 82 Hindaun (SC) 132 Jaisalmer 182 Jahazpur
33 Lachmangarh 83 Karauli 133 Pokaran 183 Mandalgarh
34 Dhod (SC) 84 Sapotra (ST) 134 Sheo 184 Hindoli
35 Sikar 85 Bandikui 135 Barmer 185 Keshoraipatan (SC)
36 Dantaramgarh 86 Mahwa 136 Baytoo 186 Bundi
37 Khandela 87 Sikrai (SC) 137 Pachpadra 187 Pipalda
38 Neem Ka Thana 88 Dausa 138 Siwana 188 Sangod
39 Srimadhopur 89 Lalsot (ST) 139 Gudamalani 189 Kota North
40 Kotputli 90 Gangapur 140 Chohtan (SC) 190 Kota South
41 Viratnagar 91 Bamanwas (ST) 141 Ahore 191 Ladpura
42 Shahpura 92 Sawai Madhopur 142 Jalore (SC) 192 Ramganj Mandi (SC)
43 Chomu 93 Khandar (SC) 143 Bhinmal 193 Anta
44 Phulera 94 Malpura 144 Sanchore 194 Kishanganj (ST)
45 Dudu (SC) 95 Niwai (SC) 145 Raniwara 195 Baran-Atru (SC)
46 Jhotwara 96 Tonk 146 Sirohi 196 Chhabra
47 Amber 97 Deoli-Uniara 147 Pindwara-Abu (ST) 197 Dag (SC)
48 Jamwa Ramgarh (ST) 98 Kishangarh 148 Reodar (SC) 198 Jhalrapatan
49 Hawamahal 99 Pushkar 149 Gogunda (ST) 199 Khanpur
50 Vidhyadhar Nagar 100 Ajmer North 150 Jhadol (ST) 200 Manohar Thana

Rajasthan General Election Congress Candidates List:

ASSEMBLY CONSTITUENCIES CONGRESS CANDIDATES NAME LIST
001 SADULSHAHAR JAGDISH CHAND JANGIR
002 GANGANAGAR JAGDISH JANDU
003 KARANPUR GURMEET SINGH KUNNAR
004 SURATGARH GANGAJAL MEEL
005 RAISINGH NAGAR – SC SOHAN NAYAK
006 ANUPGARH – SC HARIRAM MEGHWAL
007 SANGARIA SHABNAM GODHARA
008 HANUMARNGARH VINOD KUMAR LILAWAL
009 PILIBANGA – SC VINOD GODWAL
010 NOHAR RAJINDER CHACHAN
011 BHADRA JAI DEEP SINGH DUDI
012 KHAJUWALA – SC GOVIND RAM MEGHWAL
013 BIKANAER WEST B.D. KAFLA
015 KOLAYAT BHANWAR SINGH BHATI
016 LUNKARANSAR VIRENDRA SINGH BENIWAL
017 DUNGARGARH MANGLA RAM GODARA
018 NOKHA RAMESHWAR DUDI
019 SADULPUR KRISHNA PUNIA (SPORTSWOMEN)
021 SARDARSHAHAR BHANWAR LAL SHARMA
022 CHURU HAZI MAQBOOL MANDELIA
023 RATANGARH PUSARAM GODARA
024 SUJANGARH – SC BHANWAR LAI MEGHWAL
026 SURAJGARH SHARWAN KUMAR
027 JHUNJHUNU BRIJENDER SINGH OLA
028 MANDAWA DR. CHANDRABHAN
029 NAWALGARH PRATIBHA SINGH
030 UDAIPURWATI RAJENDRA SINGH GUDHA
031 KHETRI DR. JITENDER SINGH
032 FATEHPUR BHANWARU KHAN
033 LAXMANGARH GOVIND SINGH DOTASARA
034 DHOD NOPA RAM
035 SIKAR RAJENDRA PAREEK
036 DANTA RAMGARH NARAYAN SINGH
038 NEEM KA THANA RAMESH KHANDELWAL
039 SRIMADHOPUR DEEPENDRA SINGH
040 KOTPUTLI RAJENDER YADAV
042 SHAHPURA ALOK BENNIWAL
043 CHOMU BHAGWAN SAHAY SAINI
044 PHULERA DR. BAJRANG KAKRALIYA
045 DUDU – SC HAZARI LAL NAGAR
048 JAMWA RAMGARH – ST GOPAL MEENA
049 HAWA MAHAL BRIJ KISHORE SHARMA
050 VIDHYADHAR NAGAR VIKRAM SINGH
051 CIVIL LINES PRATAP SINGH
052 KISHAN POLE AMEEN KAGJI
053 ADARSH NAGAR MAHIR AZAD
054 MALVIYA NAGAR ARCHANA SHARMA
055 SANGANER SANJAY BAPNA
056 BAGRU – SC DR. PRAHALAD RAGHU
057 BASSI – ST LAXMAN MEENA
058 CHAKSU – SC PRAKASH BAIRWA
059 TIJARA AIMMUDDIN URF DURRU MIYA
060 KISHANGARH DEEP CHAND KHERIA
063 BANSUR SHAKUNTALA RAWAT
064 THANAGAZI URMILA JOGI
065 ALWAR RURAL – SC TIKARAM JULI
067 RAMGARH ZUBER KHAN
069 KATHUMAR – SC RAMESH KHINCHI
070 KAMAN SMT. ZAHIDA KHAN
071 NAGAR BRIJENDRA SUPA
072 DEEG – KUMHER VISHWENDRA SINGH
074 NADBAI GREESH KUMARCHAUDHARY
075 WEIR – SC OM PRAKASH PAHADIA
076 BAYANA – SC NIRBHAY LAL JATAV
078 BARI GIRIRAJ SINGH MALINGA
079 DHOLPUR BANWARI LAL SHARMA
080 RAJAKHERA PRADUMAN SINGH
081 TODABHIM – ST GHANSHYAM MEHAR
082 HINDAUN – SC BHAROSI LAL JATAV
083 KARAULI DARSHAN SINGH
084 SAPOTRA – ST RAMESH MEENA
085 BANDIKUI RAM KISHORE SAINI
086 MAHUWA HARI SINGH MAHUWA
087 SIKRAI – SC SMT. MAMTA BHUPESH
088 DAUSA MURARI LAI MEENA
089 LALSOT – ST PRASADI LAI MEENA
090 GANGAPUR RAMKESH MEENA
091 BAMANWAS – ST NAWAL KISHORE MEENA
092 SAWAI MADHOPUR DANISH ABRAR
093 KHANDAR-SC ASHOK BAIRWA
094 MALPURA RAMVILAS CHAUDHARY
095 NIWAI(SC) PRASHANT BAIRWA
096 TONK SMT. ZAKIYA
097 DEOLI-UNIARA RAM NARAIN MEENA
098 KISHANGARH NATTHURAM SINODIYA
099 PUSHKAR NASIM AKHTAR
100 AJMER NORTH DR. GOPAL BAHETI
101 AJMER SOUTH – SC HEMANT BHATI
102 NASIRABAD MAHENDER SINGH GUJJAR
103 BEAWAR MANOJ CHAUHAN
104 MASUDA BRAHMDEV KUMAWAT
105 KEKRI RAGHU SHARMA
106 LADNUN HARAJI RAM BHUNDALE
107 DEEDWANA CHETAN SINGH CHAUDHARY
108 JAYAL-SC MANJU MEGHWAL
109 NAGAUR SHAUKAT ALI
110 KHINWSAR RAJENDER FIDODA
111 MERTA LAXMAN RAM MEGHWAL
112 DEGANA RICHPAL SINGH MIRDHA
113 MAKRANA ZAKIR HUSAIN
114 PARVATSAR  LACHHA RAM
115 NAWAN MAHENDRA CHAUDHARY
117 SOJAT – SC MS. SANGEETA ARYA
118 PALI BHIM RAJ BHATI
119 MARWAR JUNCTION KHUSVEER SINGH JOJAVAR
120 BALI RATAN LAL JANWA
121 SUMERPUR SMT. BINA KAK
122 PHALODI OM PRAKASH JOSHI
123 LOHAWAT MALA RAM BISHNOI
124 SHERGARH UMMED SINGH RATHORE
125 OSIAN SMT. LEELA MADERNA
126 BHOPALGARH (SC) OMA RAM MEGHWAL
127 SARDARPURA ASHOK GEHLOT
128 JODHPUR SUPARASH BHANDARI
129 SOORSAGAR JEFFU KHAN
130 LUNI SMT. AMRI DEVI
131 BILARA – SC HIRA RAM MEGHWAL
132 JAISALMER RUPA RAM MEGHWAL
133 POKARAN SALEH MOHAMMED
134 SHEO AMEEN KHAN
135 BARMER MEWARAM JAIN
136 BAYTOO COL. SONARAM
137 PACHPADRA MADAN PRAJAPAT
138 SIWANA MAHANT NIRMAL DAS
139 GUDHA MALANI HEMANRAM CHOUDHARY
140 CHOHTAN-SC PADMA RAM MEGHWAL
141 AHORE SUVA RAM PATEL
142 JALORE (SC) RAM LAL MEGHWAL
143 BHINMAL UM SINGH CHANDRAI
144 SANCHORE SUKHRAM BISHNOI
145 RANIWARA RATAN DEVASI
146 SIROHI SANYAM LODHA
147 PINDWARA-ABU – ST MRS. GANGA BEN GARASIA
148 REODAR LAKHMA RAM KOLI
149 GOGUNDA-ST MANGILAL GARASIA
150 JHADOL – ST HIRA LAL DARANGI
151 KHERWARA-ST DR. DAYA RAM PARMAR
152 UDAIPUR RURAL – ST SMT. SAJJAN KATARA
154 MAVLI PUSHKAR LAL DANGI
155 VALLABH NAGAR GAJENDRA SINGH SHEKTAWAT
156 SALUMBER-ST SMT. BASANTI DEVI MEENA
157 DHARIYABAD NAGRAJ MEENA
158 DUNGARPUR LAL SHANKAR GATYA
159 ASPUR – ST RAIYA MEENA
160 SAGWARA – ST SURINDER BAMANIYA
161 CHORASI – ST MAHENDRA BARJOD
162 GHATOL NANA LAL
163 GARHI-ST SMT. KANTA GARASIYA
164 BANSWARA – ST ARJUN SINGH BAMNIYA
165 BAGIDORA – ST MAHENDRA JEET SINGH MALVIYA
166 KUSHALGARH – ST HURTING KHADIA
168 BEGUN RAJENDER SINGH BIDHUDI
169 CHITTORGARH SURENDER SINGH
170 NIMBAHERA ANJANA UDAI LAL
171 BARI SADRI PRAKASH CHOUDHARY
172 PRATAPGARH – ST BELU RAM MEENA
174 KUMBHALGARH GANESH SINGH PARMAR
175 RAJSAMAND HARI SINGH RATHORE
176 NATHDWARA DEVKINANDAN GUJJAR
177 ASIND RAM LAL JAT
181 SHAHPURA – SC RAJ KUMAR BAIRWA
185 KESHORAIPATAN – SC C. L. PREMI
186 BUNDI MS. MAMTA SHARMA
187 PIPALDA PREM CHAND NAGAR
188 SAGOD BHARAT SINGH KUNDANPUR
189 KOTA-NORTH SHANTI KUMAR DHARIWAL
190 KOTA SOUTH PANKAJ MEHTA
191 LADPURA NUIMUDDIN
193 ANTA PRAMOD KUMAR
194 KISHANGANJ – ST CHHATRI BAI SEHARIA
195 BARAN ATRU PANACHAND MEGHWAL
196 CHHABRA PRAKASH CHAND NAGAR
197 DAG(SC) MADAN LAL VERMA
198 JHALRAPATAN MS. MEENAKSHI CHANDRAWAT
199 KHANPUR SANJAY SINGH GUJAR
200 MANOHAR THANA KAILASH CHAND MEENA

Rajasthan Assembly Election 2013 BJP Members List:

C.No  Constituency Name BJP Candidates List
1 Sadulshahar Shri Gurjant Singh
2 Ganganagar Shri Radhey Shyam
3 Karanpur Shri Surendra T.T.
4 Suratgarh Shri Rajendra Bhadu
5 Raisingh Nagar (SC) Shri Balbir Luthra
6 Anupgarh (SC) Smt. Shimla Bawari
7 Sangaria Shri Krishan Kadwa
8 Hanumangarh Dr. Ram Pratap
9 Pilibanga (SC) Draupadi Meghwal
10 Nohar Shri Abhishek Matoria
11 Bhadra Shri Sandeep Benewal
12 Khajuwala (SC) Dr. Vishwanath Meghwal
13 Bikaner West Shri Gopal Joshi
14 Bikaner East Siddhi Kumari
15 Kolayat Shri Devi Singh  Bhati
16 Lunkaransar Shri Sumit Godara
17 Dungargarh Shri Krishan Ram Nai
18 Nokha Shri Sahi Ram Bishnoi
19 Sadulpur Kamla Kaswa
20 Taranagar Shri Jainarayan Punia
21 Sardarsahar Shri Ashok Pichha
22 Churu Shri Rajendra Rathore
23 Ratangarh Shri Rajkumar Rinwa
24 Sujangarh (SC) Shri Khemaram Meghwal
25 Pilani (SC) Shri Sunder Lal
26 Surajgarh Santosh Ahlawat
27 Jhunjunu Shri Rajvir Singh Shekhawat
28 Mandawa Shri Saleem Tanwar
29 Nawalgarh Shri Jagdish Saini
30 Udaipurwati Shri Subhkaran Chaudhary
31 Khetri Shri Dataram Gurjar
32 Fatehpur Shri Madhusudan Bhinda
33 Lachmangarh Shri Subhash Mehria
34 Dhod (SC) Shri Goverdhan Verma
35 Sikar Shri Ratan Jaldhari
36 Dataramgarh Shri Harish Kumawat
37 Khandela Shri Banshidhar Bajeya
38 Neem ka Thana Shri Prem Singh Bajore
39 Srimadopur Shri Jhabar Singh Kharra
40 Kotputli Shri Banwari Lal Yadav
41 Viratnagar Shri Phool Chand Bhinda
42 Shahpura Shri Rao Rajendra Singh
43 Chomu Shri Ram Lal Sharma
44 Phulera Shri Nirmal Kumawat
45 Dudu (SC) Dr. Prem Chand Bairwa
46 Jhotwara Shri Raj Pal Singh Shekhawat
47 Amer Shri Satish Punia
48 Jamwaram-garh (ST) Shri Jagdish Meena
49 Hawa Mahal Shri Surendra Parikh
50 Vidhyadhar Nagar Shri Narpat Singh Rajvi
51 Civil lines Shri Arun Chaturvedi
52 Kishanpole Shri Mohan Lal Gupta
53 Adarsh nagar Shri Ashok Parnami
54 Malviya nagar Shri Kalicharan Sarraf
55 Sanganer Shri Ghanshyam Tiwari
56 Bagru (SC) Shri Kailash Verma
57 Bassi (ST) Shri Kanhaiya Lal Meena
58 Chaksu (SC) Shri Laxmi Narayan Bairwa
59 Tijara Shri Maman Yadav
60 Kishangarh -bas Shri Ramhet Yadav
61 Mundawar Shri Dharam Pal
62 Behror Dr. Jaswant
63 Bansur Shri Rohtash Sharma
64 Thanagaji Shri Hem Singh Bhadana
65 Alwar Rural (SC) Shri Jairam Jatav
66 Alwar Urban Shri Banwari Lal Singhal
67 Ramgarh Shri Gyandev Ahuja
68 Rajgarh laxmangarh (ST) Sunita Meena
69 Kathumar (SC) Shri Mangla Ram Koli
70 Kama Shri Jagat Singh
71 Nagar Anita Gurjar
72 Deeg Kumher Dr. Digamber Singh
73 Bharatpur Shri Vijay Bansal
74 Nadbai Krishnedra Kaur
75 Weir (SC) Shri Bahadur Singh Koli
76 Bayana (SC) Shri Bachchu Singh Bansiwal
77 Baseri (SC) Rani Koli
78 Bari Shri Jaswant Gurjar
79 Dholpur Shri Sagir Ahmed
80 Rajakhera Shri Vivek Bohra
81 Todabheem (ST) Shri Ramraj Meena
82 Hindaun (SC) Smt. Raj Kumari Jatav
83 Karauli Rohini Kumari
84 Sapotra (ST) Shri Rishikesh Meena
85 Bandikui Smt. Alka Singh
86 Mahuwa Shri Om Prakash Hudla
87 Sikrai (SC) Shri Nandlal Bansiwal
88 Dausa Shri Shankar Sharma
89 Lalsot (ST) Shri Virendra Meena
90 Gangapur Shri Mansingh Gurjar
91 Bamanwas (ST) Shri Kunjilal Meena
92 Sawaimado-pur Diya Kumari
93 Khandar (SC) Shri Jitendra Gotwal
94 Malpura Shri Kanhaiya Lal
95 Niwai (SC) Shri Heeralal Raigar
96 Tonk Shri Ajit Mehta
97 Deoli – Uniara Shri Rajendra Gurjar
98 Kishangarh Shri Bhagirath Chaudhary
99 Pushkar Shri Suresh Rawat
100 Ajmer North Shri Vasudev Devnani
101 Ajmer South (SC) Anita Badhel
102 Nasirabad Shri Sanwarmal Jat
103 Beawar Shri Shankar Singh Rawat
104 Masuda Smt. Sushil Kanwar Palada
105 Kekri Shri Shatrughan Gautam
106 Ladnun Shri Manohar Singh
107 Deedwana Shri Yunus Khan
108 Jayal (SC) Dr. Manju Baghwar
109 Nagaur Shri Habibur Rehman
110 Khinwsar Shri Bhagirath Mahariya
111 Merta (SC) Shri Sukhram Methedia
112 Degana Shri Ajay Singh
113 Makrana Shri Shriram Bichhar
114 Parbatsar Shri Man Singh
115 Nawan Shri Vijay Singh Chaudhary
116 Jaitaran Shri Surendra Goyal
117 Sojat (SC) Smt. Sanjana Agari
118 Pali Shri Gyan Prakash Parikh
119 Marwar Junction Shri Kesaram Chaudhary
120 Bali Shri Pushpendra Singh
121 Sumerpur Shri Madan Rathore
122 Phalodi Shri Pubba Ram Vishnoi
123 Lohawat Shri Gajendra Singh
124 Shergarh Shri Babu Singh Rathore
125 Osian Shri Bhera Ram
126 Bhopalgarh (SC) Kamsa Meghwal
127 Sardarpura Shri Shambhu Singh Kethasar
128 Jodhpur Shri Kailash Banshali
129 Sursagar Shri Surya Kanta Vyas
130 Luni Shri Joga Ram Patel
131 Bilara (SC) Shri Arjun Lal Garg
132 Jaisalmer Shri Chhotu Singh Bhati
133 Pokhran Shri Shaitan Singh
134 Sheo Shri Manvender Singh
135 Barmer Dr. Priyanka Chaudhary
136 Baytoo Shri Kailash Chaudhary
137 Pachpadra Shri Amraram
138 Siwana Shri Hamir Singh
139 Gudhamalani Shri Laduram Vishnoi
140 Chohtan (SC) Shri Tarun Kaga
141 Ahore Shri Shankar Singh Rajpurohit
142 Jalore (SC) Amrita Meghwal
143 Bhinmal Shri Pooraram Chaudhary
144 Sanchore Shri Jiva Ram chaudhary
145 Raniwara Shri Narayan Singh Deval
146 Sirohi Shri Otaram Devasi
147 Pindwara (ST) Shri Samaram
148 Reodar (SC) Shri Jagsi Ram Koli
149 Gogunda (ST) Shri Pratap Gamati
150 Jhadol (ST) Shri Babulal Kharadi
151 Kherwara (ST) Shri Nanalal Ahari
152 Udaipur Rural (ST) Shri Phool Singh Meena
153 Udaipur Shri Gulab Chand Kataria
154 Mavli Shri Dalichand Dangi
155 Vallabh Nagar Shri Ganpat Menaria
156 Salumber (ST) Shri Amritlal Meena
157 Dhariawad (ST) Shri Gautam Meena
158 Dungarpur (ST) Shri Devendra Katara
159 Aspur (ST) Shri Gopichand Meena
160 Sagwara (ST) Anita Katara
161 Chourasi (ST) Shri Sushil Katara
162 Ghatol  (ST) Shri Navneet Ninama
163 Garhi (ST) Shri Jeetmal Khat
164 Banswara (ST) Shri Dhansingh Rawat
165 Bagidora (ST) Shri Khemraj Garasia
166 Kushalgarh (ST) Shri Bhima Bhai
167 Kapasan (SC) Shri Arjun Lal Jingar
168 Begun Shri Suresh Dhakar
169 Chittorgarh Shri Chandra Bhan Singh
170 Nimbahera Shri Shrichand Kriplani
171 Bari Sadri Shri Gautam Dek
172 Pratapgarh (ST) Shri Nandlal Meena
173 Bhim Shri Hari Singh Rawat
174 Kumbhalgarh Shri Surendra Singh Rathore
175 Rajsamand Kiran Maheshwari
176 Nathdwara Shri Kalyan Singh
177 Asind Shri Ramlal Gurjar
178 Mandal Shri Kalulal gurjar Shri
179 Sahara Dr. Balu Ram Jat
180 Bhilwara Shri Vitthal Shankar Awasthi
181 Shahpura (SC) Shri Kailash Meghwal
182 Jahazpur Shri Shivjiram Meena
183 Mandalgarh Smt. Kirti Kumari
184 Hindoli Shri Mahipat Singh
185 Keshoraipatan (SC) Shri Babulal Verma
186 Bundi Shri Ashok Dogra
187 Pipalda Shri Vidya Shankar Nandwala
188 Sangod Shri Hiralal Nagar
189 Kota North Shri Prahlad Gunjal
190 Kota South Shri Om Birla
191 Ladpura Shri Bhawani Singh
192 Ramganj Mandi  (SC) Chandra Kanta Meghwal
193 Anta Shri Prabhu Lal Saini
194 Kishanganj (ST) Shri Lalit Meena
195 Baran – Atru (SC) Shri Rampal Meghwal
196 Chhabra Shri Pratap Singh Singhvi
197 Dag (SC) Shri R.C. Suneriwal
198 Jhalrapatan Vasundhara Raje
199 Khanpur Shri Narendra Nagar
200 Manohar Thana Shri Kanwarlal Meena

www.eci.nic.in

 

Latest Results

…jharkhand labor employment department vacancies voters list electoral roll for delhi general assembly election 2013 voters list general assembly election 2013 chhattisgarh special diwali 2013 offer advance booking in india…

» Read more

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List:

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences AMPAS is to be present the 86th Academy Awards ceremony – The Oscars 2014.

The awards are issued for honoring the best actors, technical achievements, and films that had been released in the year 2013.

The 86th Academy Awards ceremony is to be held on 2nd March 2014, Sunday at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles.

The awards for about 24 various categories is to be issued on the 86th Academy Awards which will be telecast by ABC in United States .

For the Oscars 2014 86th Academy Awards Comedian Ellen DeGeneres is to host which will be the second time since the year 2007.

Already the list of nominees for various categories of the 86th Academy Awards was released on 16th January 2014, at the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, California.

86th Academy Awards Nominees List:

Best Picture Nominees List:

  • American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, and Jonathan Gordon
  • Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti, and Michael De Luca
  • Dallas Buyers Club – Robbie Brenner and Rachel Winter
  • Gravity – Alfonso Cuarón and David Heyman
  • Her – Megan Ellison, Spike Jonze, and Vincent Landay
  • Nebraska – Albert Berger and Ron Yerxa
  • Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan, and Tracey Seaward
  • 12 Years a Slave – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas, Bill Pohlad and Arnon Milchan
  • The Wolf of Wall Street – Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, and Emma Tillinger Koskoff

Best Director Nominees List:

  • David O. Russell – American Hustle
  • Alfonso Cuarón – Gravity
  • Alexander Payne – Nebraska
  • Steve McQueen – 12 Years a Slave
  • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Best Actor Nominees List:

  • Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
  • Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
  • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
  • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
  • Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

Best Actress Nominees List:

  • Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
  • Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette “Jasmine” Francis
  • Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
  • Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
  • Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

Best Supporting Actor Nominees List:

  • Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
  • Bradley Cooper – American Hustle as Agent Richard “Richie” DiMaso
  • Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
  • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
  • Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

Best Supporting Actress Nominees List:

  • Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
  • Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
  • Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave as Patsey
  • Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
  • June Squibb – Nebraska as Kate Grant

Best Writing – Original Screenplay Nominees List:

  • American Hustle – Eric Warren Singer and David O. Russell
  • Blue Jasmine – Woody Allen
  • Dallas Buyers Club – Craig Borten and Melisa Wallack
  • Her – Spike Jonze
  • Nebraska – Bob Nelson

Best Writing – Adapted Screenplay Nominees List:

  • Before Midnight – Richard Linklater, Julie Delpy, and Ethan Hawke
  • Captain Phillips – Billy Ray
  • Philomena – Steve Coogan and Jeff Pope
  • 12 Years a Slave – John Ridley
  • The Wolf of Wall Street – Terence Winter

Best Animated Feature Nominees List:

  • The Croods – Kirk DeMicco, Chris Sanders, and Kristine Belson
  • Despicable Me 2 – Pierre Coffin, Chris Renaud, and Chris Meledandri
  • Ernest & Celestine – Benjamin Renner and Didier Brunner
  • Frozen – Chris Buck, Jennifer Lee, and Peter Del Vecho
  • The Wind Rises – Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki

Best Foreign Language Film Nominees List:

  • The Broken Circle Breakdown (Belgium) in Dutch – Felix Van Groeningen
  • The Great Beauty (Italy) in Italian – Paolo Sorrentino
  • The Hunt (Denmark) in Danish – Thomas Vinterberg
  • The Missing Picture (Cambodia) in French – Rithy Panh
  • Omar (Palestine) in Arabic – Hany Abu-Assad

Best Documentary – Feature Nominees List:

  • 20 Feet from Stardom – Morgan Neville, Gil Friesen, and Caitrin Rogers
  • The Act of Killing – Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • Cutie and the Boxer – Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
  • Dirty Wars – Richard Rowley and Jeremy Scahill
  • The Square – Jehane Noujaim and Karim Amer

Best Documentary – Short Subject Nominees List:

  • CaveDigger – Jeffrey Karoff
  • Facing Fear – Jason Cohen
  • Karama Has No Walls – Sara Ishaq
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life – Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall – Edgar Barens

Best Live Action Short Film Nominees List:

  • Aquel no era yo (That Wasn’t Me) – Esteban Crespo
  • Avant que de tout perdre (Just Before Losing Everything) – Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • Helium – Anders Walter and Kim Magnusson
  • Pitääkö mun kaikki hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) – Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • The Voorman Problem – Mark Gill and Baldwin Li

Best Animated Short Film Nominees List:

  • Feral – Daniel Sousa and Dan Golden
  • Get a Horse! – Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • Mr. Hublot – Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • Possessions – Shuhei Morita
  • Room on the Broom – Max Lang and Jan Lachauer

Best Original Score Nominees List:

  • The Book Thief – John Williams
  • Gravity – Steven Price
  • Her – William Butler and Owen Pallett
  • Philomena – Alexandre Desplat
  • Saving Mr. Banks – Thomas Newman

Best Original Song Nominees List:

  • “Happy” from Despicable Me 2 – Pharrell Williams
  • “Let It Go” from Frozen – Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “The Moon Song” from Her – Karen Orzolek and Spike Jonze
  • “Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom – U2
  • “Alone, Yet Not Alone” from Alone Yet Not Alone – Bruce Broughton and Dennis Spiegel

Best Sound Editing Nominees List:

  • All Is Lost – Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • Captain Phillips – Oliver Tarney
  • Gravity – Glenn Freemantle
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge and Chris Ward
  • Lone Survivor – Wylie Stateman

Best Sound Mixing Nominees List:

  • Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, and Chris Munro
  • Gravity – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, and Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, and Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff, and Peter F. Kurland
  • Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders, and David Brownlow

Best Production Design Nominees List:

  • American Hustle – Judy Becker (Production Design); Heather Loeffler (Set Decoration)
  • Gravity – Andy Nicholson (Production Design); Rosie Goodwin and Joanne Woollard (Set Decoration)
  • The Great Gatsby – Catherine Martin (Production Design); Beverley Dunn (Set Decoration)
  • Her – K. K. Barrett (Production Design); Gene Serdena (Set Decoration)
  • 12 Years a Slave – Adam Stockhausen (Production Design); Alice Baker (Set Decoration)

Best Cinematography Nominees List:

  • The Grandmaster – Philippe Le Sourd
  • Gravity – Emmanuel Lubezki
  • Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
  • Nebraska – Phedon Papamichael
  • Prisoners – Roger Deakins

Best Makeup and Hairstyling Nominees List:

  • Dallas Buyers Club – Adruitha Lee and Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
  • The Lone Ranger – Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Costume Design Nominees List:

  • American Hustle – Michael Wilkinson
  • The Grandmaster – William Chang Suk Ping
  • The Great Gatsby – Catherine Martin
  • The Invisible Woman – Michael O’Connor
  • 12 Years a Slave – Patricia Norris

Best Film Editing Nominees List:

  • American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers, and Alan Baumgarten
  • Captain Phillips – Christopher Rouse
  • Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy and Martin Pensa
  • Gravity – Alfonso Cuarón and Mark Sanger
  • 12 Years a Slave – Joe Walker

Best Visual Effects Nominees List:

  • Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, and Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and Eric Reynolds
  • Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, and Dan Sudick
  • The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, and John Frazier
  • Star Trek Into Darkness – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, and Burt Dalton

oscar.go.com

Cyber Monday Deals Offers Coupons Discounts December 2nd 2013

cyberCyber Monday 2013 for this weekend in November 2013 for the Cyber Monday Deals! Cyber Monday offers one the best online shopping deals and coupon codes of Cyber Monday 2013, this year on Monday on 2.12.2013. So Grab the recent cyber monday deals, coupons and sign-up for cyber monday daily alerts.

 

  • Bath & Body Works coupon codes Toys R Us coupon codes closes on 11/9/2013
  • The Childrens Place coupon codes Save 20% Off closes on 11/4/2013 Macys coupon codes closes on 11/14/2013 Bath & Body Works coupon codes Forever 21 coupon codes Carter’s coupon codes jcpenney coupon codes closes on 11/9/2013 Victorias Secret coupon codes closes on 12/4/2013
  • Office Depot coupon codes closes on 11/12/2013 Amazon coupon codes UGG Australia coupon codes Victorias Secret coupon codes Best Buy coupon codes CheapOair coupon codes
  • Orbitz coupon codes closes on 11/30/2013 Overstock coupon codes
  • Hanna Andersson coupon codes closes on 11/8/2013
  • Naturalizer coupon codes closes on 11/30/2013 Orbitz coupon codes closes on 12/31/2013 Bath & Body Works coupon codes closes on 11/24/2013 Carter’s coupon codes closes on 11/30/2013 Amazon coupon codes
  • Babies R Us coupon codes closes on 11/10/2013
  • Hanna Andersson coupon codes closes on 12/31/2013 eBay coupon codes
  • Clarins coupon codes ShoeMall coupon codes closes on 11/29/2013 Dickies coupon codes 6pm coupon codes
  • Newegg coupon codes
  • Roku coupon codes closes on 1/31/2014
  • Adorama coupon codes The Perfect Gift: Send an Adorama Gift Card closes on 1/31/2014
  • Kyoku for Men coupon codes Save 20% Off Sitewide closes on 11/16/2013 J Crew coupon codes Save Extra 30% off Sale closes on 11/6/2013 DIRECTV coupon codes The Big Deal is Here – Offer Starts at $24.99 a Month fo closes on 11/26/2013
  • Maidenform coupon codes Pre-Holiday Cyber Sale: Weightless Comfort Shapewear Onl closes on 11/4/2013
  • Gaiam coupon codes Save 15% Off $75+ closes on 11/30/2013 Boden coupon codes
  • Target coupon codes Sony coupon codes
  • CheapOair coupon codes Toys R Us coupon codes QVC coupon codes
  • Target coupon codes GameStop coupon codes
  • Tennis Express coupon codes Wilsons Leather coupon codes closes on 11/4/2013
  • Bambeco coupon codes HP Home Store coupon codes
  • Unionbay coupon codes Save $25 Off $100+ closes on 11/4/2013 Anne Klein coupon codes Send Anne Klein Gift Cards from $25 closes on 1/31/2014
  • Modell’s Sporting Goods coupon codes Get the Perfect Gift for your Sports Loving Fanatic: Gif closes on 1/31/2014
  • Ahnu Footwear coupon codes Surprise Them with an Online Gift Card closes on 1/31/2014

 

Madhya Pradesh State Voters List General Assembly Election 2013 Electoral Roll

Madhya Pradesh State Voters List General Assembly Election 2013 Electoral Roll:

Election 2014 India

The terms of the Legislative Assembly of Madhya Pradesh to be expired on 12th December 2013 and so the Election Commission of India is to conduct the General Assembly Election 2013.

The General Assembly Election 2013 of Madhya Pradesh state is to be conducted for all the 230 Assembly Constituencies with 35 Reserved for SCs and 47 Reserved for STs.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 last date for Nominations is 08.11.2013, Friday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 date for Scrutiny of Nominations is 09.11.2013, Saturday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 last date for withdrawal of candidatures is 11.11.2013, Monday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 date of poll will be 25.11.2013, Monday.

The Counting of votes for the Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 will be held on 08.12.2013, Sunday.

The Chief Electoral Officer, Madhya Pradesh had released the Electoral Roll with the voters name list.

The voters can check the name from the voters list by selecting the District Name and Assembly Constituency Name.

MP Districts List

Madhya Pradesh Districts List
1. Alirajpur 18. Gwalior 35. Ratlam
2. Anuppur 19. Harda 36. Rewa
3. Ashoknagar 20. Hoshangabad 37. Sagar
4. Balaghat 21. Indore 38. Satna
5. Barwani 22. Jabalpur 39. Sehore
6. Betul 23. Jhabua 40. Seoni
7. Bhind 24. Katni 41. Singrauli
8. Bhopal 25. Khandwa 42. Shahdol
9. Burhanpur 26. Khargone 43. Shajapur
10. Chhatarpur 27. Mandla 44. Sheopur
11. Chhindwara 28. Mandsaur 45. Shivpuri
12. Damoh 29. Morena 46. Sidhi
13. Datia 30. Narsinghpur 47. Tikamgarh
14. Dewas 31. Neemuch 48. Ujjain
15. Dhar 32. Panna 49. Umaria
16. Dindori 33. Raisen 50. Vidisha
17. Guna 34. Rajgarh

MP Assembly Constituencies List:

Madhya Pradesh 230 Assembly Constituencies List
1 Sheopur 81 Nowrozabad (ST) 161 Biaora
2 Bijeypur 82 Jaisinghnagar (ST) 162 Narsingarh
3 Sabalgarh 83 Kotma (ST) 163 Sarangpur (SC)
4 Joura 84 Anuppur (ST) 164 Rajgarh
5 Sumawali 85 Sohagpur 165 Khilchipur
6 Morena 86 Pushprajgarh (ST) 166 Shujalpur
7 Dimni (SC) 87 Baihar (ST) 167 Gulana
8 Ambah (SC) 88 Lanji 168 Shajapur
9 Gohad (SC) 89 Kirnapur 169 Agar (SC)
10 Mehgaon 90 Waraseoni 170 Susner
11 Attair 91 Khairlanjee 171 Tarana (SC)
12 Bhind 92 Katangi 172 Mahidpur
13 Ron 93 Balaghat 173 Khachrod
14 Lahar 94 Paraswada 174 Badnagar
15 Gwalior 95 Nainpur (ST) 175 Ghatiya (SC)
16 Lashkar East 96 Mandla (ST) 176 Ujjain North
17 Lashkar West 97 Bichhia (ST) 177 Ujjain South
18 Morar 98 Bajag (ST) 178 Depalpur
19 Gird 99 Dindori (ST) 179 Mhow
20 Dabra 100 Shahpura (ST) 180 Indore-I
21 Bhander (SC) 101 Niwas (ST) 181 Indore-II
22 Seondha (SC) 102 Bargi (ST) 182 Indore-III
23 Datia 103 Panagar (ST) 183 Indore-IV
24 Karera 104 Jabalpur Cant. 184 Indore-V
25 Pohri 105 Jabalpur East (SC) 185 Sawer (SC)
26 Shivpuri 106 Jabalpur Central 186 Dewas
27 Pichhore 107 Jabalpur West 187 Sonkatch (SC)
28 Kolaras (SC) 108 Patan 188 Hatpipalya
29 Guna 109 Majholi 189 Bagli
30 Chachaura 110 Sihora 190 Khategaon
31 Raghogarh 111 Bahoriband 191 Harsud (ST)
32 Shadora (SC) 112 Murwara 192 Nimarkhedi
33 Ashoknagar 113 Badwara 193 Pandhana (SC)
34 Mungaoli 114 Vijairaghogarh 194 Khandwa
35 Bina 115 Gadarwara 195 Nepanagar
36 Khurai (SC) 116 Bohani 196 Shahpur
37 Banda 117 Narsimhapur 197 Burhanpur
38 Naryaoli (SC) 118 Gotegaon (SC) 198 Bhikangaon (ST)
39 Sagar 119 Lakhanadon (ST) 199 Barwaha
40 Surkhi 120 Ghansor (ST) 200 Maheshwar (SC)
41 Rehli 121 Keolari 201 Kasrawad
42 Deori 122 Barghat 202 Khargone
43 Niwari 123 Seoni 203 Dhulkot (ST)
44 Jatara 124 Jamai (ST) 204 Sendhwa (ST)
45 Khargapur (SC) 125 Chhindwara 205 Anjad (ST)
46 Tikamgarh 126 Parasia (SC) 206 Rajpur (ST)
47 Malehra 127 Damua (ST) 207 Barwani (ST)
48 Bijawar 128 Amarwara (ST) 208 Manawar (ST)
49 Chhatarpur 129 Chaurai 209 Dharampuri (ST)
50 Maharajpur (SC) 130 Sausar 210 Dhar
51 Chandla 131 Pandhurna 211 Badnawar
52 Nohata 132 Piparia 212 Sardarpur (ST)
53 Damoh 133 Hoshangabad 213 Kukshi (ST)
54 Patharia (SC) 134 Itarsi 214 Alirajpur (ST)
55 Hatta 135 Seoni-Malwa 215 Jobat (ST)
56 Panna 136 Timarni (SC) 216 Jhabua (ST)
57 Amanganj 137 Harda 217 Petlawad (ST)
58 Pawai 138 Multai 218 Thandla (ST)
59 Maihar 139 Masod 219 Ratlam Town
60 Nagod 140 Bhainsdehi (ST) 220 Ratlam Rural
61 Raigaon (SC) 141 Betul 221 Sailana (ST)
62 Chitrakoot 142 Ghora Dongri (ST) 222 Jaora
63 Satna 143 Amla (SC) 223 Alot (SC)
64 Rampur Baghelan 144 Budhni 224 Manasa
65 Amarpatan 145 Ichhawar 225 Garoth
66 Rewa 146 Ashta (SC) 226 Suwasara (SC)
67 Gurh 147 Sehore 227 Sitamau
68 Mangawan 148 Govindpura 228 Mandsaur
69 Sirmaur 149 Bhopal South 229 Neemuch
70 Teonthar 150 Bhopal North 230 Jawad
71 Deotalab (SC) 151 Berasia
72 Mauganj 152 Sanchi (SC)
73 Churahat 153 Udaipura
74 Sidhi 154 Bareli
75 Gopadbanas 155 Bhojpur
76 Dhauhani (ST) 156 Kurwai (SC)
77 Deosar (ST) 157 Basoda
78 Singrauli (SC) 158 Vidisha
79 Beohari 159 Shamshabad
80 Umaria 160 Sironj

ceomadhyapradesh.nic.in

 

2013 November Month Events List of Industrial, Festival & Commercial

eventsHere is the list of educational, industrial, commercial, festival events scheduled for the month of november month of the year 2013.

  • Nov 08 , 2013 – Nov 08 , 2013 – Conferences/ Debates at New Delhi – The fourth Edition Manufacturing IT Summit 2013 of Delhi presents the pioneer worldwide case studies from top manufacturing sectors
  • 08.11.2013 – 09.11.2013 is the Hyderabad, Andhra Pradesh’s Katriya Hotel & Towers presents AIOUG Sangam ’13 which is the 4th annual user group conference co-hosted among AIOUG, IndiaOAUG and J
  • 07.11.2013 – 09.11.2013 is an expo Expo from Mumbai, Maharashtra Bombay convention and Exhibition Centre MRO India giving high profile international networking conference cum exhibition
  • 07.11.2013 – 09.11.2013 is an educational campus of gurdaspr, punjab fame Guru Nanak Dev University Regional Campus presents the Rock Show called The Battle Of Band festival from
  • 08.11.2013 – 09.11.2013 Hyderabad ComNet 2013 offering International Conference on Present Trends in Communication & Computer Networks 2013
  • Nov 09, 2013 – Nov 10, 2013 helds all over India mine festival 2013 from Indian School of Mines presenting the Royal dept of Mining engg of Indian School of Mines, & SME ISM Student Chapter
1 2 3 4 29