New Electoral Roll Voter List with Photos Delhi Assembly Constituencies Election 2013

New Electoral Roll Voter List with Photos Delhi Assembly Constituencies Election 2013:

Election 2014 India

The Chief Electoral Officer, Delhi website provide the latest updates on the Voters list of the Electoral Roll in Delhi.

The Delhi Election Electoral Roll are available for various Districts includes Central Delhi, East Delhi, New Delhi, North Delhi, North East, North West Delhi, South Delhi, South West Delhi, West Delhi.

The candidates can check the name in the Voters’ List of the Electoral Roll by selecting the Assembly Constituency Number & Name, Voters’ Name, Father’s/Mother’s/Husband’s Name, House No. and Voters’ Photo Identity Card Number.

The candidates can also search the name in the voters list by entering the Voter ID Card Number online at the web portal of Chief Electoral Officer, Delhi.

Delhi 70 Assembly Constituencies List:

  • 1 Nerela
  • 2 Burari
  • 3 Timarpur
  • 4 Adarsh Nagar
  • 5 Badli
  • 6 Rithala
  • 7 Bawana (SC)
  • 8 Mundka
  • 9 Kirari
  • 10 Sultan Pur Majra (SC)
  • 11 Nangloi Jat
  • 12 Mangol Puri (SC)
  • 13 Rohini
  • 14 Shalimar Bagh
  • 15 Shakur Basti
  • 16 Tri Nagar
  • 17 Wazirpur
  • 18 ModelTown
  • 19 Sadar Bazar
  • 20 Chandni Chowk
  • 21 Matia Mahal
  • 22 Ballimaran
  • 23 Karol Bagh (SC)
  • 24 Patel Nagar (SC)
  • 25 Moti Nagar
  • 26 Madipur (SC)
  • 27 Rajouri Garden
  • 28 Hari Nagar
  • 29 Tilak Nagar
  • 30 Janakpuri
  • 31 Vikaspuri
  • 32 Uttam Nagar
  • 33 Dwarka
  • 34 Matiala
  • 35 Najafgarh
  • 36 Bijwasan
  • 37 Palam
  • 38 Delhi Cantt
  • 39 Rajinder Nagar
  • 40 New Delhi
  • 41 Jangpura
  • 42 Kasturba Nagar
  • 43 Malviya Nagar
  • 44 R.K. Puram
  • 45 Mehrauli
  • 46 Chhatarpur
  • 47 Deoli (SC)
  • 48 Ambedkar Nagar (SC)
  • 49 Sangam Vihar
  • 50 Greater Kailash
  • 51 Kalkaji
  • 52 Tughlakabad
  • 53 Badarpur
  • 54 Okhla
  • 55 Trilokpuri (SC)
  • 56 Kondli (SC)
  • 57 Patparganj
  • 58 Laxmi Nagar
  • 59 Vishwas Nagar
  • 60 Krishna Nagar
  • 61 Gandhi Nagar
  • 62 Shahdara
  • 63 Seemapuri (SC)
  • 64 Rohtas Nagar
  • 65 Seelam Pur
  • 66 Ghonda
  • 67 Babarpur
  • 68 Gokalpur (SC)
  • 69 Mustafabad
  • 70 Karawal Nagar

In Delhi there are totally 70 Assembly Constituencies with 12 seats Reserved for SCs.

in the 70 Assembly Constituencies of Delhi there are about 1,15,07113 Electors and 11,763 polling station located at all the Districts of Delhi.

For all the 70 Assembly Constituencies of Delhi the Electoral Rolls and Electors Photo Identity Cards (EPIC) had been completed 100 percentage.

The Delhi Assembly Election 2013 is to be conducted by the Election Commission of India for all the 70 Assembly Constituencies.

16th November 2013 will be the last date for Nominations to the Delhi Assmebly Election 2013.

18th november 2013 will be the date for Scrutiny of Nominations to the Delhi Assmebly Election 2013.

20th November 2013 will be the last date for withdrawal of candidatures to the Delhi Assmebly Election 2013.

4th December 2013 will be the polling date for the Delhi Assmebly Election 2013 at various election booths.

On 8th December 2013 the counting of votes and releasing of winners results will be done for the Delhi Assmebly Election 2013.

www.ceodelhi.gov.in
ceodelhi.gov.in/OnlineErms/ElectorSearch.aspx
eci.nic.in

 

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List:

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences AMPAS is to be present the 86th Academy Awards ceremony – The Oscars 2014.

The awards are issued for honoring the best actors, technical achievements, and films that had been released in the year 2013.

The 86th Academy Awards ceremony is to be held on 2nd March 2014, Sunday at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles.

The awards for about 24 various categories is to be issued on the 86th Academy Awards which will be telecast by ABC in United States .

For the Oscars 2014 86th Academy Awards Comedian Ellen DeGeneres is to host which will be the second time since the year 2007.

Already the list of nominees for various categories of the 86th Academy Awards was released on 16th January 2014, at the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, California.

86th Academy Awards Nominees List:

Best Picture Nominees List:

  • American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, and Jonathan Gordon
  • Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti, and Michael De Luca
  • Dallas Buyers Club – Robbie Brenner and Rachel Winter
  • Gravity – Alfonso Cuarón and David Heyman
  • Her – Megan Ellison, Spike Jonze, and Vincent Landay
  • Nebraska – Albert Berger and Ron Yerxa
  • Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan, and Tracey Seaward
  • 12 Years a Slave – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas, Bill Pohlad and Arnon Milchan
  • The Wolf of Wall Street – Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, and Emma Tillinger Koskoff

Best Director Nominees List:

  • David O. Russell – American Hustle
  • Alfonso Cuarón – Gravity
  • Alexander Payne – Nebraska
  • Steve McQueen – 12 Years a Slave
  • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Best Actor Nominees List:

  • Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
  • Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
  • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
  • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
  • Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

Best Actress Nominees List:

  • Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
  • Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette “Jasmine” Francis
  • Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
  • Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
  • Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

Best Supporting Actor Nominees List:

  • Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
  • Bradley Cooper – American Hustle as Agent Richard “Richie” DiMaso
  • Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
  • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
  • Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

Best Supporting Actress Nominees List:

  • Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
  • Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
  • Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave as Patsey
  • Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
  • June Squibb – Nebraska as Kate Grant

Best Writing – Original Screenplay Nominees List:

  • American Hustle – Eric Warren Singer and David O. Russell
  • Blue Jasmine – Woody Allen
  • Dallas Buyers Club – Craig Borten and Melisa Wallack
  • Her – Spike Jonze
  • Nebraska – Bob Nelson

Best Writing – Adapted Screenplay Nominees List:

  • Before Midnight – Richard Linklater, Julie Delpy, and Ethan Hawke
  • Captain Phillips – Billy Ray
  • Philomena – Steve Coogan and Jeff Pope
  • 12 Years a Slave – John Ridley
  • The Wolf of Wall Street – Terence Winter

Best Animated Feature Nominees List:

  • The Croods – Kirk DeMicco, Chris Sanders, and Kristine Belson
  • Despicable Me 2 – Pierre Coffin, Chris Renaud, and Chris Meledandri
  • Ernest & Celestine – Benjamin Renner and Didier Brunner
  • Frozen – Chris Buck, Jennifer Lee, and Peter Del Vecho
  • The Wind Rises – Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki

Best Foreign Language Film Nominees List:

  • The Broken Circle Breakdown (Belgium) in Dutch – Felix Van Groeningen
  • The Great Beauty (Italy) in Italian – Paolo Sorrentino
  • The Hunt (Denmark) in Danish – Thomas Vinterberg
  • The Missing Picture (Cambodia) in French – Rithy Panh
  • Omar (Palestine) in Arabic – Hany Abu-Assad

Best Documentary – Feature Nominees List:

  • 20 Feet from Stardom – Morgan Neville, Gil Friesen, and Caitrin Rogers
  • The Act of Killing – Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • Cutie and the Boxer – Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
  • Dirty Wars – Richard Rowley and Jeremy Scahill
  • The Square – Jehane Noujaim and Karim Amer

Best Documentary – Short Subject Nominees List:

  • CaveDigger – Jeffrey Karoff
  • Facing Fear – Jason Cohen
  • Karama Has No Walls – Sara Ishaq
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life – Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall – Edgar Barens

Best Live Action Short Film Nominees List:

  • Aquel no era yo (That Wasn’t Me) – Esteban Crespo
  • Avant que de tout perdre (Just Before Losing Everything) – Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • Helium – Anders Walter and Kim Magnusson
  • Pitääkö mun kaikki hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) – Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • The Voorman Problem – Mark Gill and Baldwin Li

Best Animated Short Film Nominees List:

  • Feral – Daniel Sousa and Dan Golden
  • Get a Horse! – Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • Mr. Hublot – Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • Possessions – Shuhei Morita
  • Room on the Broom – Max Lang and Jan Lachauer

Best Original Score Nominees List:

  • The Book Thief – John Williams
  • Gravity – Steven Price
  • Her – William Butler and Owen Pallett
  • Philomena – Alexandre Desplat
  • Saving Mr. Banks – Thomas Newman

Best Original Song Nominees List:

  • “Happy” from Despicable Me 2 – Pharrell Williams
  • “Let It Go” from Frozen – Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “The Moon Song” from Her – Karen Orzolek and Spike Jonze
  • “Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom – U2
  • “Alone, Yet Not Alone” from Alone Yet Not Alone – Bruce Broughton and Dennis Spiegel

Best Sound Editing Nominees List:

  • All Is Lost – Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • Captain Phillips – Oliver Tarney
  • Gravity – Glenn Freemantle
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge and Chris Ward
  • Lone Survivor – Wylie Stateman

Best Sound Mixing Nominees List:

  • Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, and Chris Munro
  • Gravity – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, and Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, and Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff, and Peter F. Kurland
  • Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders, and David Brownlow

Best Production Design Nominees List:

  • American Hustle – Judy Becker (Production Design); Heather Loeffler (Set Decoration)
  • Gravity – Andy Nicholson (Production Design); Rosie Goodwin and Joanne Woollard (Set Decoration)
  • The Great Gatsby – Catherine Martin (Production Design); Beverley Dunn (Set Decoration)
  • Her – K. K. Barrett (Production Design); Gene Serdena (Set Decoration)
  • 12 Years a Slave – Adam Stockhausen (Production Design); Alice Baker (Set Decoration)

Best Cinematography Nominees List:

  • The Grandmaster – Philippe Le Sourd
  • Gravity – Emmanuel Lubezki
  • Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
  • Nebraska – Phedon Papamichael
  • Prisoners – Roger Deakins

Best Makeup and Hairstyling Nominees List:

  • Dallas Buyers Club – Adruitha Lee and Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
  • The Lone Ranger – Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Costume Design Nominees List:

  • American Hustle – Michael Wilkinson
  • The Grandmaster – William Chang Suk Ping
  • The Great Gatsby – Catherine Martin
  • The Invisible Woman – Michael O’Connor
  • 12 Years a Slave – Patricia Norris

Best Film Editing Nominees List:

  • American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers, and Alan Baumgarten
  • Captain Phillips – Christopher Rouse
  • Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy and Martin Pensa
  • Gravity – Alfonso Cuarón and Mark Sanger
  • 12 Years a Slave – Joe Walker

Best Visual Effects Nominees List:

  • Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, and Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and Eric Reynolds
  • Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, and Dan Sudick
  • The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, and John Frazier
  • Star Trek Into Darkness – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, and Burt Dalton

oscar.go.com

List of Diwali 2015 Special Trains in India

List of Diwali 2015 Special Trains in India:

train

Every year the Indian Railways will be announcing the list of special trains across all the states of India for the Diwali festivals which will be mostly celebrated by the Hindus across all the places in India.

This year the Diwali festival is to be celebrated on 10th November 2015 in south India while on 11th November 2015 at various part of north India.

The Indian Railways will also be announcing the special trains for this year 2015 to reduce huge crowd in trains.

The trains ticket booking will be started for major cities of India like Chennai, Madurai, Tirunelveli, Nagercoil, Mumbai, Kolkata, Pune, Bangalore, Delhi, Lucknow, Nagpur, Kanpur, Goa.

Diwali 2015 Special Trains List:

  • Train Number 00605 will departure from Chennai Central at 2150 and arrives Coimbatore at 0510
  • Train Number 00606 will departure from Coimbatore at 2200 and arrives Chennai Central at 0545
  • Train Number 00609 will departure from Chennai Egmore at 2105 and arrives Tirunelveli at 0715
  • Train Number 00611 will departure from Chennai Egmore at 1500 and arrives Nagercoil at 0345
  • Train Number 00632 will departure from Nagercoil at 1705 and arrives Chennai Egmore at 0615
  • Train Number 00672 will departure from Tirunelveli at 1815 and arrives Chennai Egmore at 0715
  • Train Number 01013 will departure from Mumbai CST to Nagpur NGP at 00:20 and arrives at 15:00
  • Train Number 01014 will departure from Nagpur NGP to Mumbai CST at 1615 and arrives at 0815
  • Train Number 01015 will departure from Mumbai Kurla LTT to Gwalior GWL at 1320 and arrives at 1115
  • Train Number 01016 will departure from Gwalior GWL to Mumbai Lokmanya Tilak LTT on Tuesdays at 1330 and arrives at 1355
  • Train Number 01083 will departure from Mumbai CSTM to Hatia HTE  at 0100 and arrives at 0600
  • Train Number 01084 will departure from Hatia HTE to Mumbai CSTM at 0830 and arrives at 1350
  • Train Number 01235 will departure from Pune to Nagpur NGP at 0615 and arrives at 2210
  • Train Number 01236 will departure from Nagpur NGP to Pune at 1100 and arrives at 0510
  • Train Number 01451 will departure from Pune to Lucknow at 2200 and arrives at 0230
  • Train Number 01452 will departure from Lucknow to Pune at 0630 and arrives at 1105
  • Train Number 01651 will departure from Pune to Bhopal Habibganj at 1415 and arrives at 0530
  • Train Number 01652 will departure from Bhopal Habibganj HBJ to Pune at 1725 and arrives at 0920
  • Train Number 01655 will departure from Pune to Jabalpur JBP at 1115 and arrives at 0600
  • Train Number 01656 will departure from Jabalpur JBP to Pune at 1655 and arrives at 1105
  • Train Number 02005 will departure from Mumbai Kurla Lokmanya Tilak LTT to Karmali KRMI Goa at 0530 and arrives at 1630
  • Train Number 02006 will departure from Karmali KRMI Goa to Mumbai Lokmanya Tilak Terminus LTT at 0600 and arrives at 1740
  • Train Number 02017 will departure from Mumbai Kurla LTT to Gorakhpur GKP at 2340 and arrives at 0425
  • Train Number 02018 will departure from Gorakhpur GKP UP to Mumbai Kurla LTT at 0825 and arrives at 1150
  • Train Number 02049 will departure from Mumbai Kurla LTT to Darbhanga DBG Bihar via Patna at 0750 and arrives at 1645
  • Train Number 02050 will departure from Darbhanga DBG Bihar to Mumbai Kurla LTT at 1100 and arrives at 2315
  • Train Number 02053 will departure from Mumbai Lokmanya Tilak Terminus LTT to Patna Jn PNBE at 0750 and arrives at 1100
  • Train Number 02054 will departure from Patna PNBE to Mumbai Lokmanya Tilak Terminus LTT at 1300 and arrives at 1550
  • Train Number 02067 will departure from Mumbai Kurla LTT to Varanasi BSB at 0750 and arrives at 0745
  • Train Number 02068 will departure from Varanasi BSB to Mumbai Kurla LTT at 0945 and arrives at 1150
  • Train Number 02111 will departure from Mumbai Lokmanya Tilak Terminus LTT to Lucknow Charbagh LKO at 1420 and arrives at 1315
  • Train Number 02112 will departure from Lucknow Charbagh LKO to Mumbai Lokmanya Tilak Terminus LTT at 1615 and arrives at 1625
  • Train Number 02409 will departure from Pune PUNE to Surat Udhna UDN at 0515 and arrives at 1215
  • Train Number 02410 will departure from Surat Udhna UDN to Pune at 1350 and arrives at 2215
  • Train Number 02681 will departure from Mysore MYS to Varanasi BSB via Bangalore at 0600 and arrives at 0130
  • Train Number 02682 will departure from Varanasi BSB to Mysore MYS via Bangalore at 2150 and arrives at 1645
  • Train Number 02691 will departure from Bangalore Yeshwantpur YPR to Bikaner at 1210 and arrives at 0600
  • Train Number 02692 will departure from Bikaner BKN to Bangalore Yeshwantpur YPR at 1800 and arrives at 1150
  • Train Number 02695 will departure from Bangalore Yeshwantpur YPR to Jaipur JP at 1200 and arrives at 0635
  • Train Number 02696 will departure from Jaipur JP to Bangalore Yeshwantpur YPR at 2215 and arrives at 1730
  • Train Number 04407 will departure from Pune PUNE to Delhi Hazrat Nizamuddin NZM at 0515 and arrives at 0535
  • Train Number 04408 will departure from Delhi Hazrat Nizamuddin NZM to Pune PUNE at 2145 and arrives at 2125
  • Train Number 04429 will departure from Madgaon Goa MAO to Delhli Hazrat Nizamuddin NZM at 2000 and arrives at 0455
  • Train Number 04430 will departure from Delhi Hazrat Nizamuddin NZM to Madgaon Goa MAO at 2135 and arrives at 0600
  • Train Number 06012 will departure from Tirunelveli at 1810 and arrives Chennai Egmore at 0600
  • Train Number 06016 will departure from Tirunelveli to Chennai Egmore at 1815 and arrives at 0720
  • Train Number 06351 will departure from Chennai Egmore at 1500 and arrives Nagercoil at 0345
  • Train Number 06352 will departure from Nagercoil at 1705 and arrives Chennai Egmore at 0615
  • Train Number 06501 will departure from Bangalore City SBC to Tumkur TK at 0540 and arrives at 0650
  • Train Number 06502 will departure from Tumkur TK to Bangalore City SBC at 0815 and arrives at 0950
  • Train Number 06517 will departure from Bangalore Yeshwantpur YPR to Miraj MRJ at 2040 and arrives at 1015
  • Train Number 06518 will departure from Miraj MRJ to Bangalore Yeshwantpur YPR at 1645 and arrives at 0620
  • Train Number 06608 will departure from Coimbatore at 0920 and arrives Chennai Central at 1735
  • Train Number 08295 will departure from Bilaspur BSP to Pune PUNE at 1215 and arrives at 1145
  • Train Number 08296 will departure from Pune PUNE to Bilaspur BSP at 1515 and arrives at 1205

Latest Results

…pradesh mizoram rajasthan and delhi voter list of district wise delhi assembly constituencies 2013 election id voters list electoral card 2013 2013 madhya pradesh election voter list 2013 rajasthan district…

» Read more

Voters List General Assembly Election 2013 Chhattisgarh State Electoral Roll

Voters List General Assembly Election 2013 Chhattisgarh State Electoral Roll:

Election 2014 India

The Eelction Commission of India is to conduct the Chhattisgarh State Legislative Assembly Election 2013.

The Chhattisgarh State Legislative Assembly consist of 90 Assembly Constituencies with 10 seats Reserved for SCs and 29 seats Reserved for STs.

In the Chhattisgarh State Legislative Assembly there are totally 1,67,96174 electors with 21,418 Polling Stations.

1st Phase Election:

The last date for the Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 25.10.2013, Friday.

The date for Scrutiny of Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 26.10.2013, Saturday.

The last date for withdrawal of candidatures to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 28.10.2013, Monday.

The polling of votes will be conducted on 11th November 2013 at various polling booths allotted for the voters.

2nd Phase Election:

The last date for the Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 1.11.2013, Friday.

The date for Scrutiny of Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 2.11.2013, Saturday.

The last date for withdrawal of candidatures to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 4.11.2013, Monday.

The polling of votes will be conducted on 11th November 2013 at various polling booths allotted for the voters.

The counting of votes for the Chhattisgarh State Legislative Assembly Election 2013 will be done on 8th December 2013.

The voters name list are available online at the website of Chief Electoral Officer, Chhattisgarh.

The candidates can select the District and Assembly Constituency to select the voters name from the voters list.

Chhattisgarh Districts List:

Balod, Baloda Bazar, Balrampur, Bastar, Bemetara, Bijapur, Bilaspur, Dantewada, Dhamtari, Durg, Gariaband, Jashpur, Janjgir-Champa, Kondagaon, Korba, Koriya, Kanker, Kabirdham, Mahasamund, Mungeli, Narayanpur, Raigarh, Rajnandgaon, Raipur, Surajpur, Sukma, Surguja.

Chhattisgarh Assembly Constituencies List:

Chhattisgarh Assembly Constituencies
1 Bharatpur-Sonhat (ST) 31 Beltara 61 Gunderdehi
2 Manendragarh 32 Masturi (SC) 62 Patan
3 Baikunthpur 33 Akaltara 63 Durg-Rural
4 Premnagar 34 Janjgir-Champa 64 Durg City
5 Bhatgaon 35 Sakti 65 Bhilai Nagar
6 Pratappur (ST) 36 Chandrapur 66 Vaishali Nagar
7 Ramanujganj (ST) 37 Jaijaipur 67 Ahiwara (SC)
8 Samri (ST) 38 Pamgarh (SC) 68 Saja
9 Lundra (ST) 39 Saraipali (SC) 69 Bemetara
10 Ambikapur 40 Basna 70 Nawagarh (SC)
11 Sitapur (ST) 41 Khallari 71 Pandariya
12 Jashpur (ST) 42 Mahasamund 72 Kawardha
13 Kunkuri (ST) 43 Bilaigarh (SC) 73 Khairagarh
14 Pathalgaon (ST) 44 Kasdol 74 Dongargarh (SC)
15 Lailunga (ST) 45 Baloda Bazar 75 Rajnandgaon
16 Raigarh 46 Bhatapara 76 Dongargaon
17 Sarangarh (SC) 47 Dharsiwa 77 Khujji
18 Kharsia 48 Raipur Rural 78 Mohla-Manpur (ST)
19 Dharamjaigarh (ST) 49 Raipur City West 79 Antagarh (ST)
20 Rampur (ST) 50 Raipur City North 80 Bhanupratappur (ST)
21 Korba 51 Raipur City South 81 Kanker (ST)
22 Katghora 52 Arang (SC) 82 Keshkal (ST)
23 Pali-Tanakhar (ST) 53 Abhanpur 83 Kondagaon (ST)
24 Marwahi (ST) 54 Rajim 84 Narayanpur (ST)
25 Kota 55 Bindranawagarh (ST) 85 Bastar (ST)
26 Lormi 56 Sihawa (ST) 86 Jagdalpur
27 Mungeli (SC) 57 Kurud 87 Chitrakot (ST)
28 Takhatpur 58 Dhamtari 88 Dantewada (ST)
29 Bilha 59 Sanjari Balod 89 Bijapur (ST)
30 Bilaspur 60 Dondi Lohara (ST) 90 Konta (ST)

BJP Party Candidates 1st List:

C.no Constituency Name Name of the Candidates
2 Manendragarh Shri Shyam Bihari Jayaswal
3 Baikunthpur Shri Bhaiyalal Rajware
6 Pratappur (ST) Shri Ramsewak Paikra
7 Ramanujganj (ST) Shri Ramvichar Netam
8 Samri (ST) Shri Siddhnath Paikra
9 Lundra (ST) Shri Vijaynath Singh
10 Ambikapur Shri Anurag Singh Dev
12 Jashpur (ST) Shri Rajsharan Bhagat
13 Kunkuri (ST) Shri Rohit Sai
14 Pathalgaon (ST) Shri Shivshankar Sai
15 Lailundra (ST) Smt. Suniti Rathiya
17 Sarangarh (SC) Smt. Kerabai Manhar
19 Dharamjaigarh (ST) Shri Omprakash Rathiya
20 Rampur (ST) Shri Nankiram Kanwar
21 Korba Shri Jogesh Lamba
22 Katghora Shri Lakhan Devangan
25 Kota Shri Kashi Sahu
26 Lormi Shri Tokhan Sahu
27 Mungeli (SC) Shri Punnulal Mohale
28 Takhatpur Shri Raju Kshatriya
29 Bilha Shri Dharamlal Kaushik
30 Bilaspur Shri Amar Aggarwal
31 Beltara Shri Badridhar Diwan
32 Masturi (SC) Dr. Krishnamurti Bandhi
33 Akaltara Shri Dinesh Singh
35 Sakti Dr. Khilawan Sahu
36 Chandrapura Shri Yudhvir Judev
38 Pamgarh (SC) Shri Ambesh Jangde
39 Saraipali (SC) Shri Ramlal Chouhan
40 Basna Smt. Roopkumari Chaudhary
43 Bilaigarh (SC) Dr. Sanam Jangde
44 Kasdol Shri Gourishankar Aggarwal
45 Baloda Bazar Smt. Laxmi Baghel
47 Dharsiwa Shri Devji Bhai Patel
48 Raipur Rural Shri Nande Sahu
49 Raipur City West Shri Rajesh Munat
50 Raipur City North Shri Srichand Sundrani
51 Raipur City South Shri Brijmohan Aggarwal
53 Abhanpur Shri Chandrasekhar Sahu
55 Bindranawagarh (ST) Shri Govardhan Majhi
57 Kurud Shri Ajay Chandrakar
59 Sanjari Balod Shri Pritam Sahu
61 Gunderdehi Shri Virendra Sahu
62 Patan Shri Vijay Baghel
64 Durg-City Shri Hemchand Yadav
65 Bhilai Nagar Shri Pramprakash Pandey
67 Ahiwara (SC) Shri Sanvalram Dahire
68 Saja Shri Labhchand Bafana
70 Nawagarh (SC) Shri Dayaldas Baghel
73 Khairagarh Shri Komal Janghel
74 Dongargarh (SC) Smt. Sarojini Banjare
75 Rajnandgaon Dr. Raman Singh, CM
76 Dongargaon Shri Dinesh Gandhi
77 Khujji Shri Vijay Sahu
78 Mohala-Manpur (ST) Shri Bhojesh Shah
79 Antagarh (ST) Shri Vikram Usandi
80 Bhanupratappur (ST) Shri Satish Lathia
81 Kanker (ST) Shri Sanjay Kadopi
82 Keshkar (ST) Shri Sewak Ram Netam
83 Kondagaon (ST) Sushree Lata Usendi
84 Narayanpur (ST) Shri Kedar Kashyap
85 Bastar (ST) Shri Subhau Kashyap
86 Jagdalpur Shri Santosh Baphna
87 Chitrakot (ST) Shri Beiduram Kashyap
88 Dantewara (ST) Shri Bhima Mandavi
89 Bijapur (ST) Shri Mahesh Gagda
90 Konta (ST) Shri Dhaniram Barse

ceochhattisgarh.nic.in

 

Delhi Election 2014 Date | NCT of Delhi Party Wise MP List 2014

Delhi Election 2014 Date | NCT of Delhi Party Wise MP List 2014:

Election 2014 Polls

The National Capital Territory NCT of Delhi Election 2014 for all the 7 Parliamentary Constituencies is to be conducted in the month of April 2014 by the Election Commission of India.

The 16th Lok Sabha of India general election 2014 had been scheduled to be conducted in the month of April and May 2014 at various Polling station that had been allotted for the candidates.

The Election Commission of India had issued the notification regarding the Delhi Lok Sabha Election 2014 on 15th March 2014, Saturday.

The candidates are asked to file the nomination and the last date for filing the nominations of Lok Sabha Election 2014 will be 22nd March 2014, Saturday.

The Scrutiny of Nominations for the Delhi MP election 2014 will be done on 24th March 2014, Monday.

If the candidates want to withdraw from the Delhi Parliament election 2014 the dast date for the withdrawal of Candidature will be 26th March 2014, Wednesday.

The voting for all the 7 Parliamentary Constituencies of Delhi will be conducted in single phase at various polling stations allotted for the voters.

The Counting of Votes for the 7 Parliamentary Constituencies of Delhi will be done on 16th May 2014, Friday and the Election Commission of India will be releasing the results of final MP list 2014 for the 16th Lok Sabha of India.

NCT of Delhi Party Wise MP Candidates List 2014:

AAP MP Candidates List 2014
Delhi Chandni Chowk Ashutosh
Delhi West Delhi Jarnail Singh
Delhi East Delhi Raj Mohan Gandhi
Delhi North East Delhi Anand Kumar
Delhi North West Delhi Mahender Singh
Delhi NEW DELHI Ashish Khetan
Delhi SOUTH DELHI Col Devender Sehrawat
BJP MP Candidates List 2014
Delhi Chandni Chowk Dr. Harsh Vardhan
Delhi North East Delhi Shri Manoj Tiwari
Delhi East Delhi Shri Mahesh Giri
Delhi New Delhi Smt. Meenakshi Lekhi
Delhi North West Delhi (SC) Shri Udit Raj
Delhi West Delhi Shri Parvesh Verma
Delhi South Delhi Shri Ramesh Bidhuri
All India Trinamool Congress MP List 2014
Delhi New Delhi Biswajit Chatterjee
Delhi Chandni Chowk Hari Om Sharma
Delhi North West Delhi Harinath Ram
Delhi East Delhi Md. Syed Siddiqui

NCT of Delhi 7 Parliamentary Constituencies List:

C.No Constituency Name Assembly constituency segments
1 Chandni Chowk 4. Adarsh Nagar 14. Shalimar Bagh 15. Shakur Basti 16. Tri Nagar 17. Wazirpur 18. Model Town 19. Sadar Bazar 20. Chandni Chowk 21. Matia Mahal 22. Ballimaran
2 North East Delhi 2. Burari 3. Timarpur 63. Seemapuri 64. Rohtas Nagar 65. Seelampur 66. Ghonda 67. Babarpur 68. Gokalpur 69. Mustafabad 70. Karawal Nagar
3 East Delhi 41. Jangpura 54. Okhla 55. Trilokpuri 56. Kondli 57. Patparganj 58. Laxmi Nagar 59. Vishwas Nagar 60. Krishna Nagar 61. Gandhi Nagar 62. Shahdara
4 New Delhi 23. Karol Bagh 24. Patel Nagar 25. Moti Nagar 38. Delhi Cantt 39. Rajinder Nagar 40. New Delhi 42. Kasturba Nagar 43. Malviya Nagar 44. R K Puram 50. Greater Kailash
5 North West Delhi 1. Narela 5. Badli 6. Rithala 7. Bawana 8. Mundka 9. Kirari 10. Sultan Pur Majra 11. Nangloi Jat 12. Mangol Puri 13. Rohini
6 West Delhi 26. Madipur 27. Rajouri Garden 28. Hari Nagar 29. Tilak Nagar 30. Janakpuri 31. Vikaspuri 32. Uttam Nagar 33. Dwarka 34. Matiala 35. Najafgarh
7 South Delhi 36. Bijwasan 37. Palam 45. Mehrauli 46. Chhatarpur 47. Deoli 48. Ambedkar Nagar 49. Sangam Vihar 51. Kalkaji 52. Tughlakabad 53. Badarpur

 

www.ceodelhi.gov.in
sec.delhigovt.nic.in
eci.nic.in

 

Madhya Pradesh State Voters List General Assembly Election 2013 Electoral Roll

Madhya Pradesh State Voters List General Assembly Election 2013 Electoral Roll:

Election 2014 India

The terms of the Legislative Assembly of Madhya Pradesh to be expired on 12th December 2013 and so the Election Commission of India is to conduct the General Assembly Election 2013.

The General Assembly Election 2013 of Madhya Pradesh state is to be conducted for all the 230 Assembly Constituencies with 35 Reserved for SCs and 47 Reserved for STs.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 last date for Nominations is 08.11.2013, Friday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 date for Scrutiny of Nominations is 09.11.2013, Saturday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 last date for withdrawal of candidatures is 11.11.2013, Monday.

The Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 date of poll will be 25.11.2013, Monday.

The Counting of votes for the Madhya Pradesh General Assembly Election 2013 will be held on 08.12.2013, Sunday.

The Chief Electoral Officer, Madhya Pradesh had released the Electoral Roll with the voters name list.

The voters can check the name from the voters list by selecting the District Name and Assembly Constituency Name.

MP Districts List

Madhya Pradesh Districts List
1. Alirajpur 18. Gwalior 35. Ratlam
2. Anuppur 19. Harda 36. Rewa
3. Ashoknagar 20. Hoshangabad 37. Sagar
4. Balaghat 21. Indore 38. Satna
5. Barwani 22. Jabalpur 39. Sehore
6. Betul 23. Jhabua 40. Seoni
7. Bhind 24. Katni 41. Singrauli
8. Bhopal 25. Khandwa 42. Shahdol
9. Burhanpur 26. Khargone 43. Shajapur
10. Chhatarpur 27. Mandla 44. Sheopur
11. Chhindwara 28. Mandsaur 45. Shivpuri
12. Damoh 29. Morena 46. Sidhi
13. Datia 30. Narsinghpur 47. Tikamgarh
14. Dewas 31. Neemuch 48. Ujjain
15. Dhar 32. Panna 49. Umaria
16. Dindori 33. Raisen 50. Vidisha
17. Guna 34. Rajgarh

MP Assembly Constituencies List:

Madhya Pradesh 230 Assembly Constituencies List
1 Sheopur 81 Nowrozabad (ST) 161 Biaora
2 Bijeypur 82 Jaisinghnagar (ST) 162 Narsingarh
3 Sabalgarh 83 Kotma (ST) 163 Sarangpur (SC)
4 Joura 84 Anuppur (ST) 164 Rajgarh
5 Sumawali 85 Sohagpur 165 Khilchipur
6 Morena 86 Pushprajgarh (ST) 166 Shujalpur
7 Dimni (SC) 87 Baihar (ST) 167 Gulana
8 Ambah (SC) 88 Lanji 168 Shajapur
9 Gohad (SC) 89 Kirnapur 169 Agar (SC)
10 Mehgaon 90 Waraseoni 170 Susner
11 Attair 91 Khairlanjee 171 Tarana (SC)
12 Bhind 92 Katangi 172 Mahidpur
13 Ron 93 Balaghat 173 Khachrod
14 Lahar 94 Paraswada 174 Badnagar
15 Gwalior 95 Nainpur (ST) 175 Ghatiya (SC)
16 Lashkar East 96 Mandla (ST) 176 Ujjain North
17 Lashkar West 97 Bichhia (ST) 177 Ujjain South
18 Morar 98 Bajag (ST) 178 Depalpur
19 Gird 99 Dindori (ST) 179 Mhow
20 Dabra 100 Shahpura (ST) 180 Indore-I
21 Bhander (SC) 101 Niwas (ST) 181 Indore-II
22 Seondha (SC) 102 Bargi (ST) 182 Indore-III
23 Datia 103 Panagar (ST) 183 Indore-IV
24 Karera 104 Jabalpur Cant. 184 Indore-V
25 Pohri 105 Jabalpur East (SC) 185 Sawer (SC)
26 Shivpuri 106 Jabalpur Central 186 Dewas
27 Pichhore 107 Jabalpur West 187 Sonkatch (SC)
28 Kolaras (SC) 108 Patan 188 Hatpipalya
29 Guna 109 Majholi 189 Bagli
30 Chachaura 110 Sihora 190 Khategaon
31 Raghogarh 111 Bahoriband 191 Harsud (ST)
32 Shadora (SC) 112 Murwara 192 Nimarkhedi
33 Ashoknagar 113 Badwara 193 Pandhana (SC)
34 Mungaoli 114 Vijairaghogarh 194 Khandwa
35 Bina 115 Gadarwara 195 Nepanagar
36 Khurai (SC) 116 Bohani 196 Shahpur
37 Banda 117 Narsimhapur 197 Burhanpur
38 Naryaoli (SC) 118 Gotegaon (SC) 198 Bhikangaon (ST)
39 Sagar 119 Lakhanadon (ST) 199 Barwaha
40 Surkhi 120 Ghansor (ST) 200 Maheshwar (SC)
41 Rehli 121 Keolari 201 Kasrawad
42 Deori 122 Barghat 202 Khargone
43 Niwari 123 Seoni 203 Dhulkot (ST)
44 Jatara 124 Jamai (ST) 204 Sendhwa (ST)
45 Khargapur (SC) 125 Chhindwara 205 Anjad (ST)
46 Tikamgarh 126 Parasia (SC) 206 Rajpur (ST)
47 Malehra 127 Damua (ST) 207 Barwani (ST)
48 Bijawar 128 Amarwara (ST) 208 Manawar (ST)
49 Chhatarpur 129 Chaurai 209 Dharampuri (ST)
50 Maharajpur (SC) 130 Sausar 210 Dhar
51 Chandla 131 Pandhurna 211 Badnawar
52 Nohata 132 Piparia 212 Sardarpur (ST)
53 Damoh 133 Hoshangabad 213 Kukshi (ST)
54 Patharia (SC) 134 Itarsi 214 Alirajpur (ST)
55 Hatta 135 Seoni-Malwa 215 Jobat (ST)
56 Panna 136 Timarni (SC) 216 Jhabua (ST)
57 Amanganj 137 Harda 217 Petlawad (ST)
58 Pawai 138 Multai 218 Thandla (ST)
59 Maihar 139 Masod 219 Ratlam Town
60 Nagod 140 Bhainsdehi (ST) 220 Ratlam Rural
61 Raigaon (SC) 141 Betul 221 Sailana (ST)
62 Chitrakoot 142 Ghora Dongri (ST) 222 Jaora
63 Satna 143 Amla (SC) 223 Alot (SC)
64 Rampur Baghelan 144 Budhni 224 Manasa
65 Amarpatan 145 Ichhawar 225 Garoth
66 Rewa 146 Ashta (SC) 226 Suwasara (SC)
67 Gurh 147 Sehore 227 Sitamau
68 Mangawan 148 Govindpura 228 Mandsaur
69 Sirmaur 149 Bhopal South 229 Neemuch
70 Teonthar 150 Bhopal North 230 Jawad
71 Deotalab (SC) 151 Berasia
72 Mauganj 152 Sanchi (SC)
73 Churahat 153 Udaipura
74 Sidhi 154 Bareli
75 Gopadbanas 155 Bhojpur
76 Dhauhani (ST) 156 Kurwai (SC)
77 Deosar (ST) 157 Basoda
78 Singrauli (SC) 158 Vidisha
79 Beohari 159 Shamshabad
80 Umaria 160 Sironj

ceomadhyapradesh.nic.in

 

BJP Vs Congress Party Manifesto For 2014 Indian General Election

BJP Vs Congress Party Manifesto For 2014 Indian General Election:

bjp vs congress

Indian General Election 2014

The Indian General Election 2014 will be the 16th Lok Sabha for which Voting will be done at all parliamentary constituencies of India and select the Members of Parliament.

The Two big parties of India Bhartiya Janata Party BJP and Indian National Congress INC will be fighting for this Indian General Election 2014.

The recent news about the Indian General Election 2014 is about the election manifesto for 2014 election.

Both Bhartiya Janata Party BJP and Indian National Congress INC had recently launched new website for the 2014 Indian General Election.

This Bhartiya Janata Party BJP and Indian National Congress INC Election 2014 manifesto websites are created for getting the new ideas/suggestions for the 2014 elections by the People.

Bhartiya Janata Party BJP 2014 Election Manifesto

bjp election manifesto

The Bhartiya Janata Party BJP election manifesto for 2014 elections websites is placed with the pictures of Gujarat Chief Minister Narendra Modi, BJP Party President Rajnath Singh and head of the manifesto committee Dr Murli Manohar Joshi.

People can post their new ideas, suggestions and opnion at the official website of BJP Election Manifesto for the 2014 Lok Sabha elections.

eir social media profiles on Twitter, Facebook, Youtube & Google+. Both the parties have taken to internet & social media to reach to the public & connect with them. A Manifesto is a public declaration of intent.

www.bjpelectionmanifesto.com
http://www.youtube.com/user/BJPManifesto
https://plus.google.com/109588143729480045097/posts
https://www.facebook.com/BJPElectionManifesto
https://twitter.com/BJP_Manifesto

Contact Details:
BJP Manifesto Committee,
BJP Central Office,
11, Ashoka Road,
New Delhi – 110001.
mmjoshi@bjpelectionmanifesto.com
kanchangupta@bjpelectionmanifesto.com
pradeepjain@bjpelectionmanifesto.com

Indian National Congress INC 2014 Election Manifesto

congress election manifesto

After the launch of Bhartiya Janata Party BJP election manifesto website, the Indian National Congress INC had also now launched the election manifesto website for the 2014 lok Sabha general elections.

Same like BJP election manifesto website, Congress election manifesto website contains the pictures of Prime Minister Manmohan Singh, Sonia Gandhi, Rahul Gandhi.

The Congress party had asked the People of India to provide the best ideas and suggestions for the 2014 Lok Sabha Election Manifesto of the Congress Party.

The Congress election manifesto website also contains the video of Congress Manifesto Website Launch for Lok Sabha Election 2014.

www.incmanifesto.in
https://www.facebook.com/INC.Manifesto
https://twitter.com/INC_Manifesto

 

1 2 3 18