New Years Eve 2015 – 16 Parties Online Ticket Booking and Passes in India

New Years Eve 2015 – 16 Parties Online Ticket Booking and Passes in India:

New Years Eve 2013 - 14

The New Year’s Eve will be celebrated on the last day of every year which is celebrated on 31st December as per the Gregorian calendar.

The New Year’s Eve will be celebrated the day before the New Year that is 1st January of every year.

This year the New Year’s Eve is to be celebrated on 31st December 2015, by the people all over the world.

The New Year’s Eve will be celebrated from the evening and will be celebrated full night of 31st December.

The New Year’s Eve special programs and events will be conducted at Hotels, Restaurant, Pubs, Beach in India at all the states.

The advanced ticket booking and passes will be issued for the New Year’s Eve.

Special programs like Songs, Dance, Music and live shows will done for the New Year’s Eve and Special programs will be telecast live on TV Channels.

The New Year’s Eve 2015 for the New Year 2016 will be celebrated at top cities of India like Ahmedabad, Bangalore, Chennai, Delhi, Hyderabad, Jaipur, Kolkata, Lucknow, Mumbai, Pune, Surat.

New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Ahmedabad
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Bangalore
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Chennai
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Delhi
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Hyderabad
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Jaipur
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Kolkata
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Lucknow
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Mumbai
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Pune
New Year’s Eve 2015-16 Parties List in Surat

 

 

Uttar Pradesh VDO Merit cut off mark list of Gram Panchayat Adhikari

up vdoPanchayati Raj Department, State govt of Uttar Pradesh recently released the advertisement notice for recruitment of Gram Panchayat Adhikari / VDO Village Development Officer post with the due date for online application submission is by 7.10.2013.

The UP government has confirmed that selection for the Gram Panchayat Adhikari will be made on the basis of Merit List & personal Interview.

UP Govt will announced UP VDO Merit list 2013, Gram Panchayat cut off marks 2013 on 8.10.2013 on its official website portal.

The UP government has scheduled the release date for Merit list between 8.10.2013 to 14.10.2013.

The Merit list will be made by including the rate of high School & Intermediate Class twelfth.

Gram Panchayat Adhikari Merit list is prepared on the basis of number of vacancies made available in every districts and no. of Applications get from every Districts.

The Official website is http://www.panchayatiraj.up.nic.in

The merit list is available from 8th October, 2013 to 14th oct, 2013
Similarly the candidate can download the hall ticket between 15th and 20th october 2013
The Interview can be had between 6.11.2013 and 30.11.2013

Voters List General Assembly Election 2013 Chhattisgarh State Electoral Roll

Voters List General Assembly Election 2013 Chhattisgarh State Electoral Roll:

Election 2014 India

The Eelction Commission of India is to conduct the Chhattisgarh State Legislative Assembly Election 2013.

The Chhattisgarh State Legislative Assembly consist of 90 Assembly Constituencies with 10 seats Reserved for SCs and 29 seats Reserved for STs.

In the Chhattisgarh State Legislative Assembly there are totally 1,67,96174 electors with 21,418 Polling Stations.

1st Phase Election:

The last date for the Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 25.10.2013, Friday.

The date for Scrutiny of Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 26.10.2013, Saturday.

The last date for withdrawal of candidatures to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 28.10.2013, Monday.

The polling of votes will be conducted on 11th November 2013 at various polling booths allotted for the voters.

2nd Phase Election:

The last date for the Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 1.11.2013, Friday.

The date for Scrutiny of Nominations to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 2.11.2013, Saturday.

The last date for withdrawal of candidatures to Chhattisgarh State Legislative Assembly Election is 4.11.2013, Monday.

The polling of votes will be conducted on 11th November 2013 at various polling booths allotted for the voters.

The counting of votes for the Chhattisgarh State Legislative Assembly Election 2013 will be done on 8th December 2013.

The voters name list are available online at the website of Chief Electoral Officer, Chhattisgarh.

The candidates can select the District and Assembly Constituency to select the voters name from the voters list.

Chhattisgarh Districts List:

Balod, Baloda Bazar, Balrampur, Bastar, Bemetara, Bijapur, Bilaspur, Dantewada, Dhamtari, Durg, Gariaband, Jashpur, Janjgir-Champa, Kondagaon, Korba, Koriya, Kanker, Kabirdham, Mahasamund, Mungeli, Narayanpur, Raigarh, Rajnandgaon, Raipur, Surajpur, Sukma, Surguja.

Chhattisgarh Assembly Constituencies List:

Chhattisgarh Assembly Constituencies
1 Bharatpur-Sonhat (ST) 31 Beltara 61 Gunderdehi
2 Manendragarh 32 Masturi (SC) 62 Patan
3 Baikunthpur 33 Akaltara 63 Durg-Rural
4 Premnagar 34 Janjgir-Champa 64 Durg City
5 Bhatgaon 35 Sakti 65 Bhilai Nagar
6 Pratappur (ST) 36 Chandrapur 66 Vaishali Nagar
7 Ramanujganj (ST) 37 Jaijaipur 67 Ahiwara (SC)
8 Samri (ST) 38 Pamgarh (SC) 68 Saja
9 Lundra (ST) 39 Saraipali (SC) 69 Bemetara
10 Ambikapur 40 Basna 70 Nawagarh (SC)
11 Sitapur (ST) 41 Khallari 71 Pandariya
12 Jashpur (ST) 42 Mahasamund 72 Kawardha
13 Kunkuri (ST) 43 Bilaigarh (SC) 73 Khairagarh
14 Pathalgaon (ST) 44 Kasdol 74 Dongargarh (SC)
15 Lailunga (ST) 45 Baloda Bazar 75 Rajnandgaon
16 Raigarh 46 Bhatapara 76 Dongargaon
17 Sarangarh (SC) 47 Dharsiwa 77 Khujji
18 Kharsia 48 Raipur Rural 78 Mohla-Manpur (ST)
19 Dharamjaigarh (ST) 49 Raipur City West 79 Antagarh (ST)
20 Rampur (ST) 50 Raipur City North 80 Bhanupratappur (ST)
21 Korba 51 Raipur City South 81 Kanker (ST)
22 Katghora 52 Arang (SC) 82 Keshkal (ST)
23 Pali-Tanakhar (ST) 53 Abhanpur 83 Kondagaon (ST)
24 Marwahi (ST) 54 Rajim 84 Narayanpur (ST)
25 Kota 55 Bindranawagarh (ST) 85 Bastar (ST)
26 Lormi 56 Sihawa (ST) 86 Jagdalpur
27 Mungeli (SC) 57 Kurud 87 Chitrakot (ST)
28 Takhatpur 58 Dhamtari 88 Dantewada (ST)
29 Bilha 59 Sanjari Balod 89 Bijapur (ST)
30 Bilaspur 60 Dondi Lohara (ST) 90 Konta (ST)

BJP Party Candidates 1st List:

C.no Constituency Name Name of the Candidates
2 Manendragarh Shri Shyam Bihari Jayaswal
3 Baikunthpur Shri Bhaiyalal Rajware
6 Pratappur (ST) Shri Ramsewak Paikra
7 Ramanujganj (ST) Shri Ramvichar Netam
8 Samri (ST) Shri Siddhnath Paikra
9 Lundra (ST) Shri Vijaynath Singh
10 Ambikapur Shri Anurag Singh Dev
12 Jashpur (ST) Shri Rajsharan Bhagat
13 Kunkuri (ST) Shri Rohit Sai
14 Pathalgaon (ST) Shri Shivshankar Sai
15 Lailundra (ST) Smt. Suniti Rathiya
17 Sarangarh (SC) Smt. Kerabai Manhar
19 Dharamjaigarh (ST) Shri Omprakash Rathiya
20 Rampur (ST) Shri Nankiram Kanwar
21 Korba Shri Jogesh Lamba
22 Katghora Shri Lakhan Devangan
25 Kota Shri Kashi Sahu
26 Lormi Shri Tokhan Sahu
27 Mungeli (SC) Shri Punnulal Mohale
28 Takhatpur Shri Raju Kshatriya
29 Bilha Shri Dharamlal Kaushik
30 Bilaspur Shri Amar Aggarwal
31 Beltara Shri Badridhar Diwan
32 Masturi (SC) Dr. Krishnamurti Bandhi
33 Akaltara Shri Dinesh Singh
35 Sakti Dr. Khilawan Sahu
36 Chandrapura Shri Yudhvir Judev
38 Pamgarh (SC) Shri Ambesh Jangde
39 Saraipali (SC) Shri Ramlal Chouhan
40 Basna Smt. Roopkumari Chaudhary
43 Bilaigarh (SC) Dr. Sanam Jangde
44 Kasdol Shri Gourishankar Aggarwal
45 Baloda Bazar Smt. Laxmi Baghel
47 Dharsiwa Shri Devji Bhai Patel
48 Raipur Rural Shri Nande Sahu
49 Raipur City West Shri Rajesh Munat
50 Raipur City North Shri Srichand Sundrani
51 Raipur City South Shri Brijmohan Aggarwal
53 Abhanpur Shri Chandrasekhar Sahu
55 Bindranawagarh (ST) Shri Govardhan Majhi
57 Kurud Shri Ajay Chandrakar
59 Sanjari Balod Shri Pritam Sahu
61 Gunderdehi Shri Virendra Sahu
62 Patan Shri Vijay Baghel
64 Durg-City Shri Hemchand Yadav
65 Bhilai Nagar Shri Pramprakash Pandey
67 Ahiwara (SC) Shri Sanvalram Dahire
68 Saja Shri Labhchand Bafana
70 Nawagarh (SC) Shri Dayaldas Baghel
73 Khairagarh Shri Komal Janghel
74 Dongargarh (SC) Smt. Sarojini Banjare
75 Rajnandgaon Dr. Raman Singh, CM
76 Dongargaon Shri Dinesh Gandhi
77 Khujji Shri Vijay Sahu
78 Mohala-Manpur (ST) Shri Bhojesh Shah
79 Antagarh (ST) Shri Vikram Usandi
80 Bhanupratappur (ST) Shri Satish Lathia
81 Kanker (ST) Shri Sanjay Kadopi
82 Keshkar (ST) Shri Sewak Ram Netam
83 Kondagaon (ST) Sushree Lata Usendi
84 Narayanpur (ST) Shri Kedar Kashyap
85 Bastar (ST) Shri Subhau Kashyap
86 Jagdalpur Shri Santosh Baphna
87 Chitrakot (ST) Shri Beiduram Kashyap
88 Dantewara (ST) Shri Bhima Mandavi
89 Bijapur (ST) Shri Mahesh Gagda
90 Konta (ST) Shri Dhaniram Barse

ceochhattisgarh.nic.in

 

State Wise 16th Lok Sabha Parliament Election MP List 2014 BJP Party

State Wise 16th Lok Sabha Parliament Election MP List 2014 BJP Party:

BJP Party

The Bharatiya Janata Party BJP party Central Election Committee had released the state wise/constituency wise list of candidates contesting for the Member of Parliament MP to the 16th Lok Sabha of India general election 2014.

The 16th Lok Sabha of India general election 2014 is to be conducted in the month of April and May 2014 for all the 543 Parliamentary Constituencies of states in India since the 15th Lok Sabha term is to be completed by 31st May 2014.

The counting of votes will be done on 16th May 2014 and the party winning MP candidates name list and the results of votes will be released by the Election Commission of India.

BJP State Wise/Constituency Wise MP Candidates List 2014:

BIHAR
C.No Constituency Name Name of Candidate
1 Valmiki Nagar Shri Satish Dubey
2 Paschim Champaran Dr. Sanjay Jayaswal
3 Purvi Champaran Shri Radha Mohan Singh
4 Sheohar Smt. Rama Devi
6 Madhubani Shri Hukumdev Narayan Yadav
7 Jhanjharpur Shri Virendra Kumar Choudhary
8 Supoul Shri Kameshwar Choupal
9 Araria Shri Pradeep Singh
10 Kishanganj Dr. Dilip Jayaswal
11 Katihar Shri Nikhil Kumar Chaudhary
12 Purnia Shri Uday Singh
13 Madhepura Shri Vijay Kumar Kushwaha
14 Darbhanga Shri Kirti Jha Azad
15 Muzaffarpur Shri Ajay Nishad
17 Gopalganj (SC) Shri Janak Chamar
18 Siwan Shri Om Prakash Yadav
19 Maharajganj Shri Janardan Singh Sigriwal
20 Saran Shri Rajiv Pratap Rudy
22 Ujiarpur Shri Nityanand Rai
24 Begusarai Shri Bhola Singh
26 Bhagalpur Shri Shahnawaz Hussain
27 Banka Smt. Putal Devi
30 Patna Sahib Shri Shatrughan Sinha
31 Pataliputra Shri Ram Kripal Yadav
32 Arrah Shri R.K. Singh
33 Buxar Shri Ashwani Kumar Choubey
34 Sasaram (SC) Shri Chhedi Paswan
37 Aurangabad Shri Sushil Singh
38 Gaya (SC) Shri Hari Majhi
39 Nawada Shri Giriraj Singh
ASSAM
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Karimganj (SC) Shri Krishna Das
2 Silchar Shri Kabindra Purkayastha
4 Dhubri Dr. Debomoy Sanyal
6 Barpeta Shri Chandra Mohan Patowari
7 Gauhati Smt. Bijoya Chakraborty
8 Mangaldoi Shri Ramen Deka
9 Tezpur Shri Ram Prasad Sharma
10 Nowgong Shri Rajen Gohain
11 Kaliabor Shri Mrinal Kumar Saikia
12 Jorhat Shri Kamakhaya Prasad Tasa
13 Dibrugarh Shri Rameshwar Teli
14 Lakhimpur Shri Sarbananda Sonowal
GUJARAT
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Kachchh (SC) Shri Vinodbhai Chavda
2 Banaskantha Shri Haribhai Chaudhary
3 Patan Shri Liladharbhai Vaghela
4 Mahesana Smt. Jayeshriben Patel
6 Gandhinagar Shri Lal Krishna Advani
8 Ahmedabad West (SC) Dr. Shri Kiritbhai Solanki
9 Surendranagar Shri Devjibhai Fatepura
10 Rajkot Shri Mohanbhai Kundariya
11 Porbandar Shri Viththalbhai Radadiya
12 Jamnagar Smt. Punamben Madam
14 Amreli Shri Naranbhai Kachhadiya
15 Bhavnagar Dr. Smt. Bharatiben Shiyal
16 Anand Shri Dilipbhai Patel
19 Dahod (ST) Shri Jasvantsinh Bhabhor
20 Vadodara Shri Narendrabhai Modi
21 Chhota Udaipur (ST) Shri Ramsinh Rathava
22 Bharuch Shri Mansukhabhai Vasav
23 Bardoli (ST) Shri Prabhubhai Vasava
24 Surat Smt. Darshnaben Jardosh
25 Navsari Shri C.R. Patil
26 Valsad (ST) Dr. K.C. Patel
WEST BENGAL
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Cooch Behar (SC) Shri Hemchandra Burman
2 Alipurduars (ST) Shri Birendra Bora Oraon
3 Jalpaiguri (SC) Shri Satyalal Sarkar
4 Darjeeling Shri S.S. Ahluwalia
5 Raiganj Shri Nimu Bhowmick
6 Balurghat Shri Biswapriya Roychowdhary
7 Maldaha Uttar Shri Subashkrishna Goswami
8 Maldaha Dakshin Shri Bishnu Pada Roy
9 Jangipur Shri Samrat Ghosh
10 Baharampur Shri Debesh Kumar Adhikari
10 Baharampur Shri Susanta Ranjan Pal
11 Murshidabad Shri Sujit Kumar Ghosh
12 Krishnanagar Shri Satyabrata Mukherjee
13 Ranaghat (SC) Dr. Supravat Biswas
14 Bangaon (SC) Shri K.D. Biswas
15 Barrackpore Shri R.K. Handa
16 Dum Dum Shri Tapan Sikdar
17 Barasat Shri P.C. Sarkar (Jr.)
18 Basirhat Shri Samik Bhattacharya
19 Joynagar (SC) Shri Biplab Mondal
20 Mathurapur (SC) Shri Tapan Naskar
21 Diamond Harbour Shri Avijit Das
23 Kolkata Dakshin Shri Tathagata Roy
24 Kolkata Uttar Shri Rahul Sinha
25 Howrah Shri George Baker
26 Uluberia Shri R.K. Mahanti
28 Hooghly Shri Chandan Mitra
29 Arambagh (SC) Shri Madhusudhan Bag
30 Tamluk Shri Badsah Alam
31 Kanthi Shri Kamalendu Pahari
32 Ghatal Md Alam
33 Jhargram (ST) Shri Bikash Mudi
34 Medinipur Shri Prabhakar Tiwari
35 Purulia Shri Bikash Banerjee
36 Bankura Dr. Subash Sarkar
37 Bishnupur (SC) Dr. Jayanta Mondal
38 Bardhaman Purba (SC) Shri Santosh Roy
39 Burdwan – Durgapur Smt. Deboshree Chowdhury
40 Asansol Shri Babul Supriya
41 Bolpur (SC) Shri Kamini Mohan Sarkar
42 Birbhum Shri Joy Banerjee
UTTAR PRADESH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Saharanpur Shri Raghav Lakhanpal
2 Kairana Shri Hukum Singh
3 Muzaffarnagar Dr. Sanjeev Balyan
4 Bijnor Shri Rajendra Singh Advocate
6 Moradabad Kunwar Sarvesh Singh
7 Rampur Dr. Naipal Singh
8 Sambhal Shri Satyapal Saini
10 Meerut Shri Rajendra Aggarwal
11 Baghpat Dr. Satpal Sing
13 Gautam buddh Nagar Dr. Mahesh Sharma
14 Bulandshahr (SC) Dr. Bhola Singh
15 Aligarh Shri Satish Goutam
17 Mathura Smt. Hema Malini
18 Agra (SC) Prof. Ramshankar Katheriya
19 Fatehpur Sikri Choudhary Babulal
20 Firozabad Shri S.P. Singh Baghel
21 Mainpuri Shri B.S.S. Chouhan
22 Etah Shri Rajveer Singh
24 Aonla Shri Dharmedra Kashyap
25 Bareilly Shri Santosh Gangwar
26 Pilibhit Smt. Maneka Sanjay Gandhi
27 Shahjahanpur (SC) Smt. Krishna Raj
28 Kheri Shri Ajay Mishra ‘Taini’
29 Dhaurahra Smt. Rekha Verma
30 Sitapur Shri Rajesh Verma
31 Hardoi (SC) Shri Anshul Verma
32 Misrikh (SC) Smt. Anju Bala
33 Unnao Shri Harisakshi Maharaj
34 Mohanlalganj (SC) Shri Kaushal Kishore
35 Lucknow Shri Rajnath Singh
38 Sultanpur Shri Varun Gandhi
40 Farrukhabad Shri Mukesh Rajput
41 Etawah (SC) Shri Ashok Dohre
42 Kannauj Shri Subrat Pathak
43 Kanpur Dr. Murali Manohar Joshi
44 Akbarpur Shri Devendra Bhole
45 Jalaun (SC) Shri Bhanu Verma
46 Jhansi Sadhvi Uma Bharti
47 Hamirpur Shri Pushpendra Singh Chandel
49 Fatehpur Sadhvi Niranjan Jyoti
50 Kaushambi (SC) Shri Vinok Sonkar
52 Allahabad Shri Shyama Charan Gupt
53 Barabanki (SC) Smt. Priyanka Rawat
54 Faizabad Shri Lallu Singh
55 Ambedkar Nagar Shri Hariom Pandey
56 Bahraich (SC) Savitri Bai Phule
57 Kaiserganj Shri Brijbhushan Sharan Singh
58 Shrawasti Shri Daddan Mishra
59 Gonda Shri Kirti Vardhan Singh
60 Domariyaganj Shri Jagdambika Pal
61 Basti Shri Harish Dwivedi
63 Maharajganj Shri Pankaj Choudhary
64 Gorakhpur Shri Yogi Aditya Nath
65 Kushi Nagar Shri Rajesh Pandey
66 Deoria Shri Kalraj Mishra
67 Bansgaon (SC) Shri Kamlesh Paswan
68 Lalganj (SC) Smt. Leelam Sonkar
69 Azamgarh Shri Ramakant Yadav
70 Ghosi Shri Harinarayan Rajbhar
71 Salempur Shri Ravindra Kushwaha
72 Ballia Shri Bharat Singh
73 Jaunpur Shri K.P. Singh
74 Machhlishahr (SC) Shri Ramcharitra Nishad
75 Ghazipur Shri Manoj Sinha
76 Chandauli Shri Mahendra Nath Pandey
77 Varanasi Shri Narendra Bhai Modi
78 Bhadohi Shri Virendra Singh Mast
80 Robertsganj (SC) Shri Chhote Lal Kharwar
RAJASTHAN
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Ganganagar (SC) Shri Nihalchand Meghwal
2 Bikaner (SC) Shri Arjun Meghwal
3 Churu Shri Rahul Kaswa
4 Jhunjhunu Smt. Santosh Ahlawat
5 Sikar Swami Sumedanand
6 Jaipur Rural Shri Rajyavardhan Singh Rathore
7 Jaipur Shri Ramcharan Vohra
8 Alwar Shri Mahent Chandnath
9 Bharatpur (SC) Shri Bahadur Koli
11 Dausa (ST) Shri Harish Meena
12 Tonk-Sawai Madhopur Shri Sukhbir Singh Jaunapuria
14 Nagaur Shri Chhotu Ram Chaudhary
16 Jodhpur Shri Gajendra Singh Sekhawat
18 Jalore Shri Devji Patel
19 Udaipur (ST) Shri Arjun Meena
20 Banswara (ST) Shri Manshankar Ninama
21 Chittorgarh Shri Chandra Prakash Joshi
22 Rajsamand Shri Hari Om Singh Rathore
23 Bhilwara Shri Subhash Bahdiya
24 Kota Shri Om Birla
25 Jhalawar-Baran Shri Dushyant Singh
MADHYA PRADESH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Morena Shri Anup Mishra
2 Bhind (SC) Shri Bhagirath Prasad Singh
3 Gwalior Shri Narendra Singh Tomar
4 Guna Shri Jaibhan Singh Pavaiya
6 Tikamgarh (SC) Shri Virendra Khatik
7 Damoh Shri Prahlad Patel
9 Satna Shri Ganesh Singh
10 Rewa Shri Janardan Mishra
11 Sidhi Smt. Riti Pathak
12 Shahdol (ST) Shri Dalpat Singh Paraste
13 Jabalpur Shri Rakesh Singh
14 Mandla (ST) Shri Faggan Singh Kulaste
16 Chhindwara Ch. Chandrabhan Singh,
17 Hoshangabad Shri Rao Uday Pratap Singh
18 Vidisha Smt. Sushma Swaraj
20 Rajgarh Shri Rodmal Nagar
21 Dewas (SC) Shri Manohar Utwal
22 Ujjain (SC) Prof. Chintamani Malviya
24 Ratlam (ST) Shri Dilip Singh Bhuria
25 Dhar (ST) Smt. Savitri Thakur
26 Indore Smt. Sumitra Mahajan
27 Khargone (ST) Shri Subhash Patel
28 Khandwa Shri Nandkumar Singh Chauhan
29 Betul (ST) Smt. Jyoti Dhurve
KERALA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Kasaragod Shri K. Surendran
2 Kannur Shri P.C. Mohanan Master
3 Vadakara Shri V.K. Sajeeva
4 Wayanad Shri P.R. Rasmilnath
5 Kozhikode Shri C.K. Padmanabhan
6 Malappuram Adv. Sreeprakash
7 Ponnani Shri K. Narayanan Master
8 Palakkad Smt. Shobha Surendran
9 Alathur (SC) Shri Shajumon Vattekad
10 Thrissur Shri K.P. Sreesan
11 Chalakudy Adv. B. Gopalakrishnan
12 Ernakulam Shri A.N. Radhakrishnan
13 Idukki Adv. Sabu Varghese
16 Mavelikkara (SC) Adv. P. Sudheer
17 Pathanamthitta Shri M.T. Ramesh
18 Kollam Shri P.M. Velayudhan
19 Attingal Smt. Girijakumari
20 Thiruvananthapuram Shri O. Rajagopal
MAHARASHTRA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Nandurbar Sushree Heena Gaveet
2 Dhule Dr. Subhash Bhamre
3 Jalgaon Shri Ashok Tapiram Patil
4 Raver Shri Haribhau Javle
6 Akola Shri Sanjya Dhotre
10 Nagpur Shri Nitin Gadkari
11 Bhandara – Gondiya Shri Nana Patole
12 Gadchiroli-Chimur (ST) Shri Ashok Nete
13 Chandrapur Shri Hansraj Ahir
16 Nanded Shri D.B. Patil
18 Jalna Shri Ravsaheb Danve Patil
20 Dindori (ST) Shri Harishchandra Chowhan
22 Palghar (ST) Ad. Chintaman Vanga
23 Bhiwandi Shri Kapil Patil
26 Mumbai North Shri Gopal Shetti
28 Mumbai North East Dr. Kirit Somaiya
29 Mumbai North Central Smt. Poonam Mahajan
37 Ahmadnagar Shri Dilip Gandhi
39 Beed Shri Gopinath Munde
42 Solapur (SC) Shri Sharad Bansode
44 Sangli Shri Sanjaykaka Patil
KARNATAKA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Chikkodi Shri Ramesh V. Katti
2 Belgaum Shri Suresh C. Angadi
3 Bagalkot Shri P.C. Gaddigoudar
4 Bijapur (SC) Shri Ramesh C. Jigajinagi
5 Gulbarga (SC) Shri Revu Naik Belamgi
6 Raichur (ST) Shri K. Sivanagouda Naik
8 Koppal Shri Sanganna A. Karadi
10 Haveri Shri Shivkumari C. Udasi
11 Dharwad Shri Prahlad Joshi
12 Uttara Kannada Shri Ananth Kumar Hegde
13 Davanagere Shri G.M. Siddeswara
14 Shimoga Shri B.S. Yeddyurappa
15 Udupi Chikmagalur Kum. Shobha Karandlaje
17 Dakshina Kannada Shri Nalin Kumar Katil
18 Chitradurga (SC) Shri Janardhana Swamy
19 Tumkur Shri G.S. Basavaraj
20 Mandya Shri Shivalingaiah
21 Mysore Shri Prathap Simha
22 Chamarajanagar (SC) Shri A.R. Krishna Murthy
23 Bangalore Rural Shri P. Muniraja Gowda
24 Bangalore North Shri D.V. Sadananda Gowda
25 Bangalore central Shri P.C. Mohan
26 Bangalore South Shri Ananth Kumar
27 Chikkballapur Shri B.N. Bachhegouda
28 Kolar (SC) Shri M. Narayanaswamy
HARYANA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Ambala (SC) Shri Ratan Lal Kahariya
2 Kurukshetra Shri Rajkumar Saini
6 Sonipat Shri  Ramesh Kaushik
7 Rohtak Shri Om Prakash Dhankhad
8 Bhiwani-Mahendragarh Shri Dharamveer
9 Gurgaon Shri Rao Indrajeet Singh
10 Faridabad Shri Krishnapal Gurjar
ODISHA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Bargarh Shri Subash Chauhan
2 Sundargarh (ST) Shri Jual Oram
3 Sambalpur Shri Suresh Pujari
4 Keonjhar (ST) Shri Anant Nayak
5 Mayurbhanj (ST) Dr. Nepol Raghu Murmu
6 Balasore Shri Pratap Sarangi
9 Dhenkanal Shri Rudra Narayan Pani
10 Bolangir Smt. Sangeeta Kumari Singh Deo
11 Kalahandi Shri Pradeep Nayak
12 Nabarangpur (ST) Shri Parsuram Majhi
13 Kandhamal Shri Sukanta Panigrahi
16 Jagatsinghpur (SC) Shri Baidhar Mallik
19 Aska Shri Mahesh Mohanty
20 Berhampur Shri Ram Chandra Panda
21 Koraput (ST) Shri Shibashankar Ulka
JHARKHAND
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Rajmahal (ST) Shri Hemlal Murmu
2 Dumka (ST) Shri Sunil Soren
3 Godda Shri Nishikant Dubey
4 Chatra Shri Sunil Singh
5 Kodarma Dr. Ravindra Kumar Rai
6 Giridih Shri Ravindra Pandey
7 Dhanbad Shri Pashupati Nath Singh
8 Ranchi Shri Ramtahal Chaudhary
9 Jamshedpur Shri Vidhyut Mahato
10 Singhbhum (ST) Shri Laxman Gilua
11 Khunti (ST) Shri Kariya Munda
12 Lohardaga (ST) Shri Sudarshan Bhagat
13 Palamau (SC) Shri V.S. Ram
14 Hazaribagh Shri Jayant Sinha
TRIPURA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Tripura West Shri Sudhindra Ch. Dasgupta
2 Tripura East (ST) Shri Parikshit Debbarma
Jammu & Kashmir
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Baramulla Shri Gulam Mohammad Meer
3 Anantnag Mushtaq Ahmad Malik, Nurabadi
4 Ladakh Shri Thunpsthan Chhewang
5 Udhampur Dr. Jitendra Singh
6 Jammu Shri Jugal Kishore Sharma
PUNJAB
Constituency No. & Name Name of Candidate
2 Amritsar Shri Arun Jaitley
5 Hoshiarpur (SC) Shri Vijay Sampla
CHATTISGARH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Sarguja (ST) Shri Kamalbhan Singh
2 Raigarh (ST) Shri Vishnudev Sai
3 Janjgir-Champa (SC) Smt. Kamla Patle
4 Korba Dr. Banshilal Mahato
5 Bilaspur Shri Lakhanlal Sau
6 Rajnandgaon Shri Abhishek Singh
7 Durg Sushree Saroj Pandey
8 Raipur Shri Ramesh Bais
9 Mahasamund Shri Chandulal Sahu
10 Bastar (ST) Shri Dinesh Kashyap
11 Kanker (ST) Shri Vikram Usendi
UTTARAKHAND
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Tehri Garhwal Maharani Smt. Raj Laxmi
2 Garhwal Maj. Gen. B.C. Khandudi
3 Almora (SC) Shri Ajay Tamta
4 Nainital-Udhamsingh Nagar Shri Bhagat Singh Koshyari
5 Hardwar Dr. Ramesh Pokhriyal Nishank
Arunachal Pradesh
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Arunachal West Shri Kiren Rijijuji
2 Arunachal East Shri Tapir Gao
Manipur
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Inner Manipur Dr. R.K. Ranjan Singh
2 Outer Manipur (ST) Prof. Gangmumei Kamei
Goa
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 North Goa Shri Shripad Yesso Naik
2 South Goa Shri Narendra Keshav Sawaikar
Himachal Pradesh
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Kangra Shri Shanta Kumar
3 Hamirpur Shri Anurag Thakur
4 Shimla (SC) Shri Virendra Kashyap
CHANDIGARH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Chandigarh Smt. Kirron Kher
DELHI
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Chandni Chowk Dr. Harsh Vardhan
2 North East Delhi Shri Manoj Tiwari
3 East Delhi Shri Mahesh Giri
4 New Delhi Smt. Meenakshi Lekhi
5 North West Delhi (SC) Shri Udit Raj
6 West Delhi Shri Parvesh Verma
7 South Delhi Shri Ramesh Bidhuri
ANDAMAN & NICOBAR ISLANDS
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Andaman & nicobar islands Shri Vishnupad Rai
DADRA & NAGAR HAVELI
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Dadar & Nagar Haveli Shri Natubhai Gomanbhai Patel
DAMAN & DIU
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Daman & diu Shri Lalubhai B. Patel

 

http://www.bjp.org/

 

Punjab State Election 2014 Parliamentary Constituencies MP Candidates List of Lok Sabha

Punjab State Election 2014 Parliamentary Constituencies MP Candidates List of Lok Sabha:

Election 2014 Polls

For the 13 parliamentary constituencies of Punjab state the election is to be conducted from 16th April 2014 to 13th May 2014 along with other parliamentary constituencies of various states in India.

552 members will be selected as MP candidates from the 543 constituencies across all the states of India with 13 Member of Parliament candidates from Punjab state.

The 16th Lok Sabha of India is to be formed with the new Member of Parliament from various parliamentary constituencies since the 15th Lok Sabha is to complete its constitutional term on 31st May 2014.

Punjab State Parliamentary Constituencies List:

1 – GURDASPUR
1-Sujanpur
2-Bhoa (SC)
3-Pathankot
4- Gurdaspur
5-Dina Nagar (SC)
6-Qadian
7-Batala
9-Fatehgarh Churian
10-Dera Baba Nanak

2 – AMRITSAR
11-Ajnala
12-Raja Sansi
13-Majitha
15-Amritsar North
16-Amritsar West (SC)
17-Amritsar Central
18-Amritsar East
19-Amristar South
20-Attari (SC)

3 – KHADOOR SAHIB
14-Jandiala (SC)
21-Tarn Taran
22-Khem Karan
23-Patti
24-Khadoor Sahib
25-Baba Bakala (SC)
27-Kapurthala
28-Sultanpur Lodhi
75-Zira

4 – JALANDHAR
30-Phillaur (SC)
31-Nakodar
32-Shahkot
33-Kartarpur (SC)
34-Jalandhar West (SC)
35-Jalandhar Central
36-Jalandhar North
37-Jalandhar Cantt.
38-Adampur (SC)

5 – HOSHIARPUR
8-Sri Hargobindpur (SC)
26-Bholath
29-Phagwara (SC)
39-Mukerian
40-Dasuya
41-Urmar
42-Sham Chaurasi (SC)
43-Hoshiarpur
44-Chabbewal (SC)

6 – ANANDPUR SAHIB
45-Garhshankar
46-Banga (SC)
47-Nawan Shahr
48-Balachaur
49-Anandpur Sahib
50-Rupnagar
51-Chamkaur Sahib (SC)
52-Kharar
53-S.A.S. Nagar

7 – LUDHIANA
60-Ludhiana East
61-Ludhiana South
62-Atam Nagar
63-Ludhiana Central
64-Ludhiana West
65-Ludhiana North
66-Gill (SC)
68-Dakha
70-Jagraon (SC)

8 – FATEHGARH SAHIB
54-Bassi Pathana (SC)
55-Fatehgarh Sahib
56-Amloh
57-Khanna
58-Samrala
59-Sahnewal
67-Payal (SC)
69-Raikot (SC)
106-Amargarh

9 – FARIDKOT
71-Nihal Singhwala (SC)
72-Bhagha Purana
73-Moga
74-Dharamkot
84-Giddarbaha
87-Faridkot
88-Kotkapura
89-Jaitu (SC)
90-Rampura Phul

10 – FIROZPUR
76-Firozpur City
77-Firozpur Rural (SC)
78-Guru Har Sahai
79-Jalalabad
80-Fazilka
81-Abohar
82-Balluana (SC)
85-Malout (SC)
86-Muktsar

11 – BATHINDA
83-Lambi
91-Bhucho Mandi (SC)
92-Bathinda Urban
93-Bathinda Rural (SC)
94-Talwandi Sabo
95-Maur
96-Mansa
97-Sardulgarh
98-Budhlada (SC)

12 – SANGRUR
99-Lehra
100-Dirba (SC)
101-Sunam
102-Bhadaur (SC)
103-Barnala
104-Mehal Kalan (SC)
105-Malerkotla
107-Dhuri
108-Sangrur

13 – PATIALA
109-Nabha (SC)
110-Patiala Rural
111-Rajpura
112-Dera Bassi
113-Ghanaur
114-Sanour
115-Patiala
116-Samana
117-Shutrana (SC)

Punjab 15th Lok Sabha MP Candidates List:

No Constituencies MP List Party
1 Gurdaspur Bajwa,Sardar Partap Singh INC
2 Amritsar Sidhu,Shri Navjot Singh BJP
3 Khadoor Sahib Ajnala,Dr. Rattan Singh SAD
4 Jalandhar Kaypee,Shri Mohinder Singh INC
5 Hoshiarpur Chowdhary,Smt. Santosh INC
6 Anandpur Sahib Singh,Shri Ravneet INC
7 Ludhiana Tewari,Shri Manish INC
8 Fatehgarh Sahib Libra,Shri Sukhdev Singh INC
9 Faridkot Gulshan,Smt. Paramjit Kaur SAD
10 Ferozpur Ghubaya,Shri Sher Singh SAD
11 Bathinda Badal,Smt. Harsimrat Kaur SAD
12 Sangrur Singla,Shri Vijay Inder INC
13 Patiala Kaur,Smt. Preneet INC

www.ceopunjab.nic.in
pbsec.gov.in
eci.nic.in
loksabha.nic.in

 

Updated MP List 2014 Aam Aadmi Party AAP State Wise MP Candidates Lok Sabha Election

Updated MP List 2014 Aam Aadmi Party AAP State Wise MP Candidates Lok Sabha Election:

Aam Aadmi Party AAP

The Aam Aadmi Party AAP had been released its 3rd candidates list for the Member of Parliament which consist of 20 candidates name list.

Earlier the Aam Aadmi Party AAP had released 1st and 2nd candidates name list consisting of 20 and 30 MP candidates respectively.

For the 543 Parliamentary Constituencies across all the states of India election for the new Member of Parliament MP tothe 16th Lok Sabha of India is to be conducted in the month of April and May 2014 by the election commission of India.

State LS Constituency AAP Candidates List
Arunachal Pradesh Arunachal West Habung Payeng
Bihar Darbhanga Dr. Prabhat Ranjan Das
Chandigarh Chandigarh Savita Bhatti
Delhi North East Delhi Anand Kumar
Delhi North West Delhi Mahender Singh
Delhi East Delhi Raj Mohan Gandhi
Delhi Chandni Chowk Ashutosh
Delhi West Delhi Jarnail Singh
Gujarat Junagarh Shekhada Atulbhai Govindbhai
Haryana Rohtak Naveen Jaihind
Haryana Kurukshetra Balwinder Kaur
Haryana Sirsa Poonam Chand Ratti
Haryana Hisar Yudhbir singh Khyalia
Haryana Sonipat Jaisingh Thekedar
Haryana Gurgaon Yogendra Yadav
Himachal Pradesh Kangra Dr. Rajan Sushant
Jammu and Kashmir Srinagar Dr. Raja Muzaffar Bhat
Kerala Thrissur Sarah Joseph
Kerala Thiruvannanthapuram Ajit Joy
Madhya Pradesh Bhopal Rachna Dheengra
Madhya Pradesh Indore Anil Trivedi
Madhya Pradesh Betul (ST) Rajesh Sareram
Madhya Pradesh Hoshangabad Maya Vishwakarma
Madhya Pradesh Sidhi Pankaj Singh
Madhya Pradesh Guna Shailendra Singh Kushwaha
Madhya Pradesh Ujjain Aneeta Hindoliya
Madhya Pradesh Khargone Kailash Awasya
Madhya Pradesh Jabalpur Capt. Abdul Nasir Hanfee
Madhya Pradesh Mandsaur Paras Saklecha
Madhya Pradesh Mandla Khuman Singh Armo
Madhya Pradesh Vidisha Bhagawat Singh Rajput
Madhya Pradesh Sagar Atul Mishra
Madhya Pradesh Khandwa Alok Aggarwal
Maharashtra Amravati Bhawna Bhavesh Vasnik
Maharashtra Sangli Sameena Abdulmajid Khan
Maharashtra Maval Maruti Sahebraw Bhapkar
Maharashtra Chandrapur Wamanrao Sudaishirao
Maharashtra Solapur Lalit Babar
Maharashtra Aurangabad Subahsh Lomte
Maharashtra Thane Sanjeev Sane
Maharashtra Beed Nandu Madhav
Maharashtra Jalna Deelip Mhaske
Maharashtra Bhandara-Gondiya Prashant Mishra
Maharashtra Pune Subash Ware
Maharashtra Nagpur Anjali Damania
Maharashtra Mumbai North West Mayank Gandhi
Maharashtra Mumbai North East Medha Patkhar
Maharashtra Mumbai South Meera Sanyal
Maharashtra Nashik Vijay Baliram Pandhare
Odisha Bhubhaneshwar Bismaya Mahapatra
Odisha Berhampur Dr. Dhanada Kanta Mishra
Odisha Cuttack Dr.Bikash Das
Odisha Dhenkanal Jimuta Prasad Mishra
Odisha Balasore Mamata Kundu
Odisha Kalahandi Satya Mahar
Odisha Puri Nirada Barana Khuntia
Odisha BARGARH Lingraj
Punjab Patiala Dr. Dharamvira Gandhi
Punjab Ludhiana Harvinder Singh Phoolka
Rajasthan Sikar Major Surendra Kumar Punia
Rajasthan Kota Ashok kumar Jain
Rajasthan Jhunjhunu Raj Kadyan
Uttar Pradesh Saharanpur Yogesh Dahiya
Uttar Pradesh Moradabad Khalid Parvaiz
Uttar Pradesh Farukkhabad Mukul Tripathi
Uttar Pradesh Mainpuri Baba Hardev
Uttar Pradesh Baghpath Soumendra Dhaka
Uttar Pradesh LALGANJ (SC) Dr. Jiyalal Ra
Uttar Pradesh Amethi Kumar Vishwas
Uttrakhand Almora Harish Chandra

Party Wise MP Candidates List 2014 Maharashtra State Lok Sabha Parliament Election

Party Wise MP Candidates List 2014 Maharashtra State Lok Sabha Parliament Election:

Election Maharashtra

The Maharashtra state Parliament Election 2014 is scheduled to be conducted in 3 phases for all the 48 Parliamentary Constituencies of Maharashtra on 10th April 2014, 17th April 2014 and 24th April 2014 at various polling stations allotted for the voters.

The counting of votes for all the 48 Parliamentary constituencies of Maharashtra state will be done on 16th May 2014 and the winners name list will be announced by the Election Commission of India.

Maharashtra State MP Election 2014 Date Schedules:

Phase 1 Election for 10 Parliamentary Constituencies:

  •     Parliamentary Constituencies: Buldhana, Akola, Amravati, Wardha, Ramtek, Nagpur, Bhandara-Gondiya, Gadchiroli-Chimur, Chandrapur, Yavatmal-Washim
  •     Issue of Notification: 15th March 2014
  •     Last Date for filing Nominations: 22nd March 2014
  •     Scrutiny of Nominations: 24th March 2014
  •     Last date for withdrawal of Candidature: 26th March 2014
  •     Date of Poll: 10th April 2014
  •     Counting of Votes: 16th May 2014

Phase 2 MP Election 2014 for 19 Parliamentary Constituencies:

  •     Parliamentary Constituencies: Hingoli, Nanded, Parbhani, Maval, Pune, Baramati, Shirur, Ahmednagar, Shirdi, Beed, Osmanabad, Latur, Solapur, Madha, Sangli, Satara, Ratnagiri–Sindhudurg, Kolhapur, Hatkanangle
  •     Issue of Notification: 19th March 2014
  •     Last Date for filing Nominations: 26th March 2014
  •     Scrutiny of Nominations: 27th March 2014
  •     Last date for withdrawal of Candidature: 29th March 2014
  •     Date of Poll: 17th April 2014
  •     Counting of Votes: 16th May 2014

Phase 3 MP Election 2014 for 19 Parliamentary Constituencies:

  •     Parliamentary Constituencies: Nandurbar, Dhule, Jalgaon, Raver, Jalna, Aurangabad, Dindori, Nashik, Palghar, Bhiwandi, Kalyan, Thane, Mumbai North, Mumbai North West, Mumbai North East, Mumbai North Central, Mumbai South Central, Mumbai South, Raigad
  •     Issue of Notification: 29th March 2014
  •     Last Date for filing Nominations: 5th April 2014
  •     Scrutiny of Nominations: 7th April 2014
  •     Last date for withdrawal of Candidature: 9th April 2014
  •     Date of Poll: 24th April 2014
  •     Counting of Votes: 16th May 2014

 

Maharashtra State MP Candidates List Party Wise:

No. Constituency  BJP Candidates List 2014 Congress MP List 2014
1 Nandurbar Manikrao H Gavit
2 Dhule Dr. Subhash Bhamre Amrishbhai Raskibhai Patel
3 Jalgaon Shri Ashok Tapiram Patil
4 Raver Shri Haribhau Javle
5 Buldhana
6 Akola Shri Sanjya Dhotre
7 Amravati
8 Wardha
9 Ramtek Mukul Wasnik
10 Nagpur Vilas Muttemwar
11 Bhandara-Gondiya Shri Nitin Gadkari
12 Gadchiroli-Chimur Shri Nana Patole
13 Chandrapur Shri Ashok Nete
14 Yavatmal-Washim Shri Hansraj Ahir
15 Hingoli
16 Nanded Shri D.B. Patil
17 Parbhani
18 Jalna Shri Ravsaheb Danve Patil
19 Aurangabad
20 Dindori Shri Harishchandra Chowhan
21 Nashik
22 Palghar Ad. Chintaman Vanga
23 Bhiwandi
24 Kalyan
25 Thane
26 Mumbai North Shri Gopal Shetti Sanjay B. Nirupam
27 Mumbai North West Gurudas Kamath
28 Mumbai North East Dr. Kirit Somaiya
29 Mumbai North Central Priya Sunil Dutt
30 Mumbai South Central Eknathrao Gaikawad
31 Mumbai South Milind Murli Deora
32 Raigad
33 Maval
34 Pune
35 Baramati
36 Shirur
37 Ahmednagar Shri Dilip Gandhi
38 Shirdi Bhausaheb Wakchaure
39 Beed Shri Gopinath Munde
40 Osmanabad
41 Latur
42 Solapur Sushil Kumar Shinde
43 Madha
44 Sangli Shri Sanjaykaka Patil Pratik Prakashbapu Patil
45 Satara
46 Ratnagiri-Sindhudurg Nilesh Nr. Rane
47 Kolhapur
48 Hatkanangle

 

www.eci.nic.in
www.bjp.org
www.inc.in
ceo.maharashtra.gov.in
www.mahasec.com

 

Metro Rail in Chennai Latest Updates Station and Ticket Fares List 2014

Metro Rail in Chennai Latest Updates Station and Ticket Fares List 2014:

Chennai Metro Rail

The Tami Nadu Government implemented the Chennai Metro Rail Project in Chennai for fast, reliable, convenient, efficient, modern and economical.

Washermenpet to Airport Corridor 1 Route:

The Chennai Metro Rail will be operated from Washermenpet to Airport which of length 23.1 kms via various stations that had been listed below.

  • Washermenpet
  • Broadway (Prakasam Road)
  • Chennai Central Station
  • Rippon Building
  • along Cooum River
  • Government Estate
  • Tarapore Towers
  • Spencers
  • Gemini
  • Anna Salai
  • Saidapet
  • Guindy
  • Chennai Airport

Washermenpet to Airport Underground stations List:

There will be about 10 Underground stations for the Line 1 from Washermenpet to Airport like Washermanpet, Mannadi, High Court, Chennai Central, Tamil Nadu Legislative Assembly, LIC, Thousand Lights, Gemini, Teynampet, and Saidapet.

Washermenpet to Airport Elevated stations List:

There will be about 6 Elevated stations for Line 1 from Washermenpet to Airport like Little Mount, Guindy, Alandur, Officer’s Training Academy, Meenambakkam and Chennai International Airport.

Chennai Central to St.Thomas Mount Corridor 2 Route:

The Chennai Metro Rail will be operated from Chennai Central to St.Thomas Mount which of length 22.0 kms via various stations that had been listed below.

  • Chennai Central
  • along EVR Periyar Salai
  • Vepery
  • Kilpauk Medical College
  • Aminjikarai
  • Shenoy Nagar
  • Annanagar East
  • Anna Nagar 2nd avenue
  • Tirumangalam
  • Koyambedu
  • CMBT
  • along Inner Ring Road
  • Vadapalani
  • Ashok Nagar
  • SIDCO
  • Alandur
  • St. Thomas Mount

Chennai Central to St.Thomas Mount Underground stations List:

There will be about 9 Underground stations along the Line 2 of Chennai Central to St.Thomas Mount like Chennai Central (Interchange), Egmore, Nehru Park, Kilpauk Medical College, Pachaiyappa’s College, Shenoy Nagar, Anna Nagar East, Anna Nagar Tower and Tirumangalam.

Chennai Central to St.Thomas Mount Elevated stations List:

There will be about 8 Elevated stations alont the Line 2 of Chennai Central to St.Thomas Mount like Koyambedu, CMBT, Arumbakkam, Vadapalani, Ashok Nagar-KK Nagar, SIDCO, Alandur (Interchange) and St. Thomas Mount (Parangimalai)

Chennai Metro Rail Test Run:

Tamil Nadu Chief Minister Jayalalithaa flagged off the test run of the Chennai Metro Rail on 6th November 2013 which was 4 coach train trip of 1 km along the test track in Koyambedu.

Chennai Metro Rail Ticket Price:

Distance in kms. Metro Fare(Rs.)
0-2 8
2-4 10
4-6 11
6-9 14
9-12 15
12-15 17
15-18 18
18-21 19
21-24 20
24-27 22
>27 23

Washermanpet to Chennai International Airport line route and Chennai Central to St. Thomas Mount line route are expected to be operated this year 2014 while the Line 1 Extension from Wimco Nagar to Washermanpet will be started in the year 2015.

 

1 2 3 4 5 6 15