State Wise 16th Lok Sabha Parliament Election MP List 2014 BJP Party

State Wise 16th Lok Sabha Parliament Election MP List 2014 BJP Party:

BJP Party

The Bharatiya Janata Party BJP party Central Election Committee had released the state wise/constituency wise list of candidates contesting for the Member of Parliament MP to the 16th Lok Sabha of India general election 2014.

The 16th Lok Sabha of India general election 2014 is to be conducted in the month of April and May 2014 for all the 543 Parliamentary Constituencies of states in India since the 15th Lok Sabha term is to be completed by 31st May 2014.

The counting of votes will be done on 16th May 2014 and the party winning MP candidates name list and the results of votes will be released by the Election Commission of India.

BJP State Wise/Constituency Wise MP Candidates List 2014:

BIHAR
C.No Constituency Name Name of Candidate
1 Valmiki Nagar Shri Satish Dubey
2 Paschim Champaran Dr. Sanjay Jayaswal
3 Purvi Champaran Shri Radha Mohan Singh
4 Sheohar Smt. Rama Devi
6 Madhubani Shri Hukumdev Narayan Yadav
7 Jhanjharpur Shri Virendra Kumar Choudhary
8 Supoul Shri Kameshwar Choupal
9 Araria Shri Pradeep Singh
10 Kishanganj Dr. Dilip Jayaswal
11 Katihar Shri Nikhil Kumar Chaudhary
12 Purnia Shri Uday Singh
13 Madhepura Shri Vijay Kumar Kushwaha
14 Darbhanga Shri Kirti Jha Azad
15 Muzaffarpur Shri Ajay Nishad
17 Gopalganj (SC) Shri Janak Chamar
18 Siwan Shri Om Prakash Yadav
19 Maharajganj Shri Janardan Singh Sigriwal
20 Saran Shri Rajiv Pratap Rudy
22 Ujiarpur Shri Nityanand Rai
24 Begusarai Shri Bhola Singh
26 Bhagalpur Shri Shahnawaz Hussain
27 Banka Smt. Putal Devi
30 Patna Sahib Shri Shatrughan Sinha
31 Pataliputra Shri Ram Kripal Yadav
32 Arrah Shri R.K. Singh
33 Buxar Shri Ashwani Kumar Choubey
34 Sasaram (SC) Shri Chhedi Paswan
37 Aurangabad Shri Sushil Singh
38 Gaya (SC) Shri Hari Majhi
39 Nawada Shri Giriraj Singh
ASSAM
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Karimganj (SC) Shri Krishna Das
2 Silchar Shri Kabindra Purkayastha
4 Dhubri Dr. Debomoy Sanyal
6 Barpeta Shri Chandra Mohan Patowari
7 Gauhati Smt. Bijoya Chakraborty
8 Mangaldoi Shri Ramen Deka
9 Tezpur Shri Ram Prasad Sharma
10 Nowgong Shri Rajen Gohain
11 Kaliabor Shri Mrinal Kumar Saikia
12 Jorhat Shri Kamakhaya Prasad Tasa
13 Dibrugarh Shri Rameshwar Teli
14 Lakhimpur Shri Sarbananda Sonowal
GUJARAT
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Kachchh (SC) Shri Vinodbhai Chavda
2 Banaskantha Shri Haribhai Chaudhary
3 Patan Shri Liladharbhai Vaghela
4 Mahesana Smt. Jayeshriben Patel
6 Gandhinagar Shri Lal Krishna Advani
8 Ahmedabad West (SC) Dr. Shri Kiritbhai Solanki
9 Surendranagar Shri Devjibhai Fatepura
10 Rajkot Shri Mohanbhai Kundariya
11 Porbandar Shri Viththalbhai Radadiya
12 Jamnagar Smt. Punamben Madam
14 Amreli Shri Naranbhai Kachhadiya
15 Bhavnagar Dr. Smt. Bharatiben Shiyal
16 Anand Shri Dilipbhai Patel
19 Dahod (ST) Shri Jasvantsinh Bhabhor
20 Vadodara Shri Narendrabhai Modi
21 Chhota Udaipur (ST) Shri Ramsinh Rathava
22 Bharuch Shri Mansukhabhai Vasav
23 Bardoli (ST) Shri Prabhubhai Vasava
24 Surat Smt. Darshnaben Jardosh
25 Navsari Shri C.R. Patil
26 Valsad (ST) Dr. K.C. Patel
WEST BENGAL
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Cooch Behar (SC) Shri Hemchandra Burman
2 Alipurduars (ST) Shri Birendra Bora Oraon
3 Jalpaiguri (SC) Shri Satyalal Sarkar
4 Darjeeling Shri S.S. Ahluwalia
5 Raiganj Shri Nimu Bhowmick
6 Balurghat Shri Biswapriya Roychowdhary
7 Maldaha Uttar Shri Subashkrishna Goswami
8 Maldaha Dakshin Shri Bishnu Pada Roy
9 Jangipur Shri Samrat Ghosh
10 Baharampur Shri Debesh Kumar Adhikari
10 Baharampur Shri Susanta Ranjan Pal
11 Murshidabad Shri Sujit Kumar Ghosh
12 Krishnanagar Shri Satyabrata Mukherjee
13 Ranaghat (SC) Dr. Supravat Biswas
14 Bangaon (SC) Shri K.D. Biswas
15 Barrackpore Shri R.K. Handa
16 Dum Dum Shri Tapan Sikdar
17 Barasat Shri P.C. Sarkar (Jr.)
18 Basirhat Shri Samik Bhattacharya
19 Joynagar (SC) Shri Biplab Mondal
20 Mathurapur (SC) Shri Tapan Naskar
21 Diamond Harbour Shri Avijit Das
23 Kolkata Dakshin Shri Tathagata Roy
24 Kolkata Uttar Shri Rahul Sinha
25 Howrah Shri George Baker
26 Uluberia Shri R.K. Mahanti
28 Hooghly Shri Chandan Mitra
29 Arambagh (SC) Shri Madhusudhan Bag
30 Tamluk Shri Badsah Alam
31 Kanthi Shri Kamalendu Pahari
32 Ghatal Md Alam
33 Jhargram (ST) Shri Bikash Mudi
34 Medinipur Shri Prabhakar Tiwari
35 Purulia Shri Bikash Banerjee
36 Bankura Dr. Subash Sarkar
37 Bishnupur (SC) Dr. Jayanta Mondal
38 Bardhaman Purba (SC) Shri Santosh Roy
39 Burdwan – Durgapur Smt. Deboshree Chowdhury
40 Asansol Shri Babul Supriya
41 Bolpur (SC) Shri Kamini Mohan Sarkar
42 Birbhum Shri Joy Banerjee
UTTAR PRADESH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Saharanpur Shri Raghav Lakhanpal
2 Kairana Shri Hukum Singh
3 Muzaffarnagar Dr. Sanjeev Balyan
4 Bijnor Shri Rajendra Singh Advocate
6 Moradabad Kunwar Sarvesh Singh
7 Rampur Dr. Naipal Singh
8 Sambhal Shri Satyapal Saini
10 Meerut Shri Rajendra Aggarwal
11 Baghpat Dr. Satpal Sing
13 Gautam buddh Nagar Dr. Mahesh Sharma
14 Bulandshahr (SC) Dr. Bhola Singh
15 Aligarh Shri Satish Goutam
17 Mathura Smt. Hema Malini
18 Agra (SC) Prof. Ramshankar Katheriya
19 Fatehpur Sikri Choudhary Babulal
20 Firozabad Shri S.P. Singh Baghel
21 Mainpuri Shri B.S.S. Chouhan
22 Etah Shri Rajveer Singh
24 Aonla Shri Dharmedra Kashyap
25 Bareilly Shri Santosh Gangwar
26 Pilibhit Smt. Maneka Sanjay Gandhi
27 Shahjahanpur (SC) Smt. Krishna Raj
28 Kheri Shri Ajay Mishra ‘Taini’
29 Dhaurahra Smt. Rekha Verma
30 Sitapur Shri Rajesh Verma
31 Hardoi (SC) Shri Anshul Verma
32 Misrikh (SC) Smt. Anju Bala
33 Unnao Shri Harisakshi Maharaj
34 Mohanlalganj (SC) Shri Kaushal Kishore
35 Lucknow Shri Rajnath Singh
38 Sultanpur Shri Varun Gandhi
40 Farrukhabad Shri Mukesh Rajput
41 Etawah (SC) Shri Ashok Dohre
42 Kannauj Shri Subrat Pathak
43 Kanpur Dr. Murali Manohar Joshi
44 Akbarpur Shri Devendra Bhole
45 Jalaun (SC) Shri Bhanu Verma
46 Jhansi Sadhvi Uma Bharti
47 Hamirpur Shri Pushpendra Singh Chandel
49 Fatehpur Sadhvi Niranjan Jyoti
50 Kaushambi (SC) Shri Vinok Sonkar
52 Allahabad Shri Shyama Charan Gupt
53 Barabanki (SC) Smt. Priyanka Rawat
54 Faizabad Shri Lallu Singh
55 Ambedkar Nagar Shri Hariom Pandey
56 Bahraich (SC) Savitri Bai Phule
57 Kaiserganj Shri Brijbhushan Sharan Singh
58 Shrawasti Shri Daddan Mishra
59 Gonda Shri Kirti Vardhan Singh
60 Domariyaganj Shri Jagdambika Pal
61 Basti Shri Harish Dwivedi
63 Maharajganj Shri Pankaj Choudhary
64 Gorakhpur Shri Yogi Aditya Nath
65 Kushi Nagar Shri Rajesh Pandey
66 Deoria Shri Kalraj Mishra
67 Bansgaon (SC) Shri Kamlesh Paswan
68 Lalganj (SC) Smt. Leelam Sonkar
69 Azamgarh Shri Ramakant Yadav
70 Ghosi Shri Harinarayan Rajbhar
71 Salempur Shri Ravindra Kushwaha
72 Ballia Shri Bharat Singh
73 Jaunpur Shri K.P. Singh
74 Machhlishahr (SC) Shri Ramcharitra Nishad
75 Ghazipur Shri Manoj Sinha
76 Chandauli Shri Mahendra Nath Pandey
77 Varanasi Shri Narendra Bhai Modi
78 Bhadohi Shri Virendra Singh Mast
80 Robertsganj (SC) Shri Chhote Lal Kharwar
RAJASTHAN
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Ganganagar (SC) Shri Nihalchand Meghwal
2 Bikaner (SC) Shri Arjun Meghwal
3 Churu Shri Rahul Kaswa
4 Jhunjhunu Smt. Santosh Ahlawat
5 Sikar Swami Sumedanand
6 Jaipur Rural Shri Rajyavardhan Singh Rathore
7 Jaipur Shri Ramcharan Vohra
8 Alwar Shri Mahent Chandnath
9 Bharatpur (SC) Shri Bahadur Koli
11 Dausa (ST) Shri Harish Meena
12 Tonk-Sawai Madhopur Shri Sukhbir Singh Jaunapuria
14 Nagaur Shri Chhotu Ram Chaudhary
16 Jodhpur Shri Gajendra Singh Sekhawat
18 Jalore Shri Devji Patel
19 Udaipur (ST) Shri Arjun Meena
20 Banswara (ST) Shri Manshankar Ninama
21 Chittorgarh Shri Chandra Prakash Joshi
22 Rajsamand Shri Hari Om Singh Rathore
23 Bhilwara Shri Subhash Bahdiya
24 Kota Shri Om Birla
25 Jhalawar-Baran Shri Dushyant Singh
MADHYA PRADESH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Morena Shri Anup Mishra
2 Bhind (SC) Shri Bhagirath Prasad Singh
3 Gwalior Shri Narendra Singh Tomar
4 Guna Shri Jaibhan Singh Pavaiya
6 Tikamgarh (SC) Shri Virendra Khatik
7 Damoh Shri Prahlad Patel
9 Satna Shri Ganesh Singh
10 Rewa Shri Janardan Mishra
11 Sidhi Smt. Riti Pathak
12 Shahdol (ST) Shri Dalpat Singh Paraste
13 Jabalpur Shri Rakesh Singh
14 Mandla (ST) Shri Faggan Singh Kulaste
16 Chhindwara Ch. Chandrabhan Singh,
17 Hoshangabad Shri Rao Uday Pratap Singh
18 Vidisha Smt. Sushma Swaraj
20 Rajgarh Shri Rodmal Nagar
21 Dewas (SC) Shri Manohar Utwal
22 Ujjain (SC) Prof. Chintamani Malviya
24 Ratlam (ST) Shri Dilip Singh Bhuria
25 Dhar (ST) Smt. Savitri Thakur
26 Indore Smt. Sumitra Mahajan
27 Khargone (ST) Shri Subhash Patel
28 Khandwa Shri Nandkumar Singh Chauhan
29 Betul (ST) Smt. Jyoti Dhurve
KERALA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Kasaragod Shri K. Surendran
2 Kannur Shri P.C. Mohanan Master
3 Vadakara Shri V.K. Sajeeva
4 Wayanad Shri P.R. Rasmilnath
5 Kozhikode Shri C.K. Padmanabhan
6 Malappuram Adv. Sreeprakash
7 Ponnani Shri K. Narayanan Master
8 Palakkad Smt. Shobha Surendran
9 Alathur (SC) Shri Shajumon Vattekad
10 Thrissur Shri K.P. Sreesan
11 Chalakudy Adv. B. Gopalakrishnan
12 Ernakulam Shri A.N. Radhakrishnan
13 Idukki Adv. Sabu Varghese
16 Mavelikkara (SC) Adv. P. Sudheer
17 Pathanamthitta Shri M.T. Ramesh
18 Kollam Shri P.M. Velayudhan
19 Attingal Smt. Girijakumari
20 Thiruvananthapuram Shri O. Rajagopal
MAHARASHTRA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Nandurbar Sushree Heena Gaveet
2 Dhule Dr. Subhash Bhamre
3 Jalgaon Shri Ashok Tapiram Patil
4 Raver Shri Haribhau Javle
6 Akola Shri Sanjya Dhotre
10 Nagpur Shri Nitin Gadkari
11 Bhandara – Gondiya Shri Nana Patole
12 Gadchiroli-Chimur (ST) Shri Ashok Nete
13 Chandrapur Shri Hansraj Ahir
16 Nanded Shri D.B. Patil
18 Jalna Shri Ravsaheb Danve Patil
20 Dindori (ST) Shri Harishchandra Chowhan
22 Palghar (ST) Ad. Chintaman Vanga
23 Bhiwandi Shri Kapil Patil
26 Mumbai North Shri Gopal Shetti
28 Mumbai North East Dr. Kirit Somaiya
29 Mumbai North Central Smt. Poonam Mahajan
37 Ahmadnagar Shri Dilip Gandhi
39 Beed Shri Gopinath Munde
42 Solapur (SC) Shri Sharad Bansode
44 Sangli Shri Sanjaykaka Patil
KARNATAKA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Chikkodi Shri Ramesh V. Katti
2 Belgaum Shri Suresh C. Angadi
3 Bagalkot Shri P.C. Gaddigoudar
4 Bijapur (SC) Shri Ramesh C. Jigajinagi
5 Gulbarga (SC) Shri Revu Naik Belamgi
6 Raichur (ST) Shri K. Sivanagouda Naik
8 Koppal Shri Sanganna A. Karadi
10 Haveri Shri Shivkumari C. Udasi
11 Dharwad Shri Prahlad Joshi
12 Uttara Kannada Shri Ananth Kumar Hegde
13 Davanagere Shri G.M. Siddeswara
14 Shimoga Shri B.S. Yeddyurappa
15 Udupi Chikmagalur Kum. Shobha Karandlaje
17 Dakshina Kannada Shri Nalin Kumar Katil
18 Chitradurga (SC) Shri Janardhana Swamy
19 Tumkur Shri G.S. Basavaraj
20 Mandya Shri Shivalingaiah
21 Mysore Shri Prathap Simha
22 Chamarajanagar (SC) Shri A.R. Krishna Murthy
23 Bangalore Rural Shri P. Muniraja Gowda
24 Bangalore North Shri D.V. Sadananda Gowda
25 Bangalore central Shri P.C. Mohan
26 Bangalore South Shri Ananth Kumar
27 Chikkballapur Shri B.N. Bachhegouda
28 Kolar (SC) Shri M. Narayanaswamy
HARYANA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Ambala (SC) Shri Ratan Lal Kahariya
2 Kurukshetra Shri Rajkumar Saini
6 Sonipat Shri  Ramesh Kaushik
7 Rohtak Shri Om Prakash Dhankhad
8 Bhiwani-Mahendragarh Shri Dharamveer
9 Gurgaon Shri Rao Indrajeet Singh
10 Faridabad Shri Krishnapal Gurjar
ODISHA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Bargarh Shri Subash Chauhan
2 Sundargarh (ST) Shri Jual Oram
3 Sambalpur Shri Suresh Pujari
4 Keonjhar (ST) Shri Anant Nayak
5 Mayurbhanj (ST) Dr. Nepol Raghu Murmu
6 Balasore Shri Pratap Sarangi
9 Dhenkanal Shri Rudra Narayan Pani
10 Bolangir Smt. Sangeeta Kumari Singh Deo
11 Kalahandi Shri Pradeep Nayak
12 Nabarangpur (ST) Shri Parsuram Majhi
13 Kandhamal Shri Sukanta Panigrahi
16 Jagatsinghpur (SC) Shri Baidhar Mallik
19 Aska Shri Mahesh Mohanty
20 Berhampur Shri Ram Chandra Panda
21 Koraput (ST) Shri Shibashankar Ulka
JHARKHAND
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Rajmahal (ST) Shri Hemlal Murmu
2 Dumka (ST) Shri Sunil Soren
3 Godda Shri Nishikant Dubey
4 Chatra Shri Sunil Singh
5 Kodarma Dr. Ravindra Kumar Rai
6 Giridih Shri Ravindra Pandey
7 Dhanbad Shri Pashupati Nath Singh
8 Ranchi Shri Ramtahal Chaudhary
9 Jamshedpur Shri Vidhyut Mahato
10 Singhbhum (ST) Shri Laxman Gilua
11 Khunti (ST) Shri Kariya Munda
12 Lohardaga (ST) Shri Sudarshan Bhagat
13 Palamau (SC) Shri V.S. Ram
14 Hazaribagh Shri Jayant Sinha
TRIPURA
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Tripura West Shri Sudhindra Ch. Dasgupta
2 Tripura East (ST) Shri Parikshit Debbarma
Jammu & Kashmir
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Baramulla Shri Gulam Mohammad Meer
3 Anantnag Mushtaq Ahmad Malik, Nurabadi
4 Ladakh Shri Thunpsthan Chhewang
5 Udhampur Dr. Jitendra Singh
6 Jammu Shri Jugal Kishore Sharma
PUNJAB
Constituency No. & Name Name of Candidate
2 Amritsar Shri Arun Jaitley
5 Hoshiarpur (SC) Shri Vijay Sampla
CHATTISGARH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Sarguja (ST) Shri Kamalbhan Singh
2 Raigarh (ST) Shri Vishnudev Sai
3 Janjgir-Champa (SC) Smt. Kamla Patle
4 Korba Dr. Banshilal Mahato
5 Bilaspur Shri Lakhanlal Sau
6 Rajnandgaon Shri Abhishek Singh
7 Durg Sushree Saroj Pandey
8 Raipur Shri Ramesh Bais
9 Mahasamund Shri Chandulal Sahu
10 Bastar (ST) Shri Dinesh Kashyap
11 Kanker (ST) Shri Vikram Usendi
UTTARAKHAND
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Tehri Garhwal Maharani Smt. Raj Laxmi
2 Garhwal Maj. Gen. B.C. Khandudi
3 Almora (SC) Shri Ajay Tamta
4 Nainital-Udhamsingh Nagar Shri Bhagat Singh Koshyari
5 Hardwar Dr. Ramesh Pokhriyal Nishank
Arunachal Pradesh
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Arunachal West Shri Kiren Rijijuji
2 Arunachal East Shri Tapir Gao
Manipur
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Inner Manipur Dr. R.K. Ranjan Singh
2 Outer Manipur (ST) Prof. Gangmumei Kamei
Goa
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 North Goa Shri Shripad Yesso Naik
2 South Goa Shri Narendra Keshav Sawaikar
Himachal Pradesh
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Kangra Shri Shanta Kumar
3 Hamirpur Shri Anurag Thakur
4 Shimla (SC) Shri Virendra Kashyap
CHANDIGARH
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Chandigarh Smt. Kirron Kher
DELHI
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Chandni Chowk Dr. Harsh Vardhan
2 North East Delhi Shri Manoj Tiwari
3 East Delhi Shri Mahesh Giri
4 New Delhi Smt. Meenakshi Lekhi
5 North West Delhi (SC) Shri Udit Raj
6 West Delhi Shri Parvesh Verma
7 South Delhi Shri Ramesh Bidhuri
ANDAMAN & NICOBAR ISLANDS
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Andaman & nicobar islands Shri Vishnupad Rai
DADRA & NAGAR HAVELI
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Dadar & Nagar Haveli Shri Natubhai Gomanbhai Patel
DAMAN & DIU
Constituency No. & Name Name of Candidate
1 Daman & diu Shri Lalubhai B. Patel

 

http://www.bjp.org/

 

Mahashivarathri 2014 Isha Yoga Center Special Events and Programs Schedule

Mahashivarathri 2014 Isha Yoga Center Special Events and Programs Schedule:

Lord Shiva Picture

The Maha Shivratri is the Hindu festival celebrated in India for the reverence of Lord Shiva every year on the 13th night and 14th day of the Maagha month as per the Hindu calendar.

On this festival of Maha Shivratri people will be celebrating by offerings of Vilvam leaves to Lord Shiva with fasting and an all night long jagarana.

This year the Maha Shivratri festival is to be celebrated on 27th February 2014, Thursday across all the states of India.

At the Shiva’s temples Lingodbhava puja will be performed on account of the Maha Shivratri festival.

Special programs will be organised by the Sadhguru Isha Foundation on 27th February 2014 at Isha Yoga Center, Velliangiri Foothills, Semmedu Post, Coimbatore, India from 6pm of 27th February 2014 to 6am of 28th February 2014.

For the Mahashivarathri 2014 Isha special event at Isha Yoga Center will be organized by the Sadhguru Isha Foundation and the entry will be free.

Special Pancha Bhuta Aradhana with Sadhguru will be conducted by the Isha Yoga Center on Mahashivarathri Evening.

The Sadhguru Isha Foundation will be providing the live webcast of the Mahashivarathri 2014 Isha special event at the official website.

www.ishafoundation.org

 

Sarva Haryana Gramin Bank Recruitment 2014 Office Assistants Interview Application Online

Sarva Haryana Gramin Bank Recruitment 2014 Office Assistants Interview Application Online:

Sarva Haryana Gramin Bank

The Sarva Haryana Gramin Bank recruitment board had recently invited candidates to apply for the posts of Office Assistants (Multipurpose) in 2014.

There are totally 175 vacancies available for the posts of Office Assistants (Multipurpose) Group C in Sarva Haryana Gramin Bank which includes 52 posts for OBC and 76 posts for UR.

The Educational Qualification required for the posts of Office Assistants (Multipurpose) Group C will be Graduation Degree in any discipline from a recognized University.

The candidates those who wish to apply for the posts of Office Assistants (Multipurpose) Group C must be age from 18 years to 28 years of age as on 1st April 2014.

The Application fee of Rs. 200/- (SC/Person with Disability will be Rs. 50/-) need to be paid from 1st May 2014 to 15th May 2014.

The selection of candidates for the posts of Office Assistants (Multipurpose) will be done based on the performance of the candidates in the RRBs-CWE-II online examination conducted by IBPS in 2013 and the interview.

Interested candidates can get the online application form for registration to apply for the posts of Office Assistants (Multipurpose) from 1st May 2014 to 15th May 2014.

From the official website of Sarva Haryana Gramin Bank the applicants can get more requirements regarding the posts of Office Assistants (Multipurpose) online.

http://www.hgb.co.in/Recruitment.html
http://www.hgb.co.in/other%20Files/Advertisement-Recruitment%20of%20Office%20Attendant%20%28Multipurpose%29.pdf

 

Orissa Election 2014 Cuttack Municipal Corporation, Baripada Municipality Vote Counting Updates

Orissa Election 2014 Cuttack Municipal Corporation, Baripada Municipality Vote Counting Updates:

Election 2014 India

Cuttack Municipal Corporation Election 2014:

The general election to Cuttack Municipal Corporation is conducted by the State Election Commission of odisha.

On 6th February 2014, Thursday the polling of votes for the Cuttack Municipal Corporation is conducted at various polling stations from 8 AM to 5 PM.

The counting of votes and declaration of results for the general election to Cuttack Municipal Corporation is scheduled to be held on February 7, 2014 from 8 AM onwards.

Baripada Municipality Election 2014:

The general election to Baripada Municipality is conducted by the State Election Commission of odisha.

As per the schedule the general election to Baripada Municipality was conducted on 6th February 2014 from 8 AM to 5 PM at various Polling station.

The counting of votes for the general election to Baripada Municipality will be done on 7th February 2014 from 8 AM onwards and on the same date the results of the winners will be released.

secorissa.org

 

Andhra Pradesh MP and MLA Election 2014 Constituencies, Parties List

Andhra Pradesh MP and MLA Election 2014 Constituencies, Parties List:

The Andhra Pradesh Assembly election 2014 1st phase for 119 Assembly is to be conducted on 30th April 2014.

For the 17 Parliamentary Constituencies of Andhra Pradesh state MP election 2014 is to be conducted for the 16th Lok Sabha of India.

The counting of votes for both MP and MLA to the state of Andhra Pradesh is to be conducted on 16th May 2014 and the Andhra Pradesh state Election Commission will be announcing the results of winning MP and MLA candidates from various parties.

Andhra Pradesh 17 Parliamentary Constituencies MP Election 2014:

C.No Parliamentary Constituencies List
1 Adilabad
2 Peddapalle
3 Karimnagar
4 Nizamabad
5 Zahirabad
6 Medak
7 Malkajgiri
8 Secunderabad
9 Hyderabad
10 Chevella
11 Mahbubnagar
12 Nagarkurnool
13 Nalgonda
14 Bhongir
15 Warangal
16 Mahabubabad
17 Khammam

AP State Parties Name List:

  • Bharatiya Janata Party
  • Communist Party of India
  • Communist Party of India (Marxist)
  • Indian National Congress
  • Aam Aadmi Party
  • All India Majlis-e-Ittehadul Muslimeen
  • Telugu Desam Party
  • Telangana Rashtra Samithi
  • YSR Congress Party
  • Jai Samaikyandhra Party
  • Lok Satta Party
  • Telangana Rastriya Lokdal Party

AP State Assembly Constituencies MLA Election 2014:

C.No District Assembly Constituency
1 Adilabad Sirpur
2 Adilabad Chennur (SC)
3 Adilabad Bellampalli (SC)
4 Adilabad Mancheriala
5 Adilabad Asifabad (ST)
6 Adilabad Khanapur (ST)
7 Adilabad Adliabad
8 Adilabad Boath (ST)
9 Adilabad Nirmal
10 Adilabad Mudhole
11 Nizamabad Armur
12 Nizamabad Bodhan
13 Nizamabad Jukkal (SC)
14 Nizamabad Banswada
15 Nizamabad Yellareddy
16 Nizamabad Kamareddy
17 Nizamabad Nizamabad (Urban)
18 Nizamabad Nizamabad (Rural)
19 Nizamabad Balkonda
20 Karimnagar Koratla
21 Karimnagar Jagtial
22 Karimnagar Dharmapuri
23 Karimnagar Ramagundam
24 Karimnagar Manthani
25 Karimnagar Peddapalle
26 Karimnagar Karimnagar
27 Karimnagar Choppadandi (SC)
28 Karimnagar Vemulawada
29 Karimnagar Sircilla
30 Karimnagar Manakondur (SC)
31 Karimnagar Huzurabad
32 Karimnagar Husnabad
33 Medak Siddipet
34 Meda Medak
35 Medak Narayankhed
36 Medak Andole (SC)
37 Medak Narsapur
38 Medak Zahirabad (SC)
39 Medak Sangareddy
40 Medak Patancheru
41 Medak Dubbak
42 Medak Gajwel
43 Ranga Reddy Medchal
44 RangaReddy Malkajgiri
45 RangaReddy Quthbullapur
46 RangaReddy Kukatpally
47 RangaReddy Uppal
48 RangaReddy Ibrahimpatnam
49 RangaReddy L. B. Nagar
50 RangaReddy Maheshwaram
51 RangaReddy Rajendranagar
52 RangaReddy Serilingampally
53 RangaReddy Chevella (SC)
54 RangaReddy Pargi
55 RangaReddy Vicarabad (SC)
56 RangaReddy Tandur
57 Hyderabad Musheerabad
58 Hyderabad Malakpet
59 Hyderabad Amberpet
60 Hyderabad Khairatabad
61 Hyderabad Jubilee Hills
62 Hyderabad Sanathnagar
63 Hyderabad Nampally
64 Hyderabad Karwan
65 Hyderabad Goshamahal
66 Hyderabad Charminar
67 Hyderabad Chandrayangutta
68 Hyderabad Yakutpura
69 Hyderabad Bahadurpura
70 Hyderabad Secunderabad
71 Hyderabad Secunderabad Cantt.
72 Mahbubnagar Kodangal
73 Mahbubnagar Narayanpet
74 Mahbubnagar Mahbubnagar
75 Mahbubnagar Jadcherla
76 Mahbubnagar Devarkadra
77 Mahbubnagar Makthal
78 Mahbubnagar Wanaparthy
79 Mahbubnagar Gadwal
80 Mahbubnagar Alampur
81 Mahbubnagar Nagarkurnool
82 Mahbubnagar Achampet
83 Mahbubnagar Kalwakurthy
84 Mahbubnagar Shadnagar
85 Mahbubnagar Kollapur
86 Nalgonda Devarakonda
87 Nalgonda Nagarjuna Sagar
88 Nalgonda Miryalaguda
89 Nalgonda Huzurnagar
90 Nalgonda Kodad
91 Nalgonda Suryapet
92 Nalgonda Nalgonda
93 Nalgonda Munugode
94 Nalgonda Bhongir
95 Nalgonda Nakrekal (SC)
96 Nalgonda Thungathurthi (SC)
97 Nalgonda Alair
98 Warangal Jangaon
99 Warangal Ghanpur(Station)
100 Warangal Palakurthi
101 Warangal Dornakal
102 Warangal Mahabubabad(ST)
103 Warangal Narsampet
104 Warangal Parkal
105 Warangal Warangal West
106 Warangal Warangal East
107 Warangal Waradhanapet(SC)
108 Warangal Bhupalpalle
109 Warangal Mulug(ST)
110 Khammam Pinapaka(ST)
111 Khammam Yellandu (ST)
112 Khammam Khammam
113 Khammam Palair
114 Khammam Madhira (SC)
115 Khammam Wyra (ST)
116 Khammam Sathupalle (SC)
117 Khammam Kothagudem
118 Khammam Aswaraopeta
119 Khammam Bhadrachalam(ST)

www.apsec.gov.in
ceoandhra.nic.in

 

Top Ten New Year Events Hotels in Hyderabad Andhra Pradesh

You are the one left to choose the new year party hotel now then browse here for one such cheap best top new year party events in hyderabad of andhra pradesh

Xtravaganza 2014 New year BASH

Buddha resorts of Gandipet bringing your all entertainment events for the guests like Bollywood Dances and Games by EMCEE combined with Laser Show, Musical night and DJ by DJ Christo of Pune giving away Trance, house & electro mixes.

  • DJ Christo Trance, house & electro mixture
  • Songs night
  • Hindi Dances
  • Games of EMCEE.
  • Laser Show

Bisket New Year Bash 2014

One of the Hyderabad’s biggest New Year Bash Bisket is scheduled to take place at Fusion 9 in Inorbit Mall that includes Feet tapping Music by DJ YogiClick

NYE Party at Ghandharva Mahal

Make the New Year’s Eve in BIg style of Hyderabad at Ghandharva Mahal Hyderabad blending music of various genres with fine fun tuned entertainment programs. The Event Attractions comprise beautiful Bollywood, Commercial & Electronic vocal by DJ Preethpal, Mystifying Lasers & Amazing Visuals, Best in Class Sounds

New year Eve 2014 at Spoil in Hyderabad

Discosthe Party the night and say goodbye to 2013 and welcom the new year 2014 at Spoil Lounge in Hyderabad. The guests can have unlimited beverages & snacks served at the New Year’s Eve Party.

  • DJ – DJ Vijay, DJ Avani
  • Female video jockey
  • Flair Bartenders
  • Psychedelic Laser LightsClick

Dhoom 2014 New Year Party Hotel Moksh

Enjoy the New Year’s Eve at Moksh Banquets with themed Dhoom 4 party with entertainment and fun performance.

  • DJ
  • Karaoke
  • Engaging Games
  • Fireworks
  • Horoscope
  • Children’s Zone
  • Unlimited food and Complimentary Drinks

Velocity 2014 Hell & Heaven Aditya Hometel

Come here the vampires & angels of hyderabad and gather at Velocity 2014 Hell and Heaven at Aditya Hotel to bid aideu to the present the New Year 2014.

  • Gala Dinner
  • Velocity gates of Hell & Heaven
  • Excessirve Liquor
  • free starters
  • DJ
  • Shocking Gifts
  • Kids Zone

New Year 2014 party City of M Prologue

Hyderabad’s debut song festival the City of M Prologue offers new year party event. The event is presented at Leonia Resorts, Hyderabad feature Djuma Sound system & Aditya Jassi giving all night long to have the guests.

  • Amazing Music
  • Two massive stages

New Year’s Eve party, GOA at HYDERABAD

Feel the Goa in Hyderabad this New Year’s Eve at only Dhola-ri-Dhani with DJ Prithvi having you dance on the sand floors and laser fireworks.

  • Big dance floors of sand
  • Individual shacks
  • LED Wall
  • Fireworks
  • Lasers
  • Unltd beverages, snacks & dinner

New Year Party at Baseraa Garden

Ring in the New Year 2014 at the New Year Party at Baseraa Garden to bid good bye to the past in a memorable manner and embrace the New Year 2014 in a fun filled and energetic manner.

  • Unlimited Food and Beverages

 

2014 Hindu Muslim Christian Sikh Calendar of Festivals of India

2014By 31st december 2013 the people pass the present year 2013 and invite new year 2014 with good thoughts. The gregorian calendar 2014 restarts on that day ofn 1st january 2014. The calendar year 2014 boasts of lot of festivals to celebrated by indian all over the world. All the religions like hindu, muslim, christian, sikhs observe the festival events of 2014. The festival calendar 2014 has various festivals differing state wide and city wide and people wise.

 

Day Date Holiday Comments
Wed Jan-01 New Years Day Arunachal pradesh, Miizoram, Nagaland, Manipur, Meghalaya, Sikkim, Tamil Nadu only
Tue Jan-07 Guru Govind Singh Jayanti Haryana, Chandigarh, Punjab and the Birthday of the 10th & final Sikh prophet-teacher
Mon Jan-13 Milad-un-Nabi Lord Prophet Muhammad
Mon Jan-13 Bhogi Andhra Pradesh State Alone
Tue Jan-14 Pongal Arunachal Pradesh, Assam, Gujarat, Andaman / Nicobar, Andhra Pradesh, Karnataka, Puducherry, Tamil Nadu alone
Wed Jan-15 Thiruvalluvar Day states of Puducherry and Tamil Nadu
Thu Jan-23 Netaji Subhas Chandra Bose Jayanti Tripura, West Bengal and the Birthday of a chief leader in the Indian freedom movement
Sun Jan-26 Republic Day
Wed Feb-19 Chhatrapati Shivaji Maharaj Jayanti Maharashtra aka Mumbai
Fri Feb-28 Maha Shivratri Observed on the thirteen night / fourteenth day in the Krishna Paksha
Mon Mar-17 Holi
Mon Mar-31 Ugadi Telugu & Kannada New Year. Maharashtra, Karnataka Bangalore, Andhra Pradesh alone.
Tue Apr-08 Ram Navami Observes the Lord Rama Birth to King Dasharatha of Ayodhya
Sun Apr-13 Mahavir Jayanti The most significant religious holiday in Jainism
Mon Apr-14 Dr Ambedkar Jayanti Bhimrao Ramji Ambedekar Birth date
Fri Apr-18 Good Friday Friday early Easter Sunday
Thu May-01 Maharashtra Day Maharashtra Mumbai only.
Thu May-01 May Day Bihar, Goa, Jharkhand, Andhra Pradesh, Assam, Karnataka, Tamil Nadu, Tripura, Uttar Pradesh, Kerala, Manipur, West Bengal only
Tue May-13 Buddha Purnima Buddha Birth Day
Tue May-13 Hazrat Alis Birthday in the State Uttar Pradesh Son in law of Prophet Muhammad
Fri Jun-13 Sant Guru Kabir Jayanti Gazetted holiday in the state of Himachal Pradesh.
Mon Jun-16 Arjun Dev Martyrdom day Punjab state.
Fri Jul-25 Jumat-ul-Wida Final Friday of Ramadam
Mon Jul-28 Idul Fitr All the states apart from Kerala, Goa, Jharkhand, & Uttar Pradesh
Fri Aug-15 Independence Day
Sun Aug-17 Janmashtami Restricted Holiday. Bangalore and Delhi. Observes the birth of Lord Shri Krishna
Wed Aug-20 Parsi New Year Jamshed Navroz for Mumbai city Only
Fri Aug-29 Ganesh Chaturthi AndhraPradesh, Maharashtra, Odisha, Goa, Gujarat, Pondicherry, TamilNadu only
Thu Oct-02 Mahatma Gandhi Birthday Gandhi Jayanti
Sat Oct-04 Idul Juha Bakrid
Mon Oct-06 Dussehra Vijaya Dashami
Thu Oct-23 Deewali Deepawali
Sat Oct-25 Muharram Observed mainly by the Shia Muslim community
Sat Nov-01 Kannada Rajyothsava Bangalore Only
Mon Nov-03 Muharram (10th Day) Day of Ashurah
Thu Nov-06 Guru Nanak Birthday
Thu Dec-25 Christmas Day
Sun Dec-28 Guru Govind Singh Jayanti Chandigarh, Haryana, Punjab only. Birthday of the tenth and final Sikh prophet-teacher

Aam Aadmi Party AAP MP List 2014 Lok Sabha General Election

Aam Aadmi Party AAP MP List 2014 Lok Sabha General Election:

Aam Aadmi Party AAP

The Aam Aadmi Party had released the 2nd candidates name list for the upcoming Member of Parliament MP election to the 16th Lok Sabha of India.

Previously in the 1st list of candidates for the Member of Parliament MP election about 20 contesting candidates name list was released by the Aam Aadmi Party and now the 2nd list of candidates which consists of 30 name list.

Aam Aadmi Party AAP MP contesting candidates list 2014:

No State LS Constituency AAP MP List 2014
1 Delhi East Delhi Raj Mohan Gandhi
2 Gujarat Junagarh Shekhada Atulbhai Govindbhai
3 Haryana Rohtak Naveen Jaihind
4 Haryana Kurukshetra Balwinder Kaur
5 Haryana Sirsa Poonam Chand Ratti
6 Haryana Hisar Yudhbir singh Khyalia
7 Haryana Sonipat Jaisingh Thekedar
8 Himachal Pradesh Kangra Dr. Rajan Sushant
9 Jammu and Kashmir Srinagar Dr. Raja Muzaffar Bhat
10 Maharashtra Amravati Bhawna Bhavesh Vasnik
11 Maharashtra Sangli Sameena Abdulmajid Khan
12 Maharashtra Maval Maruti Sahebraw Bhapkar
13 Maharashtra Chandrapur Wamanrao Sudaishirao
14 Maharashtra Solapur Lalit Babar
15 Maharashtra Aurangabad Subahsh Lomte
16 Maharashtra Thane Sanjeev Sane
17 Maharashtra Beed Nandu Madhav
18 Maharashtra Jalna Deelip Mhaske
19 Maharashtra Bhandara-Gondiya Prashant Mishra
20 Madhya Pradesh Ujjain Aneeta Hindoliya
21 Madhya Pradesh Khargone Kailash Awasya
22 Madhya Pradesh Jabalpur Capt. Abdul Nasir Hanfee
23 Madhya Pradesh Mandsaur Paras Saklecha
24 Madhya Pradesh Mandla Khuman Singh Armo
25 Madhya Pradesh Vidisha Bhagawat Singh Rajput
26 Punjab Patiala Dr. Dharamvira Gandhi
27 Rajasthan Sikar Major Surendra Kumar Punia
28 Rajasthan Kota Ashok kumar Jain
29 Rajasthan Jhunjhunu Raj Kadyan
30 Uttrakhand Almora Harish Chandra

The 16th Lok Sabha of India general election is to be conducted for the 543 Parliamentary Constituencies from all the states of India which is expected to conducted in the month of April and May 2014.

Since the 15th Lok Sabha of India term is to be completed by 31st May 2014 the 16th Lok Sabha of India general election is to be conducted in all the states by the Election Commission of India.

www.aamaadmiparty.org

www.aamaadmiparty.org/news/2nd-list-of-candidates-2014-elections

 

1 5 6 7 8 9 13