Voters List Electoral Roll For Delhi General Assembly Election 2013

Voters List Electoral Roll For Delhi General Assembly Election 2013:

Election 2014 India

The terms of the Legislative Assemblies of Delhi to expire on 17th December 2013 and so the Election Commission of India had planned to conduct the General Assembly Election 2013.

The General Assembly election 2013 is to be conducted for the Delhi 70 Assembly Constituencies with 12 seats Reserved for SCs.

In Delhi Assembly Constituencies there are totally 1,15,07113 Electors with 11,763 polling station.

The last date for Nominations in 70 Assembly Constituencies will be 16.11.2013, Saturday.

The date for Scrutiny of Nominations in 70 Assembly Constituencies will be 18.11.2013, Monday.

The last date for withdrawal of candidatures in 70 Assembly Constituencies will be 20.11.2013, Wednesday.

The polling of votes for the 70 Assembly Constituencies will be conducted on 4th December 2013, Wednesday.

The Counting of votes for the 70 Assembly Constituencies of Delhi will be done on 8th December 2013 and on the same day the results of winners list will be announced.

The Chief Electoral Officer, Delhi had released the Electoral Roll and the candidates can check for the voter names from the voters list by selecting the District and Assembly Constituency.

Delhi Districts List:

  • Central Delhi
  • North Delhi
  • South Delhi
  • East Delhi
  • North East Delhi
  • South West Delhi
  • New Delhi
  • North West Delhi
  • West Delhi
Delhi 70 Assembly Constituencies List
1 Nerela 26 Madipur (SC) 51 Kalkaji
2 Burari 27 Rajouri Garden 52 Tughlakabad
3 Timarpur 28 Hari Nagar 53 Badarpur
4 Adarsh Nagar 29 Tilak Nagar 54 Okhla
5 Badli 30 Janakpuri 55 Trilokpuri (SC)
6 Rithala 31 Vikaspuri 56 Kondli (SC)
7 Bawana (SC) 32 Uttam Nagar 57 Patparganj
8 Mundka 33 Dwarka 58 Laxmi Nagar
9 Kirari 34 Matiala 59 Vishwas Nagar
10 Sultan Pur Majra (SC) 35 Najafgarh 60 Krishna Nagar
11 Nangloi Jat 36 Bijwasan 61 Gandhi Nagar
12 Mangol Puri (SC) 37 Palam 62 Shahdara
13 Rohini 38 Delhi Cantt 63 Seemapuri (SC)
14 Shalimar Bagh 39 Rajinder Nagar 64 Rohtas Nagar
15 Shakur Basti 40 New Delhi 65 Seelam Pur
16 Tri Nagar 41 Jangpura 66 Ghonda
17 Wazirpur 42 Kasturba Nagar 67 Babarpur
18 ModelTown 43 Malviya Nagar 68 Gokalpur (SC)
19 Sadar Bazar 44 R.K. Puram 69 Mustafabad
20 Chandni Chowk 45 Mehrauli 70 Karawal Nagar
21 Matia Mahal 46 Chhatarpur
22 Ballimaran 47 Deoli (SC)
23 Karol Bagh (SC) 48 Ambedkar Nagar (SC)
24 Patel Nagar (SC) 49 Sangam Vihar
25 Moti Nagar 50 Greater Kailash

ceodelhi.gov.in

Group D Exam 2013 Dates Status of Application, Admit Card RRC Kolkata – www.rrcser.in

Group D Exam 2013 Dates Status of Application, Admit Card RRC Kolkata – www.rrcser.in:

Indian Railways

The South Eastern Railway, Kolkata Railway Recruitment Cell RRC had published an advertisement about the selection of candidates for various Group D posts categories for the year 2013.

There are 2830 vacancies available for the posts included in Group D categories at South Eastern Railway.

The candidates those who wish to apply for the Group D posts can get the prescribed application format and submit the application for on or before 15th November 2013.

The Educational Qualification that the applicants should have will be 10th class pass or ITI Qualified from any recognized Board/University.

All the candidates those who apply for the posts included in Group D categories will be of age from 18 Years to 33 Years of age as on 1st January, 2014.

The candidates those who belong to General and OBC categories must pay the application fee of Rs. 40/- while for all other candidates of categories SC / ST / EXSM / PWD / Women / Minority candidates / Economically Backward Category no application fee need to be payed.

The applicants must pay the application fee as Demand Draft DD from any Nationalized Bank or crossed Indian Postal Order from any Post Office.

The application fee must  be drawn in favour of “Senior Personnel Officer (Recruitment), Railway Recruitment Cell, Eastern Railway” payable at Kolkata.

The South Eastern Railway, Kolkata Railway Recruitment Cell RRC will be selecting the candidates for the Group D posts based on the performance in written Test, Physical Efficiency Test (PET), Document Verification  and Medical Test.

The candidates those who had applied for the Group D posts can check the status of application and only the eligible candidates call letters will be dispatched.

The duplicate admit card for the Group D written examinations 2013 will be issued at the office of South Eastern Railway.

Exam Date Alphabetical Order Duplicate Admit Card Issue Date
27.10-2013 J,M,T,U,V,W,X,Y,Z 25.10.2013 to 26.10.2013
17.11.2013 I,S 15.11.2013 to 16.11.2013
24.11.2013 A,B 22.11.2013 to 23.11.2013
01.12.2013 O,P,Q,R 29.11.2013 to 30.11.2013
08.12.2013 C,D,E,F,G,H,K,L,N 06.12.2013 to 07.12.2013

www.rrcser.in
www.rrcser.in/IMAGES/INFO.PDF

Contact Details:
The Chairman,
Railway Recruitment Cell,
South Eastern Railway,
11 Garden Reach Road,
Kolkata – 700043,
India.

 

2014 ICC World T20 Cricket Match Time Table, Players Name List, TV Channels, Tickets

2014 ICC World T20 Cricket Match Time Table, Players Name List, TV Channels, Tickets:

2014 ICC World Twenty20

The 2014 ICC World Twenty20 cricket match is to be hosted by Bangladesh which is to be played from 16th March 2014 to 6th April 2014.

Finally 10 teams will be playing the 2014 ICC World Twenty20 cricket match after the qualifying matches results.

2014 ICC World Twenty20 Group A Teams:

  • Bangladesh
  • Afghanistan
  • Nepal
  • Hong Kong

2014 ICC World Twenty20 Group B Teams:

  • Zimbabwe
  • Ireland
  • United Arab Emirates
  • Netherlands

2014 ICC World Twenty20 Group 1 Teams:

  • Sri Lanka
  • England
  • South Africa
  • New Zealand
  • Group B Qualifier 1

2014 ICC World Twenty20 Group 2 Teams:

  • West Indies
  • India
  • Pakistan
  • Australia
  • Group A Qualifier 1

2014 ICC World Twenty20 Cricket Match List:

Date and Time 2014 ICC World Twenty20 Match Fixtures and Venue
Sun Mar 16, 2014 1st Match, Qualifying Group A – Bangladesh v Afghanistan
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Sun Mar 16, 2014 2nd Match, Qualifying Group A – Hong Kong v Nepal
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Mon Mar 17, 2014 3rd Match, Qualifying Group B – Ireland v Zimbabwe
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Sylhet Stadium
Mon Mar 17, 2014 4th Match, Qualifying Group B – Netherlands v United Arab Emirates
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Sylhet Stadium
Tue Mar 18, 2014 5th Match, Qualifying Group A – Afghanistan v Hong Kong
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Tue Mar 18, 2014 6th Match, Qualifying Group A – Bangladesh v Nepal
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Wed Mar 19, 2014 7th Match, Qualifying Group B – Netherlands v Zimbabwe
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Sylhet Stadium
Wed Mar 19, 2014 8th Match, Qualifying Group B – Ireland v United Arab Emirates
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Sylhet Stadium
Thu Mar 20, 2014 9th Match, Qualifying Group A – Afghanistan v Nepal
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Thu Mar 20, 2014 10th Match, Qualifying Group A – Bangladesh v Hong Kong
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Fri Mar 21, 2014 11th Match, Qualifying Group B – Zimbabwe v United Arab Emirates
05:30 GMT | 11:30 local Sylhet Stadium
Fri Mar 21, 2014 12th Match, Qualifying Group B – Ireland v Netherlands
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Sylhet Stadium
Fri Mar 21, 2014 13th Match, Group 2 – India v Pakistan
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Sat Mar 22, 2014 14th Match, Group 1 – South Africa v Sri Lanka
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Sat Mar 22, 2014 15th Match, Group 1 – England v New Zealand
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Sun Mar 23, 2014 16th Match, Group 2 – Australia v Pakistan
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Sun Mar 23, 2014 17th Match, Group 2 – India v West Indies
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Mon Mar 24, 2014 18th Match, Group 1 – New Zealand v South Africa
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Mon Mar 24, 2014 19th Match, Group 1 – Sri Lanka v TBC (Qualifier B1)
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Tue Mar 25, 2014 20th Match, Group 2 – West Indies v TBC (Qualifier A1)
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Thu Mar 27, 2014 21st Match, Group 1 – South Africa v TBC (Qualifier B1)
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Thu Mar 27, 2014 22nd Match, Group 1 – England v Sri Lanka
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Fri Mar 28, 2014 23rd Match, Group 2 – Australia v West Indies
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Fri Mar 28, 2014 24th Match, Group 2 – India v TBC (Qualifier A1)
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Sat Mar 29, 2014 25th Match, Group 1 – New Zealand v TBC (Qualifier B1)
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Sat Mar 29, 2014 26th Match, Group 1 – England v South Africa
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Sun Mar 30, 2014 27th Match, Group 2 – Pakistan v TBC (Qualifier A1)
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Sun Mar 30, 2014 28th Match, Group 2 – Australia v India
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Mon Mar 31, 2014 29th Match, Group 1 – England v TBC (Qualifier B1)
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Mon Mar 31, 2014 30th Match, Group 1 – New Zealand v Sri Lanka
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Zahur Ahmed Chowdhury Stadium, Chittagong
Tue Apr 1, 2014 31st Match, Group 2 – Australia v TBC (Qualifier A1)
09:30 GMT | 15:30 local | 15:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Tue Apr 1, 2014 32nd Match, Group 2 – Pakistan v West Indies
13:30 GMT | 19:30 local | 19:00 IST Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Thu Apr 3, 2014 1st Semi-Final – TBC v TBC (1st Group 1 v 2nd Group 2)
13:00 GMT | 19:00 local Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Fri Apr 4, 2014 2nd Semi-Final – TBC v TBC (1st Group 2 v 2nd Group 1)
13:00 GMT | 19:00 local Shere Bangla National Stadium, Mirpur
Sun Apr 6, 2014 Final – TBC v TBC (Reserve Day 7th April)
13:00 GMT | 19:00 local Shere Bangla National Stadium, Mirpur

2014 ICC World Twenty20 All Teams Squad:

Afghanistan Team Players Name List:

  • Mohammad Nabi (c)
  • Aftab Alam
  • Asghar Stanikzai
  • Dawlat Zadran
  • Gulbadin Naib
  • Hamza Hotak
  • Karim Sadiq
  • Mirwais Ashraf
  • Mohammad Shahzad (wk)
  • Najeeb Tarakai
  • Najibullah Zadran
  • Nawroz Mangal
  • Samiullah Shenwari
  • Shafiqullah
  • Shapoor Zadran

Australia Team Players Name List:

  • George Bailey (c)
  • Aaron Finch
  • Brad Haddin (wk)
  • Brad Hodge
  • Brad Hogg
  • Cameron White
  • Daniel Christian
  • David Warner
  • Glenn Maxwell
  • James Faulkner
  • James Muirhead
  • Mitchell Johnson
  • Mitchell Starc
  • Nathan Coulter-Nile
  • Shane Watson

Bangladesh Team Players Name List:

  • Mushfiqur Rahim (c/wk)
  • Abdur Razzak
  • Al-Amin Hossain
  • Anamul Haque
  • Farhad Reza
  • Mahmudullah
  • Mashrafe Mortaza
  • Mominul Haque
  • Nasir Hossain
  • Rubel Hossain
  • Sabbir Rahman
  • Shakib Al Hasan
  • Shamsur Rahman
  • Sohag Gazi
  • Tamim Iqbal

England Team Players Name List:

  • Stuart Broad (c)
  • Alex Hales
  • Ben Stokes
  • Chris Jordan
  • Eoin Morgan (vc)
  • Ian Bell
  • Jade Dernbach
  • James Tredwell
  • Jos Buttler (wk)
  • Luke Wright
  • Michael Lumb
  • Moeen Ali
  • Ravi Bopara
  • Stephen Parry
  • Tim Bresnan

Hong Kong Team Players Name List:

  • Jamie Atkinson (c/wk)
  • Aizaz Khan
  • Babar Hayat
  • Ehsan Nawaz
  • Haseeb Amjad
  • Irfan Ahmed
  • Kinchit Shah
  • Mark Chapman
  • Munir Dar
  • Nadeem Ahmed
  • Najeeb Amar
  • Nizakat Khan
  • Roy Lamsam
  • Tanwir Afzal
  • Waqas Barkat

India Team Players Name List:

  • MS Dhoni (c/wk)
  • Ajinkya Rahane
  • Amit Mishra
  • Bhuvneshwar Kumar
  • Mohammed Shami
  • Mohit Sharma
  • Ravichandran Ashwin
  • Ravindra Jadeja
  • Rohit Sharma
  • Shikhar Dhawan
  • Stuart Binny
  • Suresh Raina
  • Varun Aaron
  • Virat Kohli
  • Yuvraj Singh

Ireland Team Players Name List:

  • William Porterfield (c)
  • Alex Cusack
  • Andrew Poynter
  • Andy McBrine
  • Craig Young
  • Ed Joyce
  • Gary Wilson (wk)
  • George Dockrell
  • James Shannon
  • Kevin O’Brien
  • Max Sorensen
  • Niall O’Brien
  • Paul Stirling
  • Stuart Thompson
  • Tim Murtagh

Netherlands Team Players Name List:

  • Peter Borren (c)
  • Ahsan Malik
  • Ben Cooper
  • Eric Szwarczynski
  • Logan van Beek
  • Michael Rippon
  • Michael Swart
  • Mudassar Bukhari
  • Pieter Seelaar
  • Stephan Myburgh
  • Tim Gruijters
  • Timm van der Gugten
  • Tom Heggelman
  • Vivian Kingma
  • Wesley Barresi (wk)

Nepal Team Players Name List:

  • Paras Khadka (c)
  • Amrit Bhattarai
  • Avinash Karn
  • Basant Regmi
  • Binod Bhandari
  • Gyanendra Malla
  • Jitendra Mukhiya
  • Naresh Budayair
  • Pradeep Airee
  • Rahul Vishwakarma
  • Sagar Pun
  • Shakti Gauchan
  • Sharad Vesawkar
  • Sompal Kami
  • Subash Khakurel (wk)

New Zealand Team Players Name List:

  • Brendon McCullum (c)
  • Anton Devcich
  • Colin Munro
  • Corey Anderson
  • Jimmy Neesham
  • Kane Williamson
  • Kyle Mills
  • Luke Ronchi (wk)
  • Martin Guptill
  • Mitchell McClenaghan
  • Nathan McCullum
  • Ronnie Hira
  • Ross Taylor
  • Tim Southee
  • Trent Boult

Pakistan Team Players Name List:

  • Mohammad Hafeez (c)
  • Ahmed Shehzad
  • Bilawal Bhatti
  • Junaid Khan
  • Kamran Akmal (wk)
  • Mohammad Talha
  • Saeed Ajmal
  • Shahid Afridi
  • Sharjeel Khan
  • Shoaib Malik
  • Sohaib Maqsood
  • Sohail Tanvir
  • Umar Akmal (wk)
  • Umar Gul
  • Zulfiqar Babar

South Africa Team Players Name List:

  • Faf du Plessis (c)
  • Aaron Phangiso
  • AB de Villiers
  • Albie Morkel
  • Beuran Hendricks
  • Dale Steyn
  • David Miller
  • Farhaan Behardien
  • Hashim Amla
  • Imran Tahir
  • Jean-Paul Duminy
  • Lonwabo Tsotsobe
  • Morne Morkel
  • Quinton de Kock (wk)
  • Wayne Parnell

Sri Lanka Team Players Name List:

  • Dinesh Chandimal (c)
  • Ajantha Mendis
  • Angelo Mathews
  • Chaturanga de Silva
  • Kumar Sangakkara (wk)
  • Kusal Perera
  • Lahiru Thirimanne
  • Lasith Malinga (vc)
  • Mahela Jayawardene
  • Nuwan Kulasekara
  • Rangana Herath
  • Sachithra Senanayake
  • Seekkuge Prasanna
  • Suranga Lakmal
  • Thisara Perera
  • Tillakaratne Dilshan

United Arab Emirates Team Players Name List:

  • Khurram Khan (c)
  • Ahmed Raza
  • Amjad Ali (wk)
  • Amjad Javed
  • Faizan Asif
  • Kamran Shazad
  • Manjula Guruge
  • Moaaz Qazi
  • Rohan Mustafa
  • Rohit Singh
  • Shadeep Silva
  • Shaiman Anwar
  • Sharif Asadullah
  • Swapnil Patil
  • Vikrant Shetty

West Indies Team Players Name List:

  • Darren Sammy (c)
  • Andre Fletcher
  • Andre Russell
  • Chris Gayle
  • Denesh Ramdin (wk)
  • Dwayne Bravo
  • Dwayne Smith
  • Johnson Charles
  • Krishmar Santokie
  • Lendl Simmons
  • Marlon Samuels
  • Ravi Rampaul
  • Samuel Badree
  • Sheldon Cottrell
  • Sunil Narine

Zimbabwe Team Players Name List:

  • Brendan Taylor (c/wk)
  • Brian Vitori
  • Elton Chigumbura
  • Hamilton Masakadza
  • Malcolm Waller
  • Natsai M’shangwe
  • Prosper Utseya
  • Sean Williams
  • Shingi Masakadza
  • Sikandar Raza
  • Tafadzwa Kamungozi
  • Tendai Chatara
  • Timycen Maruma
  • Tinashe Panyangara
  • Vusi Sibanda

2014 ICC World Twenty20 TV Channels List:

  • Bangladesh – BTV
  • United Kingdom – Sky Sports
  • Australia – Fox Sports
  • South Africa – Super Sport
  • Carribians – Sport Max
  • Canada/USA – Willow TV
  • European Countries – EuroSports
  • Pakistan – PTV Sports
  • India – Star Sports 1, Star Sports 3, Star Sports HD1
  • Sri Lanka –  SLBC

http://www.icc-cricket.com/world-t20
http://bd.bookmyshow.com/cricket/icc-t20-bangladesh/?utm_source=ICC-BD2
http://www.starsports.com/

 

Uttar Pradesh VDO Merit cut off mark list of Gram Panchayat Adhikari

up vdoPanchayati Raj Department, State govt of Uttar Pradesh recently released the advertisement notice for recruitment of Gram Panchayat Adhikari / VDO Village Development Officer post with the due date for online application submission is by 7.10.2013.

The UP government has confirmed that selection for the Gram Panchayat Adhikari will be made on the basis of Merit List & personal Interview.

UP Govt will announced UP VDO Merit list 2013, Gram Panchayat cut off marks 2013 on 8.10.2013 on its official website portal.

The UP government has scheduled the release date for Merit list between 8.10.2013 to 14.10.2013.

The Merit list will be made by including the rate of high School & Intermediate Class twelfth.

Gram Panchayat Adhikari Merit list is prepared on the basis of number of vacancies made available in every districts and no. of Applications get from every Districts.

The Official website is http://www.panchayatiraj.up.nic.in

The merit list is available from 8th October, 2013 to 14th oct, 2013
Similarly the candidate can download the hall ticket between 15th and 20th october 2013
The Interview can be had between 6.11.2013 and 30.11.2013

Black Friday 2013 Deals, Discount Price Offers, Coupon Codes Online Shopping

Black Friday 2013 Deals, Discount Price Offers, Coupon Codes Online Shopping:

black-friday-2013

The Black Friday is an event to be celebrated on 29th November 2013, Friday which comes on the next day of Thanksgiving Day on 28th November 2013, Thursday.

The Black Friday event marks the beginning of the Christmas shopping season and this year the Christmas is to be celebrated on 25th December 2013, Wednesday.

The Black Friday is more popular in United States, Canada, United Kingdom, China, India, Indonesia, Pakistan, Bangladesh, Japan, Philippines, Vietnam, Iran, Turkey, Thailand, Burma, South Korea, Malaysia, Sri Lanka, Singapore.

Walmart Black Friday 2013 Deals:

Walmart Black Friday Deals

The Walmart provides the online shopping with the best discount offers deals for this Black Friday 2013 for various Shop Departments like Apparel, Baby, Beauty, Books, Electronics, Home, Health, Jewelry, Movies, Music, Pets, Photo, Sports & Outdoors, Toys, Video Games.

www.walmart.com

Amazon Black Friday 2013 Deals:

Amazon Black Friday Deals

The Amazon had released its Countdown for the Black Friday 2013 Deals on various products which includes touchscreen laptops, computers, and other accessories

www.amazon.com

Toys”R”Us Black Friday 2013 Deals:

Toys R Us Black Friday

The Toys”R”Us had announced in Discount offer deals for the 2013 Black Friday for various toys which will be started on 28th November 2013 evening.

The Toys”R”Us also offers $10 to spend on the purchase of $75 or more of toys on Thursday or Friday.

www.toysrus.com

 

Dell Black Friday 2013 Deals:

Dell Black Friday

Dell had announced its 2013 Black Friday Laptop, Desktop, Tablet and Electronics Deals which are available for special discount prices.

www.dell.com

Macy’s Black Friday 2013 Discount Offers:

Macy's Black Friday

The Macy’s Black Friday deals for the Black Friday 2013 had been announced.

The Macy’s had listed the special discount offers and price list for the Black Friday 2013.

www.macys.com

 

HP Black Friday 2013 Deals:

HP Black Firday

The HP is offering the deals for the Black Friday 2013 on laptops, desktop computers, and other accessories at special discount prices.

www.hp.com

 

Rajasthan Vidhan Sabha Election 2013 List of Members BJP, Congress

Rajasthan Vidhan Sabha Election 2013 List of Members BJP, Congress:

bjp vs congress

There are totally 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan with 34 Reserved for SCs and 25 Reserved for STs.

In the 200 Assembly Constituencies there are totally 4,06,08056 electors and 45,334 polling station across the Districts of Rajasthan state.

The Last date for the withdrawal of candidatures will be 16th November 2013, Saturday for the 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan.

The voting for the 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan will be conducted on 1st December 2013 at various polling booths.

The Counting of votes for the Rajasthan Assembly Election 2013 will be done on 8th December 2013 followed by the results of the winners list.

Rajasthan State Assembly Constituencies List:

1 Sadulshahar 51 Civil Lines 101 Ajmer South (SC) 151 Kherwara (ST)
2 Ganganagar 52 Kishanpole 102 Nasirabad 152 Udaipur Rural (ST)
3 Karanpur 53 Adarsh Nagar 103 Beawar 153 Udaipur
4 Suratgarh 54 Malviya Nagar 104 Masuda 154 Mavli
5 Raisinghnagar (SC) 55 Sanganer 105 Kekri 155 Vallabnagar
6 Anupgarh (SC) 56 Bagru (SC) 106 Ladnun 156 Salumber (ST)
7 Sangaria 57 Bassi (ST) 107 Deedwana 157 Dhariawad (ST)
8 Hanumangarh 58 Chaksu (SC) 108 Jayal (SC) 158 Dungarpur (ST)
9 Pilibanga (SC) 59 Tijara 109 Nagaur 159 Aspur (ST)
10 Nohar 60 Kishangarh Bas 110 Khinvsar 160 Sagwara (ST)
11 Bhadra 61 Mundawar 111 Merta (SC) 161 Chorasi (ST)
12 Khajuwala (SC) 62 Behror 112 Degana 162 Ghatol (ST)
13 Bikaner West 63 Bansur 113 Makrana 163 Garhi (ST)
14 Bikaner East 64 Thanagazi 114 Parbatsar 164 Banswara (ST)
15 Kolayat 65 Alwar Rural (SC) 115 Nawan 165 Bagidora (ST)
16 Lunkaransar 66 Alwar Urban 116 Jaitaran 166 Kushalgarh (ST)
17 Dungargarh 67 Ramgarh 117 Sojat (SC) 167 Kapasan (SC)
18 Nokha 68 Rajgarh-Laxmangarh (ST) 118 Pali 168 Begun
19 Sadulpur 69 Kathumar (SC) 119 Marwar Junciton 169 Chittorgarh
20 Taranagar 70 Kaman 120 Bali 170 Nimbahera
21 Sardarshahar 71 Nagar 121 Sumerpur 171 Bari Sadri
22 Churu 72 Deeg-Kumher 122 Phalodi 172 Pratapgarh (ST)
23 Ratangarh 73 Bharatpur 123 Lohawat 173 Bhim
24 Sujangarh (SC) 74 Nadbai 124 Shergarh 174 Kumbhalgarh
25 Pilani (SC) 75 Weir (SC) 125 Osian 175 Rajsamand
26 Surajgarh 76 Bayana (SC) 126 Bhopalgarh (SC) 176 Nathdwara
27 Jhunjhunu 77 Baseri (SC) 127 Sardarpura 177 Asind
28 Mandawa 78 Bari 128 Jodhpur 178 Mandal
29 Nawalgarh 79 Dholpur 129 Soorsagar 179 Sahara
30 Udaipurwati 80 Rajakhera 130 Luni 180 Bhilwara
31 Khetri 81 Todabhim (ST) 131 Bilara (SC) 181 Shahpura (SC)
32 Fatehpur 82 Hindaun (SC) 132 Jaisalmer 182 Jahazpur
33 Lachmangarh 83 Karauli 133 Pokaran 183 Mandalgarh
34 Dhod (SC) 84 Sapotra (ST) 134 Sheo 184 Hindoli
35 Sikar 85 Bandikui 135 Barmer 185 Keshoraipatan (SC)
36 Dantaramgarh 86 Mahwa 136 Baytoo 186 Bundi
37 Khandela 87 Sikrai (SC) 137 Pachpadra 187 Pipalda
38 Neem Ka Thana 88 Dausa 138 Siwana 188 Sangod
39 Srimadhopur 89 Lalsot (ST) 139 Gudamalani 189 Kota North
40 Kotputli 90 Gangapur 140 Chohtan (SC) 190 Kota South
41 Viratnagar 91 Bamanwas (ST) 141 Ahore 191 Ladpura
42 Shahpura 92 Sawai Madhopur 142 Jalore (SC) 192 Ramganj Mandi (SC)
43 Chomu 93 Khandar (SC) 143 Bhinmal 193 Anta
44 Phulera 94 Malpura 144 Sanchore 194 Kishanganj (ST)
45 Dudu (SC) 95 Niwai (SC) 145 Raniwara 195 Baran-Atru (SC)
46 Jhotwara 96 Tonk 146 Sirohi 196 Chhabra
47 Amber 97 Deoli-Uniara 147 Pindwara-Abu (ST) 197 Dag (SC)
48 Jamwa Ramgarh (ST) 98 Kishangarh 148 Reodar (SC) 198 Jhalrapatan
49 Hawamahal 99 Pushkar 149 Gogunda (ST) 199 Khanpur
50 Vidhyadhar Nagar 100 Ajmer North 150 Jhadol (ST) 200 Manohar Thana

Rajasthan General Election Congress Candidates List:

ASSEMBLY CONSTITUENCIES CONGRESS CANDIDATES NAME LIST
001 SADULSHAHAR JAGDISH CHAND JANGIR
002 GANGANAGAR JAGDISH JANDU
003 KARANPUR GURMEET SINGH KUNNAR
004 SURATGARH GANGAJAL MEEL
005 RAISINGH NAGAR – SC SOHAN NAYAK
006 ANUPGARH – SC HARIRAM MEGHWAL
007 SANGARIA SHABNAM GODHARA
008 HANUMARNGARH VINOD KUMAR LILAWAL
009 PILIBANGA – SC VINOD GODWAL
010 NOHAR RAJINDER CHACHAN
011 BHADRA JAI DEEP SINGH DUDI
012 KHAJUWALA – SC GOVIND RAM MEGHWAL
013 BIKANAER WEST B.D. KAFLA
015 KOLAYAT BHANWAR SINGH BHATI
016 LUNKARANSAR VIRENDRA SINGH BENIWAL
017 DUNGARGARH MANGLA RAM GODARA
018 NOKHA RAMESHWAR DUDI
019 SADULPUR KRISHNA PUNIA (SPORTSWOMEN)
021 SARDARSHAHAR BHANWAR LAL SHARMA
022 CHURU HAZI MAQBOOL MANDELIA
023 RATANGARH PUSARAM GODARA
024 SUJANGARH – SC BHANWAR LAI MEGHWAL
026 SURAJGARH SHARWAN KUMAR
027 JHUNJHUNU BRIJENDER SINGH OLA
028 MANDAWA DR. CHANDRABHAN
029 NAWALGARH PRATIBHA SINGH
030 UDAIPURWATI RAJENDRA SINGH GUDHA
031 KHETRI DR. JITENDER SINGH
032 FATEHPUR BHANWARU KHAN
033 LAXMANGARH GOVIND SINGH DOTASARA
034 DHOD NOPA RAM
035 SIKAR RAJENDRA PAREEK
036 DANTA RAMGARH NARAYAN SINGH
038 NEEM KA THANA RAMESH KHANDELWAL
039 SRIMADHOPUR DEEPENDRA SINGH
040 KOTPUTLI RAJENDER YADAV
042 SHAHPURA ALOK BENNIWAL
043 CHOMU BHAGWAN SAHAY SAINI
044 PHULERA DR. BAJRANG KAKRALIYA
045 DUDU – SC HAZARI LAL NAGAR
048 JAMWA RAMGARH – ST GOPAL MEENA
049 HAWA MAHAL BRIJ KISHORE SHARMA
050 VIDHYADHAR NAGAR VIKRAM SINGH
051 CIVIL LINES PRATAP SINGH
052 KISHAN POLE AMEEN KAGJI
053 ADARSH NAGAR MAHIR AZAD
054 MALVIYA NAGAR ARCHANA SHARMA
055 SANGANER SANJAY BAPNA
056 BAGRU – SC DR. PRAHALAD RAGHU
057 BASSI – ST LAXMAN MEENA
058 CHAKSU – SC PRAKASH BAIRWA
059 TIJARA AIMMUDDIN URF DURRU MIYA
060 KISHANGARH DEEP CHAND KHERIA
063 BANSUR SHAKUNTALA RAWAT
064 THANAGAZI URMILA JOGI
065 ALWAR RURAL – SC TIKARAM JULI
067 RAMGARH ZUBER KHAN
069 KATHUMAR – SC RAMESH KHINCHI
070 KAMAN SMT. ZAHIDA KHAN
071 NAGAR BRIJENDRA SUPA
072 DEEG – KUMHER VISHWENDRA SINGH
074 NADBAI GREESH KUMARCHAUDHARY
075 WEIR – SC OM PRAKASH PAHADIA
076 BAYANA – SC NIRBHAY LAL JATAV
078 BARI GIRIRAJ SINGH MALINGA
079 DHOLPUR BANWARI LAL SHARMA
080 RAJAKHERA PRADUMAN SINGH
081 TODABHIM – ST GHANSHYAM MEHAR
082 HINDAUN – SC BHAROSI LAL JATAV
083 KARAULI DARSHAN SINGH
084 SAPOTRA – ST RAMESH MEENA
085 BANDIKUI RAM KISHORE SAINI
086 MAHUWA HARI SINGH MAHUWA
087 SIKRAI – SC SMT. MAMTA BHUPESH
088 DAUSA MURARI LAI MEENA
089 LALSOT – ST PRASADI LAI MEENA
090 GANGAPUR RAMKESH MEENA
091 BAMANWAS – ST NAWAL KISHORE MEENA
092 SAWAI MADHOPUR DANISH ABRAR
093 KHANDAR-SC ASHOK BAIRWA
094 MALPURA RAMVILAS CHAUDHARY
095 NIWAI(SC) PRASHANT BAIRWA
096 TONK SMT. ZAKIYA
097 DEOLI-UNIARA RAM NARAIN MEENA
098 KISHANGARH NATTHURAM SINODIYA
099 PUSHKAR NASIM AKHTAR
100 AJMER NORTH DR. GOPAL BAHETI
101 AJMER SOUTH – SC HEMANT BHATI
102 NASIRABAD MAHENDER SINGH GUJJAR
103 BEAWAR MANOJ CHAUHAN
104 MASUDA BRAHMDEV KUMAWAT
105 KEKRI RAGHU SHARMA
106 LADNUN HARAJI RAM BHUNDALE
107 DEEDWANA CHETAN SINGH CHAUDHARY
108 JAYAL-SC MANJU MEGHWAL
109 NAGAUR SHAUKAT ALI
110 KHINWSAR RAJENDER FIDODA
111 MERTA LAXMAN RAM MEGHWAL
112 DEGANA RICHPAL SINGH MIRDHA
113 MAKRANA ZAKIR HUSAIN
114 PARVATSAR  LACHHA RAM
115 NAWAN MAHENDRA CHAUDHARY
117 SOJAT – SC MS. SANGEETA ARYA
118 PALI BHIM RAJ BHATI
119 MARWAR JUNCTION KHUSVEER SINGH JOJAVAR
120 BALI RATAN LAL JANWA
121 SUMERPUR SMT. BINA KAK
122 PHALODI OM PRAKASH JOSHI
123 LOHAWAT MALA RAM BISHNOI
124 SHERGARH UMMED SINGH RATHORE
125 OSIAN SMT. LEELA MADERNA
126 BHOPALGARH (SC) OMA RAM MEGHWAL
127 SARDARPURA ASHOK GEHLOT
128 JODHPUR SUPARASH BHANDARI
129 SOORSAGAR JEFFU KHAN
130 LUNI SMT. AMRI DEVI
131 BILARA – SC HIRA RAM MEGHWAL
132 JAISALMER RUPA RAM MEGHWAL
133 POKARAN SALEH MOHAMMED
134 SHEO AMEEN KHAN
135 BARMER MEWARAM JAIN
136 BAYTOO COL. SONARAM
137 PACHPADRA MADAN PRAJAPAT
138 SIWANA MAHANT NIRMAL DAS
139 GUDHA MALANI HEMANRAM CHOUDHARY
140 CHOHTAN-SC PADMA RAM MEGHWAL
141 AHORE SUVA RAM PATEL
142 JALORE (SC) RAM LAL MEGHWAL
143 BHINMAL UM SINGH CHANDRAI
144 SANCHORE SUKHRAM BISHNOI
145 RANIWARA RATAN DEVASI
146 SIROHI SANYAM LODHA
147 PINDWARA-ABU – ST MRS. GANGA BEN GARASIA
148 REODAR LAKHMA RAM KOLI
149 GOGUNDA-ST MANGILAL GARASIA
150 JHADOL – ST HIRA LAL DARANGI
151 KHERWARA-ST DR. DAYA RAM PARMAR
152 UDAIPUR RURAL – ST SMT. SAJJAN KATARA
154 MAVLI PUSHKAR LAL DANGI
155 VALLABH NAGAR GAJENDRA SINGH SHEKTAWAT
156 SALUMBER-ST SMT. BASANTI DEVI MEENA
157 DHARIYABAD NAGRAJ MEENA
158 DUNGARPUR LAL SHANKAR GATYA
159 ASPUR – ST RAIYA MEENA
160 SAGWARA – ST SURINDER BAMANIYA
161 CHORASI – ST MAHENDRA BARJOD
162 GHATOL NANA LAL
163 GARHI-ST SMT. KANTA GARASIYA
164 BANSWARA – ST ARJUN SINGH BAMNIYA
165 BAGIDORA – ST MAHENDRA JEET SINGH MALVIYA
166 KUSHALGARH – ST HURTING KHADIA
168 BEGUN RAJENDER SINGH BIDHUDI
169 CHITTORGARH SURENDER SINGH
170 NIMBAHERA ANJANA UDAI LAL
171 BARI SADRI PRAKASH CHOUDHARY
172 PRATAPGARH – ST BELU RAM MEENA
174 KUMBHALGARH GANESH SINGH PARMAR
175 RAJSAMAND HARI SINGH RATHORE
176 NATHDWARA DEVKINANDAN GUJJAR
177 ASIND RAM LAL JAT
181 SHAHPURA – SC RAJ KUMAR BAIRWA
185 KESHORAIPATAN – SC C. L. PREMI
186 BUNDI MS. MAMTA SHARMA
187 PIPALDA PREM CHAND NAGAR
188 SAGOD BHARAT SINGH KUNDANPUR
189 KOTA-NORTH SHANTI KUMAR DHARIWAL
190 KOTA SOUTH PANKAJ MEHTA
191 LADPURA NUIMUDDIN
193 ANTA PRAMOD KUMAR
194 KISHANGANJ – ST CHHATRI BAI SEHARIA
195 BARAN ATRU PANACHAND MEGHWAL
196 CHHABRA PRAKASH CHAND NAGAR
197 DAG(SC) MADAN LAL VERMA
198 JHALRAPATAN MS. MEENAKSHI CHANDRAWAT
199 KHANPUR SANJAY SINGH GUJAR
200 MANOHAR THANA KAILASH CHAND MEENA

Rajasthan Assembly Election 2013 BJP Members List:

C.No  Constituency Name BJP Candidates List
1 Sadulshahar Shri Gurjant Singh
2 Ganganagar Shri Radhey Shyam
3 Karanpur Shri Surendra T.T.
4 Suratgarh Shri Rajendra Bhadu
5 Raisingh Nagar (SC) Shri Balbir Luthra
6 Anupgarh (SC) Smt. Shimla Bawari
7 Sangaria Shri Krishan Kadwa
8 Hanumangarh Dr. Ram Pratap
9 Pilibanga (SC) Draupadi Meghwal
10 Nohar Shri Abhishek Matoria
11 Bhadra Shri Sandeep Benewal
12 Khajuwala (SC) Dr. Vishwanath Meghwal
13 Bikaner West Shri Gopal Joshi
14 Bikaner East Siddhi Kumari
15 Kolayat Shri Devi Singh  Bhati
16 Lunkaransar Shri Sumit Godara
17 Dungargarh Shri Krishan Ram Nai
18 Nokha Shri Sahi Ram Bishnoi
19 Sadulpur Kamla Kaswa
20 Taranagar Shri Jainarayan Punia
21 Sardarsahar Shri Ashok Pichha
22 Churu Shri Rajendra Rathore
23 Ratangarh Shri Rajkumar Rinwa
24 Sujangarh (SC) Shri Khemaram Meghwal
25 Pilani (SC) Shri Sunder Lal
26 Surajgarh Santosh Ahlawat
27 Jhunjunu Shri Rajvir Singh Shekhawat
28 Mandawa Shri Saleem Tanwar
29 Nawalgarh Shri Jagdish Saini
30 Udaipurwati Shri Subhkaran Chaudhary
31 Khetri Shri Dataram Gurjar
32 Fatehpur Shri Madhusudan Bhinda
33 Lachmangarh Shri Subhash Mehria
34 Dhod (SC) Shri Goverdhan Verma
35 Sikar Shri Ratan Jaldhari
36 Dataramgarh Shri Harish Kumawat
37 Khandela Shri Banshidhar Bajeya
38 Neem ka Thana Shri Prem Singh Bajore
39 Srimadopur Shri Jhabar Singh Kharra
40 Kotputli Shri Banwari Lal Yadav
41 Viratnagar Shri Phool Chand Bhinda
42 Shahpura Shri Rao Rajendra Singh
43 Chomu Shri Ram Lal Sharma
44 Phulera Shri Nirmal Kumawat
45 Dudu (SC) Dr. Prem Chand Bairwa
46 Jhotwara Shri Raj Pal Singh Shekhawat
47 Amer Shri Satish Punia
48 Jamwaram-garh (ST) Shri Jagdish Meena
49 Hawa Mahal Shri Surendra Parikh
50 Vidhyadhar Nagar Shri Narpat Singh Rajvi
51 Civil lines Shri Arun Chaturvedi
52 Kishanpole Shri Mohan Lal Gupta
53 Adarsh nagar Shri Ashok Parnami
54 Malviya nagar Shri Kalicharan Sarraf
55 Sanganer Shri Ghanshyam Tiwari
56 Bagru (SC) Shri Kailash Verma
57 Bassi (ST) Shri Kanhaiya Lal Meena
58 Chaksu (SC) Shri Laxmi Narayan Bairwa
59 Tijara Shri Maman Yadav
60 Kishangarh -bas Shri Ramhet Yadav
61 Mundawar Shri Dharam Pal
62 Behror Dr. Jaswant
63 Bansur Shri Rohtash Sharma
64 Thanagaji Shri Hem Singh Bhadana
65 Alwar Rural (SC) Shri Jairam Jatav
66 Alwar Urban Shri Banwari Lal Singhal
67 Ramgarh Shri Gyandev Ahuja
68 Rajgarh laxmangarh (ST) Sunita Meena
69 Kathumar (SC) Shri Mangla Ram Koli
70 Kama Shri Jagat Singh
71 Nagar Anita Gurjar
72 Deeg Kumher Dr. Digamber Singh
73 Bharatpur Shri Vijay Bansal
74 Nadbai Krishnedra Kaur
75 Weir (SC) Shri Bahadur Singh Koli
76 Bayana (SC) Shri Bachchu Singh Bansiwal
77 Baseri (SC) Rani Koli
78 Bari Shri Jaswant Gurjar
79 Dholpur Shri Sagir Ahmed
80 Rajakhera Shri Vivek Bohra
81 Todabheem (ST) Shri Ramraj Meena
82 Hindaun (SC) Smt. Raj Kumari Jatav
83 Karauli Rohini Kumari
84 Sapotra (ST) Shri Rishikesh Meena
85 Bandikui Smt. Alka Singh
86 Mahuwa Shri Om Prakash Hudla
87 Sikrai (SC) Shri Nandlal Bansiwal
88 Dausa Shri Shankar Sharma
89 Lalsot (ST) Shri Virendra Meena
90 Gangapur Shri Mansingh Gurjar
91 Bamanwas (ST) Shri Kunjilal Meena
92 Sawaimado-pur Diya Kumari
93 Khandar (SC) Shri Jitendra Gotwal
94 Malpura Shri Kanhaiya Lal
95 Niwai (SC) Shri Heeralal Raigar
96 Tonk Shri Ajit Mehta
97 Deoli – Uniara Shri Rajendra Gurjar
98 Kishangarh Shri Bhagirath Chaudhary
99 Pushkar Shri Suresh Rawat
100 Ajmer North Shri Vasudev Devnani
101 Ajmer South (SC) Anita Badhel
102 Nasirabad Shri Sanwarmal Jat
103 Beawar Shri Shankar Singh Rawat
104 Masuda Smt. Sushil Kanwar Palada
105 Kekri Shri Shatrughan Gautam
106 Ladnun Shri Manohar Singh
107 Deedwana Shri Yunus Khan
108 Jayal (SC) Dr. Manju Baghwar
109 Nagaur Shri Habibur Rehman
110 Khinwsar Shri Bhagirath Mahariya
111 Merta (SC) Shri Sukhram Methedia
112 Degana Shri Ajay Singh
113 Makrana Shri Shriram Bichhar
114 Parbatsar Shri Man Singh
115 Nawan Shri Vijay Singh Chaudhary
116 Jaitaran Shri Surendra Goyal
117 Sojat (SC) Smt. Sanjana Agari
118 Pali Shri Gyan Prakash Parikh
119 Marwar Junction Shri Kesaram Chaudhary
120 Bali Shri Pushpendra Singh
121 Sumerpur Shri Madan Rathore
122 Phalodi Shri Pubba Ram Vishnoi
123 Lohawat Shri Gajendra Singh
124 Shergarh Shri Babu Singh Rathore
125 Osian Shri Bhera Ram
126 Bhopalgarh (SC) Kamsa Meghwal
127 Sardarpura Shri Shambhu Singh Kethasar
128 Jodhpur Shri Kailash Banshali
129 Sursagar Shri Surya Kanta Vyas
130 Luni Shri Joga Ram Patel
131 Bilara (SC) Shri Arjun Lal Garg
132 Jaisalmer Shri Chhotu Singh Bhati
133 Pokhran Shri Shaitan Singh
134 Sheo Shri Manvender Singh
135 Barmer Dr. Priyanka Chaudhary
136 Baytoo Shri Kailash Chaudhary
137 Pachpadra Shri Amraram
138 Siwana Shri Hamir Singh
139 Gudhamalani Shri Laduram Vishnoi
140 Chohtan (SC) Shri Tarun Kaga
141 Ahore Shri Shankar Singh Rajpurohit
142 Jalore (SC) Amrita Meghwal
143 Bhinmal Shri Pooraram Chaudhary
144 Sanchore Shri Jiva Ram chaudhary
145 Raniwara Shri Narayan Singh Deval
146 Sirohi Shri Otaram Devasi
147 Pindwara (ST) Shri Samaram
148 Reodar (SC) Shri Jagsi Ram Koli
149 Gogunda (ST) Shri Pratap Gamati
150 Jhadol (ST) Shri Babulal Kharadi
151 Kherwara (ST) Shri Nanalal Ahari
152 Udaipur Rural (ST) Shri Phool Singh Meena
153 Udaipur Shri Gulab Chand Kataria
154 Mavli Shri Dalichand Dangi
155 Vallabh Nagar Shri Ganpat Menaria
156 Salumber (ST) Shri Amritlal Meena
157 Dhariawad (ST) Shri Gautam Meena
158 Dungarpur (ST) Shri Devendra Katara
159 Aspur (ST) Shri Gopichand Meena
160 Sagwara (ST) Anita Katara
161 Chourasi (ST) Shri Sushil Katara
162 Ghatol  (ST) Shri Navneet Ninama
163 Garhi (ST) Shri Jeetmal Khat
164 Banswara (ST) Shri Dhansingh Rawat
165 Bagidora (ST) Shri Khemraj Garasia
166 Kushalgarh (ST) Shri Bhima Bhai
167 Kapasan (SC) Shri Arjun Lal Jingar
168 Begun Shri Suresh Dhakar
169 Chittorgarh Shri Chandra Bhan Singh
170 Nimbahera Shri Shrichand Kriplani
171 Bari Sadri Shri Gautam Dek
172 Pratapgarh (ST) Shri Nandlal Meena
173 Bhim Shri Hari Singh Rawat
174 Kumbhalgarh Shri Surendra Singh Rathore
175 Rajsamand Kiran Maheshwari
176 Nathdwara Shri Kalyan Singh
177 Asind Shri Ramlal Gurjar
178 Mandal Shri Kalulal gurjar Shri
179 Sahara Dr. Balu Ram Jat
180 Bhilwara Shri Vitthal Shankar Awasthi
181 Shahpura (SC) Shri Kailash Meghwal
182 Jahazpur Shri Shivjiram Meena
183 Mandalgarh Smt. Kirti Kumari
184 Hindoli Shri Mahipat Singh
185 Keshoraipatan (SC) Shri Babulal Verma
186 Bundi Shri Ashok Dogra
187 Pipalda Shri Vidya Shankar Nandwala
188 Sangod Shri Hiralal Nagar
189 Kota North Shri Prahlad Gunjal
190 Kota South Shri Om Birla
191 Ladpura Shri Bhawani Singh
192 Ramganj Mandi  (SC) Chandra Kanta Meghwal
193 Anta Shri Prabhu Lal Saini
194 Kishanganj (ST) Shri Lalit Meena
195 Baran – Atru (SC) Shri Rampal Meghwal
196 Chhabra Shri Pratap Singh Singhvi
197 Dag (SC) Shri R.C. Suneriwal
198 Jhalrapatan Vasundhara Raje
199 Khanpur Shri Narendra Nagar
200 Manohar Thana Shri Kanwarlal Meena

www.eci.nic.in

 

SSC NR Sub Inspectors Delhi Police CISF Exam Result 2013 Selected List, Cut Off Marks – ssc.nic.in

SSC NR Sub Inspectors Delhi CISF Exam Result 2013 Selected List, Cut Off Marks – ssc.nic.in:

Staff_Selection_commission

The Staff Selection Commission SSC Northern Region NR had released an notification about the Delhi Police CISF recruitment examinations 2013 results.

Earlier the Staff Selection Commission SSC Northern Region NR had invited both male and female candidates to apply for the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

Many candidates had applied online using the online application form for registration to the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

The Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination was conducted on 23rd June 2013 at various examination centers allotted for the candidates.

The Staff Selection Commission SSC Northern Region NR had announced the results of Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

The list of candidates qualified for appearing in PET/Medical Examination and Paper-II of both male and female candidates had been released based on the performance in the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013.

The cut off marks for the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013 for both Male and Female candidates had also been released.

The candidates those who had appeared for the Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013 can get the final results of the selected candidates for the PET/Medical Examination and Paper-II and also the cut off marks.

The Sub-Inspectors in Delhi Police, CAPFs, Assistant Sub-inspectors in CISF Examination 2013 selected candidates results and cut off marks are made available online at the official website of Staff Selection Commission SSC Northern Region NR.

ssc.nic.in
ssc.nic.in/results/home.html
ssc.nic.in/press-release/MALE-P1Q.pdf
ssc.nic.in/press-release/FEM-P1Q.pdf

Contact Details:
Regional Director (NR),
Staff Selection Commission,
Block No.- 12, 5th Floor,
CGO Complex,
Lodhi Road,
New Delhi,
India.

 

Gram Panchayat Adhikari Recruitment 2013 Merit List Interview Admit Card UP – panchayatiraj.up.nic.in

Gram Panchayat Adhikari Recruitment 2013 Merit List Interview Admit Card UP – panchayatiraj.up.nic.in:

up board

The Uttar Pradesh Panchayati Raj Department recruitment board had recently announced the notification about the recruitment of candidates for the posts of Gram Panchayat Adhikari for the year 2013-14.

There are totally 2901 vacancies available for the posts of Gram Panchayat Adhikari which is Village Development Officers VDO.

Interested candidates was asked to apply for the posts of Gram Panchayat Adhikari using the application form and many candidates had applied.

The Uttar Pradesh Panchayati Raj Department had recently released the Merit List of the shortlisted candidates for the Interview to the posts of Gram Panchayat Adhikari.

The list of candidates selected for the UP Gram Panchayat Adhikari interview had been released online at the official website of Uttar Pradesh Panchayati Raj Department.

The Merit List/Interview List for the posts of UP Gram Panchayat Adhikari will be released from 8th October To 14th October 2013.

All the eligible candidates can view and download the admit card for UP Gram Panchayat Adhikari interview from 15th October 2013 To 25th October 2013.

The UP Gram Panchayat Adhikari posts interview is scheduled to be held from 6th November 2013 To 30th November 2013.

The Uttar Pradesh Panchayati Raj Department will be releasing the final results of the selected candidates from the Interview for the UP Gram Panchayat Adhikari.

panchayatiraj.up.nic.in

 

1 2 3 4 5 25