Rajasthan State Voters List Updates on Assembly Election 2013

Rajasthan State Voters List Updates on Assembly Election 2013:

Election 2014 India

In the Rajasthan state there are totally 200 Assembly Constituencies with 34 Reserved for SCs and 25 Reserved for STs.

The Total number of Electors is 4,06,08056 for all the 200 Assembly Constituencies of Rajasthan state.

There are totally 45,334 polling station available for the 200 Assembly Constituencies of Rajasthan state.

12.11.2013, Tuesday will be last date for Nominations of candidates for the Rajasthan state General Assembly Election 2013.

13.11.2013, Wednesday will be date for Scrutiny of Nominations for the Rajasthan state General Assembly Election 2013.

16.11.2013, Saturday will be the last date for withdrawal of candidatures Rajasthan state General Assembly Election 2013.

On 01.12.2013, Sunday the polling of votes for the 200 Assembly Constituencies of Rajasthan state will be held.

The Counting of votes and the final election results of the winners list will be held on 08.12.2013, Sunday.

The Chief Electoral Officer, Rajasthan provides the latest updates on the 200 Assembly Constituencies of Rajasthan state voters name list which can be searched online by selecting the District and Assembly Constituency name.

Rajasthan Districts List:

Rajasthan Districts List
Ajmer Jalor
Alwar Jhalawar
Banswara Jhunjhunu
Baran Jodhpur
Barmer Karauli
Bharatpur Kota
Bhilwara Nagaur
Bikaner Pali
Bundi Pratapgarh
Chittorgarh Rajsamand
Churu Sawai Madhopur
Dausa Sikar
Dholpur Sirohi
Dungarpur Sri Ganganagar
Hanumangarh Tonk
Jaipur Udaipur
Jaisalmer

 

Rajasthan Assembly Constituencies List:

Rajasthan 200 Assembly Constituencies List
1 Sadulshahar 51 Civil Lines 101 Ajmer South (SC) 151 Kherwara (ST)
2 Ganganagar 52 Kishanpole 102 Nasirabad 152 Udaipur Rural (ST)
3 Karanpur 53 Adarsh Nagar 103 Beawar 153 Udaipur
4 Suratgarh 54 Malviya Nagar 104 Masuda 154 Mavli
5 Raisinghnagar (SC) 55 Sanganer 105 Kekri 155 Vallabnagar
6 Anupgarh (SC) 56 Bagru (SC) 106 Ladnun 156 Salumber (ST)
7 Sangaria 57 Bassi (ST) 107 Deedwana 157 Dhariawad (ST)
8 Hanumangarh 58 Chaksu (SC) 108 Jayal (SC) 158 Dungarpur (ST)
9 Pilibanga (SC) 59 Tijara 109 Nagaur 159 Aspur (ST)
10 Nohar 60 Kishangarh Bas 110 Khinvsar 160 Sagwara (ST)
11 Bhadra 61 Mundawar 111 Merta (SC) 161 Chorasi (ST)
12 Khajuwala (SC) 62 Behror 112 Degana 162 Ghatol (ST)
13 Bikaner West 63 Bansur 113 Makrana 163 Garhi (ST)
14 Bikaner East 64 Thanagazi 114 Parbatsar 164 Banswara (ST)
15 Kolayat 65 Alwar Rural (SC) 115 Nawan 165 Bagidora (ST)
16 Lunkaransar 66 Alwar Urban 116 Jaitaran 166 Kushalgarh (ST)
17 Dungargarh 67 Ramgarh 117 Sojat (SC) 167 Kapasan (SC)
18 Nokha 68 Rajgarh-Laxmangarh (ST) 118 Pali 168 Begun
19 Sadulpur 69 Kathumar (SC) 119 Marwar Junciton 169 Chittorgarh
20 Taranagar 70 Kaman 120 Bali 170 Nimbahera
21 Sardarshahar 71 Nagar 121 Sumerpur 171 Bari Sadri
22 Churu 72 Deeg-Kumher 122 Phalodi 172 Pratapgarh (ST)
23 Ratangarh 73 Bharatpur 123 Lohawat 173 Bhim
24 Sujangarh (SC) 74 Nadbai 124 Shergarh 174 Kumbhalgarh
25 Pilani (SC) 75 Weir (SC) 125 Osian 175 Rajsamand
26 Surajgarh 76 Bayana (SC) 126 Bhopalgarh (SC) 176 Nathdwara
27 Jhunjhunu 77 Baseri (SC) 127 Sardarpura 177 Asind
28 Mandawa 78 Bari 128 Jodhpur 178 Mandal
29 Nawalgarh 79 Dholpur 129 Soorsagar 179 Sahara
30 Udaipurwati 80 Rajakhera 130 Luni 180 Bhilwara
31 Khetri 81 Todabhim (ST) 131 Bilara (SC) 181 Shahpura (SC)
32 Fatehpur 82 Hindaun (SC) 132 Jaisalmer 182 Jahazpur
33 Lachmangarh 83 Karauli 133 Pokaran 183 Mandalgarh
34 Dhod (SC) 84 Sapotra (ST) 134 Sheo 184 Hindoli
35 Sikar 85 Bandikui 135 Barmer 185 Keshoraipatan (SC)
36 Dantaramgarh 86 Mahwa 136 Baytoo 186 Bundi
37 Khandela 87 Sikrai (SC) 137 Pachpadra 187 Pipalda
38 Neem Ka Thana 88 Dausa 138 Siwana 188 Sangod
39 Srimadhopur 89 Lalsot (ST) 139 Gudamalani 189 Kota North
40 Kotputli 90 Gangapur 140 Chohtan (SC) 190 Kota South
41 Viratnagar 91 Bamanwas (ST) 141 Ahore 191 Ladpura
42 Shahpura 92 Sawai Madhopur 142 Jalore (SC) 192 Ramganj Mandi (SC)
43 Chomu 93 Khandar (SC) 143 Bhinmal 193 Anta
44 Phulera 94 Malpura 144 Sanchore 194 Kishanganj (ST)
45 Dudu (SC) 95 Niwai (SC) 145 Raniwara 195 Baran-Atru (SC)
46 Jhotwara 96 Tonk 146 Sirohi 196 Chhabra
47 Amber 97 Deoli-Uniara 147 Pindwara-Abu (ST) 197 Dag (SC)
48 Jamwa Ramgarh (ST) 98 Kishangarh 148 Reodar (SC) 198 Jhalrapatan
49 Hawamahal 99 Pushkar 149 Gogunda (ST) 199 Khanpur
50 Vidhyadhar Nagar 100 Ajmer North 150 Jhadol (ST) 200 Manohar Thana

 

ceorajasthan.nic.in

 

2013 Rajasthan District Wise Assembly Constituencies Voter ID List

rajasthanThe Rajasthan state assembly elections for 2013 is schedule the notification on 5.11.2013. Until 12.11.2013 the candidate can file nomination with the scrutiny on 13.11.2013. After filing the applicant can withdraw the nomination form on 15.11.2013 and polling is on 1.12.2013 and the vote counting of results date is on 8.12.2013

Rajasthan will find a fresh election Assembly in a one phase election on 1st dec and the status is on dec 8. Rajasthan comprises two hundred seats in the rajasthan state. Earlier in 2008, the Congress took ninety six seats defeating Vasundhara Raje Scindia charring Bhartaiya Janata Party BJP seats in the state. The remaining seats where in 78 won by BJP, 14 by independents, six by bsp, thre by CPM and 1 by LSP & JDU.

The Rajasthan State Assembly Vidhan Sabha General Election 2013 date sheet has been published by the Election Commission of India yesterday on friday.

There are about 200 hundred seats to be voted by 4.06 crore electoral casters across 45334 polling stations with 34 & 25 reserved for sc & st respectively.

The major play is between ruling Congress & Bharatiya Janata Party with BJP spearheaded by Vasundra Raje Scindia and Congress chief minister Ashok Gehlot

All the live results trends will telecasted and broadcasted by following television channels like India TV News, Sahara Samay, Rajasthan Patrika, Jan TV, HBC News, Khabar Bharti and other news media

Here is the list of district wise electoral card voters id which is final in 2013 updated is uploaded in the official website. Those who are not receipt of voter id can check here for the id along with photo.

 

Constituency number Name District
1 Sadulshahar Ganganagar
2 Ganganagar Ganganagar
3 Karanpur Ganganagar
4 Suratgarh Ganganagar
5 Raisinghnagar Ganganagar
6 Anupgarh Ganganagar
7 Sangaria Hanumangarh
8 Hanumangarh Hanumangarh
9 Pilibanga Hanumangarh
10 Nohar Hanumangarh
11 Bhadra Hanumangarh
12 Khajuwala Bikaner
13 Bikaner West Bikaner
14 Bikaner East Bikaner
15 Kolayat Bikaner
16 Lunkaransar Bikaner
17 Dungargarh Bikaner
18 Nokha Bikaner
19 Sadulpur Churu
20 Taranagar Churu
21 Sardarshahar Churu
22 Churu Churu
23 Ratangarh Churu
24 Sujangarh Churu
25 Pilani Jhunjhunu
26 Surajgarh Jhunjhunu
27 Jhunjhunu Jhunjhunu
28 Mandawa Jhunjhunu
29 Nawalgarh Jhunjhunu
30 Udaipurwati Jhunjhunu
31 Khetri Jhunjhunu
32 Fatehpur Sikar
33 Lachhmangarh Sikar
34 Dhod Sikar
35 Sikar Sikar
36 Danta Ramgarh Sikar
37 Khandela Sikar
38 Neem Ka Thana Sikar
39 Sri Madhopur Sikar
122 Phalodi Jodhpur
123 Lohawat Jodhpur
124 Shergarh Jodhpur
127 Sardarpura Jodhpur
128 Jodhpur Jodhpur
129 Soorsagar Jodhpur
130 Luni Jodhpur
133 Pokaran Jaisalmer
157 Dhariawad Pratapgarh
172 Pratapgarh Pratapgarh

Rajasthan Vidhan Sabha Election 2013 List of Members BJP, Congress

Rajasthan Vidhan Sabha Election 2013 List of Members BJP, Congress:

bjp vs congress

There are totally 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan with 34 Reserved for SCs and 25 Reserved for STs.

In the 200 Assembly Constituencies there are totally 4,06,08056 electors and 45,334 polling station across the Districts of Rajasthan state.

The Last date for the withdrawal of candidatures will be 16th November 2013, Saturday for the 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan.

The voting for the 200  Assembly Constituencies in the state of Rajasthan will be conducted on 1st December 2013 at various polling booths.

The Counting of votes for the Rajasthan Assembly Election 2013 will be done on 8th December 2013 followed by the results of the winners list.

Rajasthan State Assembly Constituencies List:

1 Sadulshahar 51 Civil Lines 101 Ajmer South (SC) 151 Kherwara (ST)
2 Ganganagar 52 Kishanpole 102 Nasirabad 152 Udaipur Rural (ST)
3 Karanpur 53 Adarsh Nagar 103 Beawar 153 Udaipur
4 Suratgarh 54 Malviya Nagar 104 Masuda 154 Mavli
5 Raisinghnagar (SC) 55 Sanganer 105 Kekri 155 Vallabnagar
6 Anupgarh (SC) 56 Bagru (SC) 106 Ladnun 156 Salumber (ST)
7 Sangaria 57 Bassi (ST) 107 Deedwana 157 Dhariawad (ST)
8 Hanumangarh 58 Chaksu (SC) 108 Jayal (SC) 158 Dungarpur (ST)
9 Pilibanga (SC) 59 Tijara 109 Nagaur 159 Aspur (ST)
10 Nohar 60 Kishangarh Bas 110 Khinvsar 160 Sagwara (ST)
11 Bhadra 61 Mundawar 111 Merta (SC) 161 Chorasi (ST)
12 Khajuwala (SC) 62 Behror 112 Degana 162 Ghatol (ST)
13 Bikaner West 63 Bansur 113 Makrana 163 Garhi (ST)
14 Bikaner East 64 Thanagazi 114 Parbatsar 164 Banswara (ST)
15 Kolayat 65 Alwar Rural (SC) 115 Nawan 165 Bagidora (ST)
16 Lunkaransar 66 Alwar Urban 116 Jaitaran 166 Kushalgarh (ST)
17 Dungargarh 67 Ramgarh 117 Sojat (SC) 167 Kapasan (SC)
18 Nokha 68 Rajgarh-Laxmangarh (ST) 118 Pali 168 Begun
19 Sadulpur 69 Kathumar (SC) 119 Marwar Junciton 169 Chittorgarh
20 Taranagar 70 Kaman 120 Bali 170 Nimbahera
21 Sardarshahar 71 Nagar 121 Sumerpur 171 Bari Sadri
22 Churu 72 Deeg-Kumher 122 Phalodi 172 Pratapgarh (ST)
23 Ratangarh 73 Bharatpur 123 Lohawat 173 Bhim
24 Sujangarh (SC) 74 Nadbai 124 Shergarh 174 Kumbhalgarh
25 Pilani (SC) 75 Weir (SC) 125 Osian 175 Rajsamand
26 Surajgarh 76 Bayana (SC) 126 Bhopalgarh (SC) 176 Nathdwara
27 Jhunjhunu 77 Baseri (SC) 127 Sardarpura 177 Asind
28 Mandawa 78 Bari 128 Jodhpur 178 Mandal
29 Nawalgarh 79 Dholpur 129 Soorsagar 179 Sahara
30 Udaipurwati 80 Rajakhera 130 Luni 180 Bhilwara
31 Khetri 81 Todabhim (ST) 131 Bilara (SC) 181 Shahpura (SC)
32 Fatehpur 82 Hindaun (SC) 132 Jaisalmer 182 Jahazpur
33 Lachmangarh 83 Karauli 133 Pokaran 183 Mandalgarh
34 Dhod (SC) 84 Sapotra (ST) 134 Sheo 184 Hindoli
35 Sikar 85 Bandikui 135 Barmer 185 Keshoraipatan (SC)
36 Dantaramgarh 86 Mahwa 136 Baytoo 186 Bundi
37 Khandela 87 Sikrai (SC) 137 Pachpadra 187 Pipalda
38 Neem Ka Thana 88 Dausa 138 Siwana 188 Sangod
39 Srimadhopur 89 Lalsot (ST) 139 Gudamalani 189 Kota North
40 Kotputli 90 Gangapur 140 Chohtan (SC) 190 Kota South
41 Viratnagar 91 Bamanwas (ST) 141 Ahore 191 Ladpura
42 Shahpura 92 Sawai Madhopur 142 Jalore (SC) 192 Ramganj Mandi (SC)
43 Chomu 93 Khandar (SC) 143 Bhinmal 193 Anta
44 Phulera 94 Malpura 144 Sanchore 194 Kishanganj (ST)
45 Dudu (SC) 95 Niwai (SC) 145 Raniwara 195 Baran-Atru (SC)
46 Jhotwara 96 Tonk 146 Sirohi 196 Chhabra
47 Amber 97 Deoli-Uniara 147 Pindwara-Abu (ST) 197 Dag (SC)
48 Jamwa Ramgarh (ST) 98 Kishangarh 148 Reodar (SC) 198 Jhalrapatan
49 Hawamahal 99 Pushkar 149 Gogunda (ST) 199 Khanpur
50 Vidhyadhar Nagar 100 Ajmer North 150 Jhadol (ST) 200 Manohar Thana

Rajasthan General Election Congress Candidates List:

ASSEMBLY CONSTITUENCIES CONGRESS CANDIDATES NAME LIST
001 SADULSHAHAR JAGDISH CHAND JANGIR
002 GANGANAGAR JAGDISH JANDU
003 KARANPUR GURMEET SINGH KUNNAR
004 SURATGARH GANGAJAL MEEL
005 RAISINGH NAGAR – SC SOHAN NAYAK
006 ANUPGARH – SC HARIRAM MEGHWAL
007 SANGARIA SHABNAM GODHARA
008 HANUMARNGARH VINOD KUMAR LILAWAL
009 PILIBANGA – SC VINOD GODWAL
010 NOHAR RAJINDER CHACHAN
011 BHADRA JAI DEEP SINGH DUDI
012 KHAJUWALA – SC GOVIND RAM MEGHWAL
013 BIKANAER WEST B.D. KAFLA
015 KOLAYAT BHANWAR SINGH BHATI
016 LUNKARANSAR VIRENDRA SINGH BENIWAL
017 DUNGARGARH MANGLA RAM GODARA
018 NOKHA RAMESHWAR DUDI
019 SADULPUR KRISHNA PUNIA (SPORTSWOMEN)
021 SARDARSHAHAR BHANWAR LAL SHARMA
022 CHURU HAZI MAQBOOL MANDELIA
023 RATANGARH PUSARAM GODARA
024 SUJANGARH – SC BHANWAR LAI MEGHWAL
026 SURAJGARH SHARWAN KUMAR
027 JHUNJHUNU BRIJENDER SINGH OLA
028 MANDAWA DR. CHANDRABHAN
029 NAWALGARH PRATIBHA SINGH
030 UDAIPURWATI RAJENDRA SINGH GUDHA
031 KHETRI DR. JITENDER SINGH
032 FATEHPUR BHANWARU KHAN
033 LAXMANGARH GOVIND SINGH DOTASARA
034 DHOD NOPA RAM
035 SIKAR RAJENDRA PAREEK
036 DANTA RAMGARH NARAYAN SINGH
038 NEEM KA THANA RAMESH KHANDELWAL
039 SRIMADHOPUR DEEPENDRA SINGH
040 KOTPUTLI RAJENDER YADAV
042 SHAHPURA ALOK BENNIWAL
043 CHOMU BHAGWAN SAHAY SAINI
044 PHULERA DR. BAJRANG KAKRALIYA
045 DUDU – SC HAZARI LAL NAGAR
048 JAMWA RAMGARH – ST GOPAL MEENA
049 HAWA MAHAL BRIJ KISHORE SHARMA
050 VIDHYADHAR NAGAR VIKRAM SINGH
051 CIVIL LINES PRATAP SINGH
052 KISHAN POLE AMEEN KAGJI
053 ADARSH NAGAR MAHIR AZAD
054 MALVIYA NAGAR ARCHANA SHARMA
055 SANGANER SANJAY BAPNA
056 BAGRU – SC DR. PRAHALAD RAGHU
057 BASSI – ST LAXMAN MEENA
058 CHAKSU – SC PRAKASH BAIRWA
059 TIJARA AIMMUDDIN URF DURRU MIYA
060 KISHANGARH DEEP CHAND KHERIA
063 BANSUR SHAKUNTALA RAWAT
064 THANAGAZI URMILA JOGI
065 ALWAR RURAL – SC TIKARAM JULI
067 RAMGARH ZUBER KHAN
069 KATHUMAR – SC RAMESH KHINCHI
070 KAMAN SMT. ZAHIDA KHAN
071 NAGAR BRIJENDRA SUPA
072 DEEG – KUMHER VISHWENDRA SINGH
074 NADBAI GREESH KUMARCHAUDHARY
075 WEIR – SC OM PRAKASH PAHADIA
076 BAYANA – SC NIRBHAY LAL JATAV
078 BARI GIRIRAJ SINGH MALINGA
079 DHOLPUR BANWARI LAL SHARMA
080 RAJAKHERA PRADUMAN SINGH
081 TODABHIM – ST GHANSHYAM MEHAR
082 HINDAUN – SC BHAROSI LAL JATAV
083 KARAULI DARSHAN SINGH
084 SAPOTRA – ST RAMESH MEENA
085 BANDIKUI RAM KISHORE SAINI
086 MAHUWA HARI SINGH MAHUWA
087 SIKRAI – SC SMT. MAMTA BHUPESH
088 DAUSA MURARI LAI MEENA
089 LALSOT – ST PRASADI LAI MEENA
090 GANGAPUR RAMKESH MEENA
091 BAMANWAS – ST NAWAL KISHORE MEENA
092 SAWAI MADHOPUR DANISH ABRAR
093 KHANDAR-SC ASHOK BAIRWA
094 MALPURA RAMVILAS CHAUDHARY
095 NIWAI(SC) PRASHANT BAIRWA
096 TONK SMT. ZAKIYA
097 DEOLI-UNIARA RAM NARAIN MEENA
098 KISHANGARH NATTHURAM SINODIYA
099 PUSHKAR NASIM AKHTAR
100 AJMER NORTH DR. GOPAL BAHETI
101 AJMER SOUTH – SC HEMANT BHATI
102 NASIRABAD MAHENDER SINGH GUJJAR
103 BEAWAR MANOJ CHAUHAN
104 MASUDA BRAHMDEV KUMAWAT
105 KEKRI RAGHU SHARMA
106 LADNUN HARAJI RAM BHUNDALE
107 DEEDWANA CHETAN SINGH CHAUDHARY
108 JAYAL-SC MANJU MEGHWAL
109 NAGAUR SHAUKAT ALI
110 KHINWSAR RAJENDER FIDODA
111 MERTA LAXMAN RAM MEGHWAL
112 DEGANA RICHPAL SINGH MIRDHA
113 MAKRANA ZAKIR HUSAIN
114 PARVATSAR  LACHHA RAM
115 NAWAN MAHENDRA CHAUDHARY
117 SOJAT – SC MS. SANGEETA ARYA
118 PALI BHIM RAJ BHATI
119 MARWAR JUNCTION KHUSVEER SINGH JOJAVAR
120 BALI RATAN LAL JANWA
121 SUMERPUR SMT. BINA KAK
122 PHALODI OM PRAKASH JOSHI
123 LOHAWAT MALA RAM BISHNOI
124 SHERGARH UMMED SINGH RATHORE
125 OSIAN SMT. LEELA MADERNA
126 BHOPALGARH (SC) OMA RAM MEGHWAL
127 SARDARPURA ASHOK GEHLOT
128 JODHPUR SUPARASH BHANDARI
129 SOORSAGAR JEFFU KHAN
130 LUNI SMT. AMRI DEVI
131 BILARA – SC HIRA RAM MEGHWAL
132 JAISALMER RUPA RAM MEGHWAL
133 POKARAN SALEH MOHAMMED
134 SHEO AMEEN KHAN
135 BARMER MEWARAM JAIN
136 BAYTOO COL. SONARAM
137 PACHPADRA MADAN PRAJAPAT
138 SIWANA MAHANT NIRMAL DAS
139 GUDHA MALANI HEMANRAM CHOUDHARY
140 CHOHTAN-SC PADMA RAM MEGHWAL
141 AHORE SUVA RAM PATEL
142 JALORE (SC) RAM LAL MEGHWAL
143 BHINMAL UM SINGH CHANDRAI
144 SANCHORE SUKHRAM BISHNOI
145 RANIWARA RATAN DEVASI
146 SIROHI SANYAM LODHA
147 PINDWARA-ABU – ST MRS. GANGA BEN GARASIA
148 REODAR LAKHMA RAM KOLI
149 GOGUNDA-ST MANGILAL GARASIA
150 JHADOL – ST HIRA LAL DARANGI
151 KHERWARA-ST DR. DAYA RAM PARMAR
152 UDAIPUR RURAL – ST SMT. SAJJAN KATARA
154 MAVLI PUSHKAR LAL DANGI
155 VALLABH NAGAR GAJENDRA SINGH SHEKTAWAT
156 SALUMBER-ST SMT. BASANTI DEVI MEENA
157 DHARIYABAD NAGRAJ MEENA
158 DUNGARPUR LAL SHANKAR GATYA
159 ASPUR – ST RAIYA MEENA
160 SAGWARA – ST SURINDER BAMANIYA
161 CHORASI – ST MAHENDRA BARJOD
162 GHATOL NANA LAL
163 GARHI-ST SMT. KANTA GARASIYA
164 BANSWARA – ST ARJUN SINGH BAMNIYA
165 BAGIDORA – ST MAHENDRA JEET SINGH MALVIYA
166 KUSHALGARH – ST HURTING KHADIA
168 BEGUN RAJENDER SINGH BIDHUDI
169 CHITTORGARH SURENDER SINGH
170 NIMBAHERA ANJANA UDAI LAL
171 BARI SADRI PRAKASH CHOUDHARY
172 PRATAPGARH – ST BELU RAM MEENA
174 KUMBHALGARH GANESH SINGH PARMAR
175 RAJSAMAND HARI SINGH RATHORE
176 NATHDWARA DEVKINANDAN GUJJAR
177 ASIND RAM LAL JAT
181 SHAHPURA – SC RAJ KUMAR BAIRWA
185 KESHORAIPATAN – SC C. L. PREMI
186 BUNDI MS. MAMTA SHARMA
187 PIPALDA PREM CHAND NAGAR
188 SAGOD BHARAT SINGH KUNDANPUR
189 KOTA-NORTH SHANTI KUMAR DHARIWAL
190 KOTA SOUTH PANKAJ MEHTA
191 LADPURA NUIMUDDIN
193 ANTA PRAMOD KUMAR
194 KISHANGANJ – ST CHHATRI BAI SEHARIA
195 BARAN ATRU PANACHAND MEGHWAL
196 CHHABRA PRAKASH CHAND NAGAR
197 DAG(SC) MADAN LAL VERMA
198 JHALRAPATAN MS. MEENAKSHI CHANDRAWAT
199 KHANPUR SANJAY SINGH GUJAR
200 MANOHAR THANA KAILASH CHAND MEENA

Rajasthan Assembly Election 2013 BJP Members List:

C.No  Constituency Name BJP Candidates List
1 Sadulshahar Shri Gurjant Singh
2 Ganganagar Shri Radhey Shyam
3 Karanpur Shri Surendra T.T.
4 Suratgarh Shri Rajendra Bhadu
5 Raisingh Nagar (SC) Shri Balbir Luthra
6 Anupgarh (SC) Smt. Shimla Bawari
7 Sangaria Shri Krishan Kadwa
8 Hanumangarh Dr. Ram Pratap
9 Pilibanga (SC) Draupadi Meghwal
10 Nohar Shri Abhishek Matoria
11 Bhadra Shri Sandeep Benewal
12 Khajuwala (SC) Dr. Vishwanath Meghwal
13 Bikaner West Shri Gopal Joshi
14 Bikaner East Siddhi Kumari
15 Kolayat Shri Devi Singh  Bhati
16 Lunkaransar Shri Sumit Godara
17 Dungargarh Shri Krishan Ram Nai
18 Nokha Shri Sahi Ram Bishnoi
19 Sadulpur Kamla Kaswa
20 Taranagar Shri Jainarayan Punia
21 Sardarsahar Shri Ashok Pichha
22 Churu Shri Rajendra Rathore
23 Ratangarh Shri Rajkumar Rinwa
24 Sujangarh (SC) Shri Khemaram Meghwal
25 Pilani (SC) Shri Sunder Lal
26 Surajgarh Santosh Ahlawat
27 Jhunjunu Shri Rajvir Singh Shekhawat
28 Mandawa Shri Saleem Tanwar
29 Nawalgarh Shri Jagdish Saini
30 Udaipurwati Shri Subhkaran Chaudhary
31 Khetri Shri Dataram Gurjar
32 Fatehpur Shri Madhusudan Bhinda
33 Lachmangarh Shri Subhash Mehria
34 Dhod (SC) Shri Goverdhan Verma
35 Sikar Shri Ratan Jaldhari
36 Dataramgarh Shri Harish Kumawat
37 Khandela Shri Banshidhar Bajeya
38 Neem ka Thana Shri Prem Singh Bajore
39 Srimadopur Shri Jhabar Singh Kharra
40 Kotputli Shri Banwari Lal Yadav
41 Viratnagar Shri Phool Chand Bhinda
42 Shahpura Shri Rao Rajendra Singh
43 Chomu Shri Ram Lal Sharma
44 Phulera Shri Nirmal Kumawat
45 Dudu (SC) Dr. Prem Chand Bairwa
46 Jhotwara Shri Raj Pal Singh Shekhawat
47 Amer Shri Satish Punia
48 Jamwaram-garh (ST) Shri Jagdish Meena
49 Hawa Mahal Shri Surendra Parikh
50 Vidhyadhar Nagar Shri Narpat Singh Rajvi
51 Civil lines Shri Arun Chaturvedi
52 Kishanpole Shri Mohan Lal Gupta
53 Adarsh nagar Shri Ashok Parnami
54 Malviya nagar Shri Kalicharan Sarraf
55 Sanganer Shri Ghanshyam Tiwari
56 Bagru (SC) Shri Kailash Verma
57 Bassi (ST) Shri Kanhaiya Lal Meena
58 Chaksu (SC) Shri Laxmi Narayan Bairwa
59 Tijara Shri Maman Yadav
60 Kishangarh -bas Shri Ramhet Yadav
61 Mundawar Shri Dharam Pal
62 Behror Dr. Jaswant
63 Bansur Shri Rohtash Sharma
64 Thanagaji Shri Hem Singh Bhadana
65 Alwar Rural (SC) Shri Jairam Jatav
66 Alwar Urban Shri Banwari Lal Singhal
67 Ramgarh Shri Gyandev Ahuja
68 Rajgarh laxmangarh (ST) Sunita Meena
69 Kathumar (SC) Shri Mangla Ram Koli
70 Kama Shri Jagat Singh
71 Nagar Anita Gurjar
72 Deeg Kumher Dr. Digamber Singh
73 Bharatpur Shri Vijay Bansal
74 Nadbai Krishnedra Kaur
75 Weir (SC) Shri Bahadur Singh Koli
76 Bayana (SC) Shri Bachchu Singh Bansiwal
77 Baseri (SC) Rani Koli
78 Bari Shri Jaswant Gurjar
79 Dholpur Shri Sagir Ahmed
80 Rajakhera Shri Vivek Bohra
81 Todabheem (ST) Shri Ramraj Meena
82 Hindaun (SC) Smt. Raj Kumari Jatav
83 Karauli Rohini Kumari
84 Sapotra (ST) Shri Rishikesh Meena
85 Bandikui Smt. Alka Singh
86 Mahuwa Shri Om Prakash Hudla
87 Sikrai (SC) Shri Nandlal Bansiwal
88 Dausa Shri Shankar Sharma
89 Lalsot (ST) Shri Virendra Meena
90 Gangapur Shri Mansingh Gurjar
91 Bamanwas (ST) Shri Kunjilal Meena
92 Sawaimado-pur Diya Kumari
93 Khandar (SC) Shri Jitendra Gotwal
94 Malpura Shri Kanhaiya Lal
95 Niwai (SC) Shri Heeralal Raigar
96 Tonk Shri Ajit Mehta
97 Deoli – Uniara Shri Rajendra Gurjar
98 Kishangarh Shri Bhagirath Chaudhary
99 Pushkar Shri Suresh Rawat
100 Ajmer North Shri Vasudev Devnani
101 Ajmer South (SC) Anita Badhel
102 Nasirabad Shri Sanwarmal Jat
103 Beawar Shri Shankar Singh Rawat
104 Masuda Smt. Sushil Kanwar Palada
105 Kekri Shri Shatrughan Gautam
106 Ladnun Shri Manohar Singh
107 Deedwana Shri Yunus Khan
108 Jayal (SC) Dr. Manju Baghwar
109 Nagaur Shri Habibur Rehman
110 Khinwsar Shri Bhagirath Mahariya
111 Merta (SC) Shri Sukhram Methedia
112 Degana Shri Ajay Singh
113 Makrana Shri Shriram Bichhar
114 Parbatsar Shri Man Singh
115 Nawan Shri Vijay Singh Chaudhary
116 Jaitaran Shri Surendra Goyal
117 Sojat (SC) Smt. Sanjana Agari
118 Pali Shri Gyan Prakash Parikh
119 Marwar Junction Shri Kesaram Chaudhary
120 Bali Shri Pushpendra Singh
121 Sumerpur Shri Madan Rathore
122 Phalodi Shri Pubba Ram Vishnoi
123 Lohawat Shri Gajendra Singh
124 Shergarh Shri Babu Singh Rathore
125 Osian Shri Bhera Ram
126 Bhopalgarh (SC) Kamsa Meghwal
127 Sardarpura Shri Shambhu Singh Kethasar
128 Jodhpur Shri Kailash Banshali
129 Sursagar Shri Surya Kanta Vyas
130 Luni Shri Joga Ram Patel
131 Bilara (SC) Shri Arjun Lal Garg
132 Jaisalmer Shri Chhotu Singh Bhati
133 Pokhran Shri Shaitan Singh
134 Sheo Shri Manvender Singh
135 Barmer Dr. Priyanka Chaudhary
136 Baytoo Shri Kailash Chaudhary
137 Pachpadra Shri Amraram
138 Siwana Shri Hamir Singh
139 Gudhamalani Shri Laduram Vishnoi
140 Chohtan (SC) Shri Tarun Kaga
141 Ahore Shri Shankar Singh Rajpurohit
142 Jalore (SC) Amrita Meghwal
143 Bhinmal Shri Pooraram Chaudhary
144 Sanchore Shri Jiva Ram chaudhary
145 Raniwara Shri Narayan Singh Deval
146 Sirohi Shri Otaram Devasi
147 Pindwara (ST) Shri Samaram
148 Reodar (SC) Shri Jagsi Ram Koli
149 Gogunda (ST) Shri Pratap Gamati
150 Jhadol (ST) Shri Babulal Kharadi
151 Kherwara (ST) Shri Nanalal Ahari
152 Udaipur Rural (ST) Shri Phool Singh Meena
153 Udaipur Shri Gulab Chand Kataria
154 Mavli Shri Dalichand Dangi
155 Vallabh Nagar Shri Ganpat Menaria
156 Salumber (ST) Shri Amritlal Meena
157 Dhariawad (ST) Shri Gautam Meena
158 Dungarpur (ST) Shri Devendra Katara
159 Aspur (ST) Shri Gopichand Meena
160 Sagwara (ST) Anita Katara
161 Chourasi (ST) Shri Sushil Katara
162 Ghatol  (ST) Shri Navneet Ninama
163 Garhi (ST) Shri Jeetmal Khat
164 Banswara (ST) Shri Dhansingh Rawat
165 Bagidora (ST) Shri Khemraj Garasia
166 Kushalgarh (ST) Shri Bhima Bhai
167 Kapasan (SC) Shri Arjun Lal Jingar
168 Begun Shri Suresh Dhakar
169 Chittorgarh Shri Chandra Bhan Singh
170 Nimbahera Shri Shrichand Kriplani
171 Bari Sadri Shri Gautam Dek
172 Pratapgarh (ST) Shri Nandlal Meena
173 Bhim Shri Hari Singh Rawat
174 Kumbhalgarh Shri Surendra Singh Rathore
175 Rajsamand Kiran Maheshwari
176 Nathdwara Shri Kalyan Singh
177 Asind Shri Ramlal Gurjar
178 Mandal Shri Kalulal gurjar Shri
179 Sahara Dr. Balu Ram Jat
180 Bhilwara Shri Vitthal Shankar Awasthi
181 Shahpura (SC) Shri Kailash Meghwal
182 Jahazpur Shri Shivjiram Meena
183 Mandalgarh Smt. Kirti Kumari
184 Hindoli Shri Mahipat Singh
185 Keshoraipatan (SC) Shri Babulal Verma
186 Bundi Shri Ashok Dogra
187 Pipalda Shri Vidya Shankar Nandwala
188 Sangod Shri Hiralal Nagar
189 Kota North Shri Prahlad Gunjal
190 Kota South Shri Om Birla
191 Ladpura Shri Bhawani Singh
192 Ramganj Mandi  (SC) Chandra Kanta Meghwal
193 Anta Shri Prabhu Lal Saini
194 Kishanganj (ST) Shri Lalit Meena
195 Baran – Atru (SC) Shri Rampal Meghwal
196 Chhabra Shri Pratap Singh Singhvi
197 Dag (SC) Shri R.C. Suneriwal
198 Jhalrapatan Vasundhara Raje
199 Khanpur Shri Narendra Nagar
200 Manohar Thana Shri Kanwarlal Meena

www.eci.nic.in

 

Latest Results

…pradesh mizoram rajasthan and delhi voter list of district wise delhi assembly constituencies 2013 election id voters list electoral card 2013 2013 madhya pradesh election voter list 2013 rajasthan district…

» Read more

New Electoral Roll Voter List with Photos Delhi Assembly Constituencies Election 2013

New Electoral Roll Voter List with Photos Delhi Assembly Constituencies Election 2013:

Election 2014 India

The Chief Electoral Officer, Delhi website provide the latest updates on the Voters list of the Electoral Roll in Delhi.

The Delhi Election Electoral Roll are available for various Districts includes Central Delhi, East Delhi, New Delhi, North Delhi, North East, North West Delhi, South Delhi, South West Delhi, West Delhi.

The candidates can check the name in the Voters’ List of the Electoral Roll by selecting the Assembly Constituency Number & Name, Voters’ Name, Father’s/Mother’s/Husband’s Name, House No. and Voters’ Photo Identity Card Number.

The candidates can also search the name in the voters list by entering the Voter ID Card Number online at the web portal of Chief Electoral Officer, Delhi.

Delhi 70 Assembly Constituencies List:

  • 1 Nerela
  • 2 Burari
  • 3 Timarpur
  • 4 Adarsh Nagar
  • 5 Badli
  • 6 Rithala
  • 7 Bawana (SC)
  • 8 Mundka
  • 9 Kirari
  • 10 Sultan Pur Majra (SC)
  • 11 Nangloi Jat
  • 12 Mangol Puri (SC)
  • 13 Rohini
  • 14 Shalimar Bagh
  • 15 Shakur Basti
  • 16 Tri Nagar
  • 17 Wazirpur
  • 18 ModelTown
  • 19 Sadar Bazar
  • 20 Chandni Chowk
  • 21 Matia Mahal
  • 22 Ballimaran
  • 23 Karol Bagh (SC)
  • 24 Patel Nagar (SC)
  • 25 Moti Nagar
  • 26 Madipur (SC)
  • 27 Rajouri Garden
  • 28 Hari Nagar
  • 29 Tilak Nagar
  • 30 Janakpuri
  • 31 Vikaspuri
  • 32 Uttam Nagar
  • 33 Dwarka
  • 34 Matiala
  • 35 Najafgarh
  • 36 Bijwasan
  • 37 Palam
  • 38 Delhi Cantt
  • 39 Rajinder Nagar
  • 40 New Delhi
  • 41 Jangpura
  • 42 Kasturba Nagar
  • 43 Malviya Nagar
  • 44 R.K. Puram
  • 45 Mehrauli
  • 46 Chhatarpur
  • 47 Deoli (SC)
  • 48 Ambedkar Nagar (SC)
  • 49 Sangam Vihar
  • 50 Greater Kailash
  • 51 Kalkaji
  • 52 Tughlakabad
  • 53 Badarpur
  • 54 Okhla
  • 55 Trilokpuri (SC)
  • 56 Kondli (SC)
  • 57 Patparganj
  • 58 Laxmi Nagar
  • 59 Vishwas Nagar
  • 60 Krishna Nagar
  • 61 Gandhi Nagar
  • 62 Shahdara
  • 63 Seemapuri (SC)
  • 64 Rohtas Nagar
  • 65 Seelam Pur
  • 66 Ghonda
  • 67 Babarpur
  • 68 Gokalpur (SC)
  • 69 Mustafabad
  • 70 Karawal Nagar

In Delhi there are totally 70 Assembly Constituencies with 12 seats Reserved for SCs.

in the 70 Assembly Constituencies of Delhi there are about 1,15,07113 Electors and 11,763 polling station located at all the Districts of Delhi.

For all the 70 Assembly Constituencies of Delhi the Electoral Rolls and Electors Photo Identity Cards (EPIC) had been completed 100 percentage.

The Delhi Assembly Election 2013 is to be conducted by the Election Commission of India for all the 70 Assembly Constituencies.

16th November 2013 will be the last date for Nominations to the Delhi Assmebly Election 2013.

18th november 2013 will be the date for Scrutiny of Nominations to the Delhi Assmebly Election 2013.

20th November 2013 will be the last date for withdrawal of candidatures to the Delhi Assmebly Election 2013.

4th December 2013 will be the polling date for the Delhi Assmebly Election 2013 at various election booths.

On 8th December 2013 the counting of votes and releasing of winners results will be done for the Delhi Assmebly Election 2013.

www.ceodelhi.gov.in
ceodelhi.gov.in/OnlineErms/ElectorSearch.aspx
eci.nic.in

 

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees Winners List:

The Oscars 2014 86th Academy Awards Nominees

The Academy of Motion Picture Arts and Sciences AMPAS is to be present the 86th Academy Awards ceremony – The Oscars 2014.

The awards are issued for honoring the best actors, technical achievements, and films that had been released in the year 2013.

The 86th Academy Awards ceremony is to be held on 2nd March 2014, Sunday at the Dolby Theatre in Hollywood, Los Angeles.

The awards for about 24 various categories is to be issued on the 86th Academy Awards which will be telecast by ABC in United States .

For the Oscars 2014 86th Academy Awards Comedian Ellen DeGeneres is to host which will be the second time since the year 2007.

Already the list of nominees for various categories of the 86th Academy Awards was released on 16th January 2014, at the Samuel Goldwyn Theater in Beverly Hills, California.

86th Academy Awards Nominees List:

Best Picture Nominees List:

  • American Hustle – Charles Roven, Richard Suckle, Megan Ellison, and Jonathan Gordon
  • Captain Phillips – Scott Rudin, Dana Brunetti, and Michael De Luca
  • Dallas Buyers Club – Robbie Brenner and Rachel Winter
  • Gravity – Alfonso Cuarón and David Heyman
  • Her – Megan Ellison, Spike Jonze, and Vincent Landay
  • Nebraska – Albert Berger and Ron Yerxa
  • Philomena – Gabrielle Tana, Steve Coogan, and Tracey Seaward
  • 12 Years a Slave – Brad Pitt, Dede Gardner, Jeremy Kleiner, Steve McQueen, Anthony Katagas, Bill Pohlad and Arnon Milchan
  • The Wolf of Wall Street – Martin Scorsese, Leonardo DiCaprio, Joey McFarland, and Emma Tillinger Koskoff

Best Director Nominees List:

  • David O. Russell – American Hustle
  • Alfonso Cuarón – Gravity
  • Alexander Payne – Nebraska
  • Steve McQueen – 12 Years a Slave
  • Martin Scorsese – The Wolf of Wall Street

Best Actor Nominees List:

  • Christian Bale – American Hustle as Irving Rosenfeld
  • Bruce Dern – Nebraska as Woody Grant
  • Leonardo DiCaprio – The Wolf of Wall Street as Jordan Belfort
  • Chiwetel Ejiofor – 12 Years a Slave as Solomon Northup
  • Matthew McConaughey – Dallas Buyers Club as Ron Woodroof

Best Actress Nominees List:

  • Amy Adams – American Hustle as Sydney Prosser
  • Cate Blanchett – Blue Jasmine as Jeanette “Jasmine” Francis
  • Sandra Bullock – Gravity as Dr. Ryan Stone
  • Judi Dench – Philomena as Philomena Lee
  • Meryl Streep – August: Osage County as Violet Weston

Best Supporting Actor Nominees List:

  • Barkhad Abdi – Captain Phillips as Abduwali Muse
  • Bradley Cooper – American Hustle as Agent Richard “Richie” DiMaso
  • Michael Fassbender – 12 Years a Slave as Edwin Epps
  • Jonah Hill – The Wolf of Wall Street as Donnie Azoff
  • Jared Leto – Dallas Buyers Club as Rayon

Best Supporting Actress Nominees List:

  • Sally Hawkins – Blue Jasmine as Ginger
  • Jennifer Lawrence – American Hustle as Rosalyn Rosenfeld
  • Lupita Nyong’o – 12 Years a Slave as Patsey
  • Julia Roberts – August: Osage County as Barbara Weston-Fordham
  • June Squibb – Nebraska as Kate Grant

Best Writing – Original Screenplay Nominees List:

  • American Hustle – Eric Warren Singer and David O. Russell
  • Blue Jasmine – Woody Allen
  • Dallas Buyers Club – Craig Borten and Melisa Wallack
  • Her – Spike Jonze
  • Nebraska – Bob Nelson

Best Writing – Adapted Screenplay Nominees List:

  • Before Midnight – Richard Linklater, Julie Delpy, and Ethan Hawke
  • Captain Phillips – Billy Ray
  • Philomena – Steve Coogan and Jeff Pope
  • 12 Years a Slave – John Ridley
  • The Wolf of Wall Street – Terence Winter

Best Animated Feature Nominees List:

  • The Croods – Kirk DeMicco, Chris Sanders, and Kristine Belson
  • Despicable Me 2 – Pierre Coffin, Chris Renaud, and Chris Meledandri
  • Ernest & Celestine – Benjamin Renner and Didier Brunner
  • Frozen – Chris Buck, Jennifer Lee, and Peter Del Vecho
  • The Wind Rises – Hayao Miyazaki and Toshio Suzuki

Best Foreign Language Film Nominees List:

  • The Broken Circle Breakdown (Belgium) in Dutch – Felix Van Groeningen
  • The Great Beauty (Italy) in Italian – Paolo Sorrentino
  • The Hunt (Denmark) in Danish – Thomas Vinterberg
  • The Missing Picture (Cambodia) in French – Rithy Panh
  • Omar (Palestine) in Arabic – Hany Abu-Assad

Best Documentary – Feature Nominees List:

  • 20 Feet from Stardom – Morgan Neville, Gil Friesen, and Caitrin Rogers
  • The Act of Killing – Joshua Oppenheimer and Signe Byrge Sørensen
  • Cutie and the Boxer – Zachary Heinzerling and Lydia Dean Pilcher
  • Dirty Wars – Richard Rowley and Jeremy Scahill
  • The Square – Jehane Noujaim and Karim Amer

Best Documentary – Short Subject Nominees List:

  • CaveDigger – Jeffrey Karoff
  • Facing Fear – Jason Cohen
  • Karama Has No Walls – Sara Ishaq
  • The Lady in Number 6: Music Saved My Life – Malcolm Clarke and Nicholas Reed
  • Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall – Edgar Barens

Best Live Action Short Film Nominees List:

  • Aquel no era yo (That Wasn’t Me) – Esteban Crespo
  • Avant que de tout perdre (Just Before Losing Everything) – Xavier Legrand and Alexandre Gavras
  • Helium – Anders Walter and Kim Magnusson
  • Pitääkö mun kaikki hoitaa? (Do I Have to Take Care of Everything?) – Selma Vilhunen and Kirsikka Saari
  • The Voorman Problem – Mark Gill and Baldwin Li

Best Animated Short Film Nominees List:

  • Feral – Daniel Sousa and Dan Golden
  • Get a Horse! – Lauren MacMullan and Dorothy McKim
  • Mr. Hublot – Laurent Witz and Alexandre Espigares
  • Possessions – Shuhei Morita
  • Room on the Broom – Max Lang and Jan Lachauer

Best Original Score Nominees List:

  • The Book Thief – John Williams
  • Gravity – Steven Price
  • Her – William Butler and Owen Pallett
  • Philomena – Alexandre Desplat
  • Saving Mr. Banks – Thomas Newman

Best Original Song Nominees List:

  • “Happy” from Despicable Me 2 – Pharrell Williams
  • “Let It Go” from Frozen – Kristen Anderson-Lopez and Robert Lopez
  • “The Moon Song” from Her – Karen Orzolek and Spike Jonze
  • “Ordinary Love” from Mandela: Long Walk to Freedom – U2
  • “Alone, Yet Not Alone” from Alone Yet Not Alone – Bruce Broughton and Dennis Spiegel

Best Sound Editing Nominees List:

  • All Is Lost – Steve Boeddeker and Richard Hymns
  • Captain Phillips – Oliver Tarney
  • Gravity – Glenn Freemantle
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Brent Burge and Chris Ward
  • Lone Survivor – Wylie Stateman

Best Sound Mixing Nominees List:

  • Captain Phillips – Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith, and Chris Munro
  • Gravity – Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead, and Chris Munro
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick, and Tony Johnson
  • Inside Llewyn Davis – Skip Lievsay, Greg Orloff, and Peter F. Kurland
  • Lone Survivor – Andy Koyama, Beau Borders, and David Brownlow

Best Production Design Nominees List:

  • American Hustle – Judy Becker (Production Design); Heather Loeffler (Set Decoration)
  • Gravity – Andy Nicholson (Production Design); Rosie Goodwin and Joanne Woollard (Set Decoration)
  • The Great Gatsby – Catherine Martin (Production Design); Beverley Dunn (Set Decoration)
  • Her – K. K. Barrett (Production Design); Gene Serdena (Set Decoration)
  • 12 Years a Slave – Adam Stockhausen (Production Design); Alice Baker (Set Decoration)

Best Cinematography Nominees List:

  • The Grandmaster – Philippe Le Sourd
  • Gravity – Emmanuel Lubezki
  • Inside Llewyn Davis – Bruno Delbonnel
  • Nebraska – Phedon Papamichael
  • Prisoners – Roger Deakins

Best Makeup and Hairstyling Nominees List:

  • Dallas Buyers Club – Adruitha Lee and Robin Mathews
  • Jackass Presents: Bad Grandpa – Stephen Prouty
  • The Lone Ranger – Joel Harlow and Gloria Pasqua-Casny

Best Costume Design Nominees List:

  • American Hustle – Michael Wilkinson
  • The Grandmaster – William Chang Suk Ping
  • The Great Gatsby – Catherine Martin
  • The Invisible Woman – Michael O’Connor
  • 12 Years a Slave – Patricia Norris

Best Film Editing Nominees List:

  • American Hustle – Jay Cassidy, Crispin Struthers, and Alan Baumgarten
  • Captain Phillips – Christopher Rouse
  • Dallas Buyers Club – John Mac McMurphy and Martin Pensa
  • Gravity – Alfonso Cuarón and Mark Sanger
  • 12 Years a Slave – Joe Walker

Best Visual Effects Nominees List:

  • Gravity – Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk, and Neil Corbould
  • The Hobbit: The Desolation of Smaug – Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton, and Eric Reynolds
  • Iron Man 3 – Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash, and Dan Sudick
  • The Lone Ranger – Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams, and John Frazier
  • Star Trek Into Darkness – Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann, and Burt Dalton

oscar.go.com

2013 Madhya Pradesh Election Date & Final Voter List of Assembly Constituencies

mpThe Madhya Pradesh state Single phase election is scheduled on 25.11.2013. Totally there are about 230 seats in Madhya Pradesh Assembly polling and the date of notice is on 1.11.2013. The election date of MP polling for the year 2013 is Scheduled for General Elections to the Legislative Assembly constituencies.

  • The Notification date of issue is on 1st nov 2013
  • The due date of make Nominations is on 8th november 2013
  • The Nominations will be scrutinized on 9th november 2013
  • the due date to withdraw candidates is on 11th nov 2013 on Monday
  • The vote Polling fixed on 25.11.2013
  • The vote counting is on 8.12.2013
  • All final completion of election is on 11th december 2013.

The largest state Madhya Pradesh assembly elections updates like note, polling date, live counting results of every assembly constituency are listed here.

BJP rules the Madhya Pradesh state with famous figure chief Minister Shiv Raj Singh Chauhan and if this election of 2013 is got to be victory then BJP Government Shiv Raj Singh Chauhan makes a hat trick or simply fails.

All the two hundred and thirty seats Polling in Madhya Pradesh is stated to be on one day according to eci.

The poll Counting of Madhya Pradesh assembly is scheduled on 8.12.2013 where the Local political news channels such as Sadhna News channel, ETV MP live, & Sahara Samay will telecast results trend of Madhya Pradesh election counting. Even few National news channels like Zee News, Aaj Tak, ABP news etc will also be broadcasting 2013 assembly election result of all 5 states such as Delhi, Chhattisgarh, Madhya Pradesh, Rajasthan and Mizoram.

with 230 vidhan sabha seats in the state of MP bjp took position in 2008 winning 143 seats by Shiv Raj Singh Chauhan.

Here is the list of district wise election assembly constituency for madhya pradesh election 2013

Constituency number Name District
1 Sheopur Sheopur
2 Vijaypur Sheopur
3 Sabalgarh Morena
4 Joura Morena
5 Sumawali Morena
6 Morena Morena
7 Dimani Morena
8 Ambah Morena
9 Ater Bhind
10 Bhind Bhind
11 Lahar Bhind
12 Mehgaon Bhind
13 Gohad Bhind
14 Gwalior Rural Gwalior
15 Gwalior Gwalior
16 Gwalior East Gwalior
17 Gwalior South Gwalior
18 Bhitarwar Gwalior
19 Dabra Gwalior
20 Sewda Datia
21 Bhander Datia
22 Datia Datia
23 Karera Shivpuri
24 Pohari Shivpuri
25 Shivpuri Shivpuri
26 Pichhore Shivpuri
27 Kolaras Shivpuri
28 Bamori Guna
29 Guna Guna
30 Chachoura Guna
31 Raghogarh Guna
32 Ashok Nagar Ashok Nagar
33 Chanderi Ashok Nagar
34 Mungaoli Ashok Nagar
35 Bina Sagar
36 Khurai Sagar
37 Surkhi Sagar
38 Deori Sagar
39 Rehli Sagar
40 Naryoli Sagar
41 Sagar Sagar
42 Banda Sagar
43 Tikamgarh Tikamgarh
44 Jatara Tikamgarh
45 Prithvipur Tikamgarh
46 Niwari Tikamgarh
47 Khargapur Tikamgarh
48 Maharajpur Chhatarpur
49 Chandla Chhatarpur
50 Rajnagar Chhatarpur
51 Chhatarpur Chhatarpur
52 Bijawar Chhatarpur
53 Malhara Chhatarpur
54 Pathariya Damoh
55 Damoh Damoh
56 Jabera Damoh
57 Hatta Damoh
58 Pawai Panna
59 Gunnaor Panna
60 Panna Panna
61 Chitrakoot Satna
62 Raigaon Satna
63 Satna Satna
64 Nagod Satna
65 Maihar Satna
66 Amarpatan Satna
67 Rampur-Baghelan Satna
68 Sirmour Rewa
69 Semariya Rewa
70 Teonthar Rewa
71 Mauganj Rewa
72 Deotalab Rewa
73 Mangawan Rewa
74 Rewa Rewa
75 Gurh Rewa
76 Churhat Sidhi
77 Sidhi Sidhi
78 Sihawal Sidhi
79 Chitrangi Singrauli
80 Singrauli Singrauli
81 Devsar Singrauli
82 Dhauhani Sidhi
83 Beohari Shahdol
84 Jaisingnagar Shahdol
85 Jaitpur Shahdol
86 Kotma Anuppur
87 Anuppur Anuppur
88 Pushprajgarh Anuppur
89 Bandhavgarh Umaria
90 Manpur Umaria
91 Barwara Katni
92 Vijayraghavgarh Katni
93 Murwara Katni
94 Bahoriband Katni
95 Patan Jabalpur
96 Bargi Jabalpur
97 Jabalpur Purba Jabalpur
98 Jabalpur Uttar Jabalpur
99 Jabalpur Cantonment Jabalpur
100 Jabalpur Paschim Jabalpur
101 Panagar Jabalpur
102 Sihora Jabalpur
103 Shahpura Dindori
104 Dindori Dindori
105 Bichhiya Mandla
106 Niwas Mandla
107 Mandla Mandla
108 Baihar Balaghat
109 Lanji Balaghat
110 Paraswada Balaghat
111 Balaghat Balaghat
112 Waraseoni Balaghat
113 Katangi Balaghat
114 Barghat Seoni
115 Seoni Seoni
116 Keolari Seoni
117 Lakhnadon Seoni
118 Gotegaon Narsinghpur
119 Narsingpur Narsinghpur
120 Tendukheda Narsinghpur
121 Gadarwara Narsinghpur
122 Junnardeo Chhindwara
123 Amarwara Chhindwara
124 Churai Chhindwara
125 Saunsar Chhindwara
126 Chhindwara Chhindwara
127 Parasia Chhindwara
128 Pandhurna Chhindwara
129 Multai Betul
130 Amla Betul
131 Betul Betul
132 Ghoradongri Betul
133 Bhainsdehi Betul
134 Timarni Harda
135 Harda Harda
136 Seoni-Malwa Hoshangabad
137 Hoshangabad Hoshangabad
138 Sohagpur Hoshangabad
139 Pipariya Hoshangabad
140 Udaipura Raisen
141 Bhojpur Raisen
142 Sanchi Raisen
143 Silwani Raisen
144 Vidisha Vidisha
145 Basoda Vidisha
146 Kurwai Vidisha
147 Sironj Vidisha
148 Shamshabad Vidisha
149 Berasia Bhopal
150 Bhopal Uttar Bhopal
151 Narela Bhopal
152 Bhopal Dakshin-Paschim Bhopal
153 Bhopal Madhya Bhopal
154 Govindpura Bhopal
155 Huzur Bhopal
156 Budhni Sehore
157 Ashta Sehore
158 Ichhawar Sehore
159 Sehore Sehore
160 Narsinghgarh Rajgarh
161 Biaora Rajgarh
162 Rajgarh Rajgarh
163 Khilchipur Rajgarh
164 Sarangpur Rajgarh
165 Susner Shajapur
166 Agar Shajapur
167 Shajapur Shajapur
168 Shujalpur Shajapur
169 Kalapipal Shajapur
170 Sonkatch Dewas
171 Dewas Dewas
172 Hatpipliya Dewas
173 Khategaon Dewas
174 Bagali Dewas
175 Mandhata Khandwa
176 Harsud Khandwa
177 Khandwa Khandwa
178 Pandhana Khandwa
179 Nepanagar Burhanpur
180 Burhanpur Burhanpur
181 Bikhangaon Khargone
182 Badwah Khargone
183 Maheshwar Khargone
184 Kasrawad Khargone
185 Khargone Khargone
186 Bhagwanpura Khargone
187 Sendhawa Barwani
188 Rajpur Barwani
189 Pansemal Barwani
190 Badwani Barwani
191 Alirajpur Alirajpur
192 Jobat Alirajpur
193 Jhabua Jhabua
194 Thandla Jhabua
195 Petlawad Jhabua
196 Sardarpur Dhar
197 Gandhwani Dhar
198 Kukshi Dhar
199 Manawar Dhar
200 Dharampuri Dhar
201 Dhar Dhar
202 Badnawar Dhar
203 Depalpur Indore
204 Indore-1 Indore
205 Indore-2 Indore
206 Indore-3 Indore
207 Indore-4 Indore
208 Indore-5 Indore
209 Dr. Ambedkar Nagar-Mhow Indore
210 Rau Indore
211 Sanwer Indore
212 Nagada-Khachrod Ujjain
213 Mahidpur Ujjain
214 Tarana Ujjain
215 Ghatiya Ujjain
216 Ujjain Uttar Ujjain
217 Ujjain Dakshin Ujjain
218 Badnagar Ujjain
219 Ratlam Rural Ratlam
220 Ratlam City Ratlam
221 Sailana Ratlam
222 Jaora Ratlam
223 Alot Ratlam
224 Mandsour Mandsaur
225 Malhargarh Mandsaur
226 Suwasra Mandsaur
227 Garoth Mandsaur
228 Manasa Neemuch
229 Neemuch Neemuch
230 Jawad Neemuch

Cyber Monday Deals Offers Coupons Discounts December 2nd 2013

cyberCyber Monday 2013 for this weekend in November 2013 for the Cyber Monday Deals! Cyber Monday offers one the best online shopping deals and coupon codes of Cyber Monday 2013, this year on Monday on 2.12.2013. So Grab the recent cyber monday deals, coupons and sign-up for cyber monday daily alerts.

 

  • Bath & Body Works coupon codes Toys R Us coupon codes closes on 11/9/2013
  • The Childrens Place coupon codes Save 20% Off closes on 11/4/2013 Macys coupon codes closes on 11/14/2013 Bath & Body Works coupon codes Forever 21 coupon codes Carter’s coupon codes jcpenney coupon codes closes on 11/9/2013 Victorias Secret coupon codes closes on 12/4/2013
  • Office Depot coupon codes closes on 11/12/2013 Amazon coupon codes UGG Australia coupon codes Victorias Secret coupon codes Best Buy coupon codes CheapOair coupon codes
  • Orbitz coupon codes closes on 11/30/2013 Overstock coupon codes
  • Hanna Andersson coupon codes closes on 11/8/2013
  • Naturalizer coupon codes closes on 11/30/2013 Orbitz coupon codes closes on 12/31/2013 Bath & Body Works coupon codes closes on 11/24/2013 Carter’s coupon codes closes on 11/30/2013 Amazon coupon codes
  • Babies R Us coupon codes closes on 11/10/2013
  • Hanna Andersson coupon codes closes on 12/31/2013 eBay coupon codes
  • Clarins coupon codes ShoeMall coupon codes closes on 11/29/2013 Dickies coupon codes 6pm coupon codes
  • Newegg coupon codes
  • Roku coupon codes closes on 1/31/2014
  • Adorama coupon codes The Perfect Gift: Send an Adorama Gift Card closes on 1/31/2014
  • Kyoku for Men coupon codes Save 20% Off Sitewide closes on 11/16/2013 J Crew coupon codes Save Extra 30% off Sale closes on 11/6/2013 DIRECTV coupon codes The Big Deal is Here – Offer Starts at $24.99 a Month fo closes on 11/26/2013
  • Maidenform coupon codes Pre-Holiday Cyber Sale: Weightless Comfort Shapewear Onl closes on 11/4/2013
  • Gaiam coupon codes Save 15% Off $75+ closes on 11/30/2013 Boden coupon codes
  • Target coupon codes Sony coupon codes
  • CheapOair coupon codes Toys R Us coupon codes QVC coupon codes
  • Target coupon codes GameStop coupon codes
  • Tennis Express coupon codes Wilsons Leather coupon codes closes on 11/4/2013
  • Bambeco coupon codes HP Home Store coupon codes
  • Unionbay coupon codes Save $25 Off $100+ closes on 11/4/2013 Anne Klein coupon codes Send Anne Klein Gift Cards from $25 closes on 1/31/2014
  • Modell’s Sporting Goods coupon codes Get the Perfect Gift for your Sports Loving Fanatic: Gif closes on 1/31/2014
  • Ahnu Footwear coupon codes Surprise Them with an Online Gift Card closes on 1/31/2014

 

1 2 3 23